• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şirketlerin %35’inde siber güvenlik uzmanı yok

31 Temmuz 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Şirketlerin %35’inde siber güvenlik uzmanı yok

   ► 3.160 IT uzmanıyla yapılan Gartner Araştırma Şirketi’nin anketine göre bilgi güvenliği uzmanlarının %95’i, önümüzdeki üç yıl içinde siber tehditlerin artacağını düşünüyor.

           HABER MERKEZİ     
     3.160 IT uzmanıyla yapılan Gartner Araştırma Şirketi’nin son anketine göre bilgi güvenliği uzmanlarının %95’i, önümüzdeki üç yıl içinde siber tehditlerin artacağını düşünüyor ancak hala büyük şirketlerin %35’inde siber güvenlik uzmanı bulunmuyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, anket verilerini değerlendirirken siber güvenlik uzmanlarının şirketlerin büyümesindeki önemini vurguluyor.
     Gartner 2018 Bilgi Güvenliği Uzmanı Gündem Anketi’ne göre siber güvenlik, şirketler için derin bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ama siber güvenlik uzmanlarına yeterli sayıda pozisyon ayrılmıyor. 98 ülkedeki 3.160 IT uzmanıyla görüşülerek oluşturulan araştırmaya göre şirketlerin %35’inde siber güvenlik uzmanı bulunmuyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, IT uzmanlarının siber güvenliği sağlamada tek başına yeterli olamayacağını ve şirketlerin pazar payını artırmaları için alanında yetkin siber güvenlik uzmanlarını ekiplerine katmaları gerektiğini belirtiyor.

IT uzmanları tek başına yeterli değil!
     Gartner araştırması için, toplamda 13 trilyon dolar gelire sahip olan ve bilgi teknolojilerine 277 milyar dolar yatırım yapan 98 ülkedeki şirketlerden 3160 IT uzmanıyla görüşüldü. Katılımcıların %95’i, önümüzdeki yıllarda siber saldırıların artacağını öngörmesine rağmen şirketlerin %35’i hala siber güvenlik uzmanlarına yer ayırmıyor. Araştırma, siber güvenlikte dijital bir yaklaşımın gerekli olduğu düşüncesini de açığa çıkarıyor ancak katılımcıların sadece %35’i şirketlerinin dijital bir yaklaşıma sahip olduğunu, %36’sı şu an aktif olarak dijital siber güvenliği yönelik çalışmalar denediklerini ya da kısa zaman içinde böyle bir plan uygulamayı düşündüklerini belirtiyor. Özellikle dijitalleşme odaklı çalışması gereken siber güvenlik uzmanlarının kadrolarının eksikliği, azaltılması ya da bu çalışanların yeterince kabiliyetli olamamaları çağa ayak uydurmaya çalışan şirketlerde yeniliklere engel oluyor. Büyümeyle ortaya çıkan yeni saldırı alanları da olumsuz durumu daha da kötüleştiriyor.
     Komtera Teknoloji uzmanları, şirketlerde siber güvenlik pozisyonunun eksik olmasının zararlarını “IT uzmanları şirketlerini siber tehlikelerden tek başlarına koruyamaz. Böyle bir durumda sadece güvenlik bütçesini artırmak da yeterli olmayacaktır. Dengeli ve sürdürülebilir bir siber koruma için siber güvenlik uzmanlarının da ekipte bulunması gerekir. Bu uzmanlar, saldırı anında hızlı hareket edebilmeyi sağlayacak risk odaklı bir yaklaşım geliştirmede ve güvenlik yatırımlarındaki öncelikleri belirlemede yetkin olmalıdır. Böylece doğru noktalar için doğru bütçe planlaması yapıldığından daha emin olunur.” sözleriyle açıklıyor.

“Büyüme yeni saldırı vektörlerini ortaya çıkarıyor”
     Araştırmaya göre pek çok IT uzmanı 2018’deki iş önceliğini büyüme ve pazar payını artırma olarak belirtiyor. Ancak böyle bir büyüme, artarak birbirinden ayrıldığı için kontrol edilmesi zorlaşan ağlar, yeni çalışma şekilleri, teknoloji yatırımlarında yeni fon modelleri, desteklenmesi gereken daha fazla ürün, servis ve kanal anlamına geliyor.
     Büyümeyi hedefleyen her şirketin bir siber güvenlik uzmanına mutlaka ihtiyacı olduğunu belirten Komtera Teknoloji uzmanları, “Siber saldırılar büyümekte olan şirketleri tahmin etmeleri zor olan, çeşitli şekillerde etkileyecek. Her ne kadar deneyimli bir IT uzmanı veya siber güvenlik profesyoneli, siber risklerin ileride gitgide daha tehlikeli olacağı öngörüsünü yeni bir gelişme olarak görmese de büyümenin getireceği faktörler, şirketleri maalesef yeni saldırı vektörleriyle de karşılaştıracak. Böyle bir durumda siber güvenlik uzmanının yokluğu, pazar payını artırmak isteyen şirketlerin geleceğinin önünü kapayacaktır.” ifadelerinde bulunuyor.

“Siber saldırganlar dijitalleşen dünyaya şirketlerden daha çabuk adapte oluyor”
     Ankette öne çıkan bir diğer tespit, dijitalleşmeye uyumlu çalışmanın yararlarını vurguluyor. Anket katılımcılarının %93’ü dijital dünyaya adapte bir şekilde çalışmanın şirketleri değişime açık hale getirdiğini söylüyor. Ancak şirketlerdeki siber güvenlik uzmanlarının azlığı, değişen dünyaya daha çabuk adapte olan ve saldırıları gerçekleştirirken bir nevi kötü niyetli dijital öncülere dönüşen siber saldırganların işine geliyor. Komtera Teknoloji uzmanları, şirketlerin bu yeni kültürü benimseyerek çalışanlarını eğitmesinin ve işe yeni başlayacakları da dijital kabiliyetlerine göre seçmesinin başarıyı getirdiğini düşünüyor.

Komtera Teknoloji Hakkında:
     Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.
     Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.

 


+ Benzer Haberler
» Çelik üretiminde ‘soğuma’
» Türk Eximbank’tan leasing şirketlerine 48,4 milyar dolar finansman desteği
» İşler: Yerel yönetimlerin turizme odaklanması gerek
» Pamukta verim ve rekolte düştü
» Türkiye’de 2019 Ocak ayında 72 bin 937 konut satıldı
» “İyi fındık üretimine yılda 25 milyon TL harcıyoruz”
» İZİKAD ve Ekin Koleji’nden ortak proje: ‘Kadından Doğar Umut’
» Palandöken, “Tüm bankalar POS komisyon oranını düşürmeli”
» Çılgın Türkler’e ABD’li yatırımcı
» 1.Yaşlılık Şurasını 20 Şubat’ta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni