• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

SOCAR’dan Türkiye’ye örnek proje

04 Aralık 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

SOCAR’dan Türkiye’ye örnek proje

   ► SOCAR Türkiye ile İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik” projesi protokolü imzalandı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Mesleki ve teknik ortaöğretimin niteliğini artırmak ve gençlerin hem inovatif düşünme becerilerini hem de girişimcilik ruhunu geliştirmesi amacıyla SOCAR Türkiye ile İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik” projesi protokolü imzalandı. Projeye İzmir’in Aliağa ve Bornova ilçelerinde 10 okuldan 1 bin 600 lise öğrencisi katılacak. Ayrıca proje kapsamında öğrencilerin ürettikleri inovatif fikirler kurulacak olan komisyonlar tarafından değerlendirilerek seçilen üç fikir SOCAR tarafından hayata geçirilecek.
     Swis Otel’de düzenlenen “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik” projesi protokolü imza töreninde konuşan SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, SOCAR’ın Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olduğunu belirterek yatırımlarının çoğunun İzmir’de yer aldığını vurgulayarak İzmir’in ve Aliağa’nın SOCAR için önemli olduğunu kaydetti.
     SOCAR olarak eğitime her zaman destek olduklarının altını çizen LeCompte, “Yepyeni eğitim programlarıyla karşınıza çıkıyoruz. “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik” projesinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye için gerçek bir kazanım
     İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ise uygarlığın gerçek ölçüsünün ülkenin yetiştirdiği insanların nitelikleri olduğunu belirterek “Çağdaş medeniyet yolunda eğitimimizi kurgularken öğrencilerimizin girişimci bir vizyonla bilgi, beceri ve donanımlarını aktarabileceği ortamları ve bu ortamı onlara sunacak projeleri hayata geçirmekten mutluluk duyuyorum. Bu günden yarını görmeye çalışıp, yarının ihtiyaçlarını planlarken, öğrencilerimize 21. yüzyıl becerileri kazandıracak bu çalışmalardan son derece verimli neticeler alacağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz on yıl içerisinde dünya, teknolojik atılımlar anlamında üstel olarak mesafe kat etti.  Bu doğrultuda çocuklarımızı kodlarında olan özgüveni, onların ilgi ve istidatları doğrultusunda  yönlendirebilirsek bu ülkemiz için gerçek bir kazanım olacaktır. Bugün öğrencilerimiz ihtiyaç duydukları bilgiye her yerden kolayca ulaşabiliyor. Burada kalbe dokunur asıl mesele; evlatlarımızın okullarda kazandığı birikimi, bilgiyi işleme, analiz etme ve bunları hayata katabilme becerisine dönüştürebilmektir”  dedi.

Öğrencilerin fikirleri hayata geçirilecek
     İnovatif Düşünce ve Girişimcilik” projesinin İzmir’in iki ilçesinde 10 okulda uygulanacağını belirten Yahşi, “Yeni fikir ve buluşları eğitime kazandırmazsak, başardık diyemeyiz. Yapacağımız protokol ile 2 yıl süresince, Aliağa ve Bornova ilçelerimizden 10 okulda toplamda 1600 öğrenci “İnovatif Düşünce ve Girişimcilik” projesine dâhil olacak. Öğrencilerimizin eğitim aldıkları atölyelerde teknolojiyi de kullanarak ürettikleri inovatif fikirler, üniversiteler tarafından kurulacak komisyonlar tarafından değerlendirilecek. Seçilen üç fikir SOCAR firması tarafından desteklenerek hayata geçirilecek. Öğrencilerimiz bu projeyle,  fikir ve değer üretme, yeni bir ürün ortaya koymakta noktasında taptaze fikirleri hayata geçirme fırsatı bulacak” ifadelerini kullandı.

Yeni buluşlara ilham kaynağı olacak
     Projenin Türkiye’ye örnek olacağını belirten Yahşi, “Öğrencilerimiz bu projeyle,  fikir ve değer üretme, yeni bir ürün ortaya koymakta noktasında taptaze fikirleri hayata geçirme fırsatı bulacak. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin bu becerileri henüz lise çağlarında edinmeleri hedefi ile başlattığımız ve Türkiye’ye örnek olacak yeni buluşlara ilham kaynağı olmasını temenni ettiğimiz bu projede, bize sundukları destek ve katkılardan dolayı SOCAR Türkiye firmasına şükranlarımızı sunarız”  diye konuştu.
     Konuşmaların ardından SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik” projesi protokolünü imzaladı.

PROJE 2 YIL SÜRECEK
     Tüm dünyada ekonomilerin büyümesi için çıkış yolu olarak görülen ‘girişimcilik’, üretim ve istihdama katkısından dolayı Türkiye ekonomisi açısından da büyük önem taşıyor. İzmir’de Aliağa İlçe Eğitim Müdürlüğü faaliyet alanı içindeki 8 lise ile Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü faaliyet alanı içindeki 2 lisede öğrenim gören tüm lise öğrencilerini kapsayan SOCAR Türkiye İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi’nin, iki eğitim öğretim yılı sürmesi planlanıyor. Proje ile gençlerin sosyal beceri, inovatif düşünme, yenilikçi fikirler ortaya çıkarabilme ve sunabilme potansiyellerinin artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, eğitimler, yarışmalar ve iş kampları sonucunda ortaya çıkan projeler arasından seçim yapılacak. Sonrasında hayata geçirilecek hızlandırıcı çalışmalarla, seçilmiş projeler için kamu ve özel kurumların hibe programlarından destek bulunması ve bu projelerin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni