• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sinemanın diliyle şiddetsiz iletişim

27 Kasım 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

Sinemanın diliyle şiddetsiz iletişim

           HABER MERKEZİ     
     Bornova Belediyesi’nin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, “Şiddetsiz İletişim” temasıyla bu yıl ikincisini düzenlediği kısa film yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende şiddetsiz iletişimin mümkün olduğunu sinema aracılığıyla göstermek istediklerini söyledi. 113 filmin başvuru yaptığı yarışmada yönetmenliğini Volkan Güney Eker’in yaptığı “Bıraktığın Yerden” birinci, yönetmenliğini Ozan Yoleri’nin yaptığı “Öğle Teneffüsü” ikinci, yönetmenliğini Sezen Kayhan’ın yaptığı “İmparatorlukta Zor Bir Gün” üçüncü oldu. Burkay Doğan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Vahide’ ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

     Bornova Belediyesi’nin, ilkini geçen yıl Kadına Yönelik Şiddet Sorunu’na dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın ikincisi “Şiddetsiz İletişim” temasıyla düzenlendi. Büyük ilgi gören yarışmaya toplam 113 eser katıldı.
     Sanatseverler Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki ödül töreninde buluştu. 26 filmin yarışma şartnamesine uygun olmadığı için elendiği yarışmada, 20 film ön elemeden geçti. Alanlarında deneyimli isimlerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda 4 film finale kaldı.

     Finalist filmlerin gösterilmesiyle büyük heyecanın yaşandığı ödül gecesindeki birinciliği yönetmenliğini Güney Eker’in yaptığı “Bıraktığın Yerden”, ikinciliği yönetmenliğini Ozan Yoleri’nin yaptığı “Öğle Teneffüsü”, üçüncülüğü yönetmenliğini Sezen Kayhan’ın yaptığı “İmparatorlukta Zor Bir Gün” isimli kısa filmler aldı. Burkay Doğan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Vahide’ de mansiyon ödülüne layık görüldü.
     Yarışmanın birincisi 6 bin lira, ikincisi 4 bin lira, üçüncüsü 3 bin lira ödül alırken, mansiyon kazanan eserin ödülü ise 2 bin lira oldu.

Şiddetsiz iletişim mümkün
     Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila kısa film yarışmasını “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında düzenlediklerini hatırlatarak, “Bu yıl yarışmamızın temasını ‘Şiddetsiz İletişim’ olarak belirledik ve şiddetsiz iletişimin mümkün olduğunu sinema aracılığıyla göstermek istedik. İnanıyorum ki bu tür yarışmalar farkındalığımızı arttıracak ve toplumsal bir bilincin oluşumuna katkı sağlayacaktır” dedi.

İşte finalist filmler
1. FİLM
     Filmin Adı: Bıraktığın Yerden
     Yönetmen Ad Soyad: Volkan Güney Eker
     Konusu: Türkiye’nin hatta dünyanın şiddete karşı en barışçıl ve uzun soluklu kadın direnişi olan Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi 23 yıl boyunca sürmüştür. Çocuklarının akıbetini soran anneler zaman zaman sert şiddetle karşılaşsalar da sessiz mücadelelerine devam edip şiddetin çözüm olmadığının mesajını vermektedir. Anneler bu davranışıyla dünya üzerinde adalet mücadelesi veren bütün kadınlara örnek olmaktadır...
 
2. FİLM
     Kimden: Ozan Yoleri
     Filmin Adı: Öğle Teneffüsü
     Yönetmen Ad Soyad: Ozan Yoleri
     Konusu: 5-B’nin öğrencilerinin öğle teneffüsünde ezeli rakipleri 5-A’yla yapacakları futbol maçı, müdürün öğretmenler toplantısı için spor salonunu kapatması sebebiyle tehlikeye girer. Çocuklar masaları ve sandalyeleri dağıtıp maçı yapmaya karar verirler, fakat çok geçmeden müdüre yakalanırlar. İçlerinden ikisi disipline verilir, fakat arkadaşları onları yalnız bırakmayacaktır…
 
3. FİLM
     Kimden: Sezen Kayhan
     Filmin Adı: İmparatorlukta Zor Bir Gün
     Yönetmen Ad Soyad: Sezen Kayhan
     Konusu: Cansu (26) Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışmaktadır. Setin sanat bölümünü tek başına idare etmek zorunda kaldığı bir gün tüm çabasına rağmen dizinin yönetmenini bir türlü mutlu edemez. Yönetmenin bitmek bilmeyen istekleri ve sert tavrı Cansu’nun aldığı tatsız bir haber ile birleşince onu geri dönülmez bir noktaya getirir...
 
MANSİYON
     Kimden: Burkay Doğan
     Filmin Adı: Vahide
     Yönetmen Ad Soyad: Burkay Doğan
     Konusu: Evliliğinin ve ev işlerinin arasında sıkışmış bir kadının dikiş makinesini pedallayarak özgürlüğe kavuşma hayali…

ÖN SEÇİCİ KURUL
     ●    Ece Çekiç – Sosyolog
     ●    Sedef Korkmaz Doğru-   Sosyal Bilimci
     ●    Hasan Gökhan Olcay- Oyuncu
 
ANA JÜRİ:
     ●    Murat Niyazi Emre – Bornova Belediyesi Tiyatro Müdürü
     ●    Derya Efe Uluca – Yönetmen, Dijital Film Atölyesi Yöneticisi
     ●    Nesli Özalp Tuncer - Yönetmen, Dijital Film Atölyesi Eğitmeni
     ●   Asuman Susam– Şair, Yazar
     ●    Özgür Demirci- Sanatçı, Yönetmen, İzmir Kültür Platformu Girişimi İçerik Editörü

 


+ Benzer Haberler
» Bornovalı muhtarlar vefa gecesinde buluştu
» MTK Yönetimi’nden Başkan Atila’ya teşekkür
» “Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir”
» Bornova’da ‘Farkındalık İçin +1 Fark Yarat’ etkinliği
» “Atatürk’ün Sevdası İzmir” sergisi Bornova’da
» Personel sayısı azaldı tesis ve hizmetler arttı
» Bornova Belediyesi’nden bir kütüphane daha
» BBŞT’den görme engelliler için sesli betimleme
» Üreten kadınlardan Başkan Atila’ya teşekkür
» Başkan Atila Altınordu’dan süper lige çıkmasını istedi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni