• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sızma testi var, önlem yok

12 Mart 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

Sızma testi var, önlem yok

   ► TBD Başkanı Aktepe: “Kritik altyapılar için halen siber güvenlik eylem planı yok!”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Bilişim Derneği’nden (TBD) siber güvenlikle ilgili kritik bir uyarı geldi. TBD Başkanı Rahmi Aktepe, Türkiye’de bugüne kadar yapılan birçok çalışmaya karşın halen telekomünikasyon gibi kritik altyapılarda bir eylem planı bulunmadığına dikkat çekerek, “Kritik altyapılar için de strateji ve eylem planı hazırlanmalı, ayrıca sektörlere özel planlar oluşturulmalı” dedi.

SİBER SALDIRILARIN 2 AMACI VAR
     Siber güvenlikte son 6 yıldır devlet destekli büyük saldırılarda 2 temel amacın olduğunu belirten Aktepe, “Bunlar veri ele geçirme odaklı siber casusluk ve ülkede önemli kayıplara, kaosa veya diplomatik krizlere yol açmak amacıyla kritik altyapılara yönelik gerçekleştirilen siber sabotajlar. Artık kritik altyapılar siber saldırıların ana hedeflerinden biri haline geldi. 2007’den bu yana da gelişmiş ülkelerin tamamında siber güvenlik stratejileri kapsamında, kritik altyapılar için de strateji ve eylem planları hazırlanması bulunuyor” dedi. Bunun dışında birçok ülkede sektörlere ait özel planların da oluşturulduğunu ifade eden Aktepe, şöyle devam etti:

SIZMA TESTİ DIŞINDA ÖNLEM YOK
     “Türkiye’nin de 2016-2019 dönemine ilişkin Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı var. Ancak bu eylem planında kritik altyapılar için ISO 27001 standardının yaygınlaştırılması, sistem odalarının standardizasyonu ve sızma testi dışında herhangi bir önlem yok. Bu çok büyük bir eksiklik. Kritik altyapıları siber saldırılara karşı daha dirençli hale getirmek artık bizim de yapılacaklar listesine almamız gereken çalışmalardan olmalı. İnsan kaynağını eğitmek ve yönetim kademelerinde farkındalık oluşturmak için sadece eylem planı yetmez. Bunun dışında eğitim programları oluşturulması, rehberler, standartlar geliştirilmesi ve ayrıca bu altyapıların siber güvenlikteki seviyesini ölçebilmek için araçların geliştirilmesi gerekiyor. Bu konuya önem çekmek için, tüm tarafların katılımıyla TBD’nin organizasyonuyla yapılan “2018 Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi”nin sonuç bildirgesine de bir bölüm eklendi. Bu bildirgede, siber güvenlik ekosisteminin paydaşları olarak, kritik altyapılar için eylem planları hazırlamanın önemini vurguladık.” güvenlik ekosisteminin paydaşları

AKADEMİ ZAMANI GELDİ
     Siber güvenlik alanında Türkiye için konuşulması gereken konuların bununla sınırlı olmadığını ifade eden Aktepe, “Artık bir akademi kurma zamanı da geldi” dedi. Bu konunun da Siber Güvenlik Zirvesi sonuç bildirgesine giren önemli kararlardan olduğunu ifade eden Aktepe, Türkiye’nin daha fazla vakit kaybetmeden bu konuyu tartışmaya açması gerektiğini söyledi.
     Giderek artan siber saldırılara karşı yetişmiş insan gücünün önemli bir unsur haline geldiğini vurgulayan Aktepe, şunları söyledi:
     “Siber güvenlik ekosisteminde yer alan tüm paydaşların işbirliği ve katılımıyla bir siber güvenlik uzmanlar yetenek havuzu oluşturulmalı. Siber güvenlik alanında en önemli unsurlardan birisi hiç şüphesiz ki nitelikli insan kaynağı. Hem siber güvenlik ürün ve çözümlerinin geliştirilmesinde hem de siber güvenlik cihazlarının yapılandırılması ve yönetilmesinde, hem de kritik altyapılarda siber saldırılar esnasında ve sonrasında yapılması gereken faaliyet ve eylemlerde eylemler de uzman kadrolara ihtiyaç bulunuyor.

     İnanıyoruz ki, nitelikli insan kaynağının ortak kullanımı ve bilgi ve tecrübelerin paylaşımı amacıyla ‘Siber Güvenlik Uzmanlar Yetenek Havuzu’nun oluşturulması siber tehditlerle mücadelede önemli kazanımlar sağlayacak ve ulusal kapasitenin geliştirilmesine de olumlu etki edecek. Ülke olarak hedeflenen siber olgunluk seviyesine ulaşabilmek için, bu yapının sürdürülebilir olması çok önemli. Bunun için de, bir akademi kurulmasını öneriyoruz. Böylece siber güvenlik uzmanlar havuzuna kurumsal bir yapı kazandırılması mümkün olur. ‘Ulusal Siber Güvenlik Akademisi’ diye tanımlayabileceğimiz bu akademi aynı zamanda siber güvenlik kültürünün yaygınlaşmasında da etkin bir rol oynayabilir.”

EN GENİŞ KATILIMLI ZİRVE
     Stratejik altyapılara ilişkin eylem planı oluşturulması ve bir akademi kurulması gibi, siber güvenlikte gelecek yılların vizyonunun çizildiği “Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi”, 13 Şubat’ta Ankara’da yapıldı. TBD tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) işbirliği ile düzenlenen ve Bilgi Güvenliği Derneği tarafından da desteklenen zirveye, BTK Başkanı Ömer Fatih SAYAN, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip Zerey, MEB Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu,  KVKK 2’nci Başkanı Cabir Bilirgen, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, kamu, özel sektör ve üniversitelerin yöneticileri, öğretim üyeleri, STK temsilcileri, siber güvenlik uzmanları ve öğrenciler katıldı.  Zirve boyunca siber güvenlik alanında söz sahibi olan 32 konuşmacı görüşlerini paylaşırken, 450’yi aşkın katılımcı oldu. Zirve sonrasında bir sonuç bildirgesi de yayımlandı.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni