• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Son 6 yılın ihracat rekoru kırıldı

02 Ağustos 2017 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Son 6 yılın ihracat rekoru kırıldı

   ► TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, temmuzda ihracatın yüzde 31,2 artışla 11,47 milyar dolar olduğunu duyurdu.

           NURETTİN BAKİ     
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz 2017 ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Avrupa'nın en büyük üretim komplekslerinden olan ve TİM 1000'de 6’ıncı sırada yer alan Manisa'daki Vestel City'de açıkladı.  Açıklanan ihracat rakamlarına göre aylık bazda artış oranına bakıldığında ve geriye yönelik tarama yapıldığında son 6 yıl içindeki (Ağustos 2011: % 31,9) aylık bazda en fazla ihracat artışının yaşandığı görüldü.
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, temmuzda ihracatın yüzde 31,2 artışla 11,47 milyar dolar olduğunu duyurdu. Büyükekşi’nin açıkladığı verilere göre, Türkiye’nin temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. İlk yedi ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar olarak gerçekleşti.  

     Açıklanan verileri gazetemize değerlendiren Dış Ticaret Uzmanı Mutlu Yılmaz, özellikle 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sadece bir yıl sonra ihracatın son 6 yılın en büyük artışının sağlanmasının altını çizdi. AB ülkeleriyle yaşanan siyasi krizlerin ihracata yansımadığını da söyleyen Mutlu, “Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesiyle siyasi anlamda gerginlik yaşamaktayız. Ama ihracat rakamlarına baktığımızda ise, bu olumsuz durumun bu ülkelere olan ihracatımızı olumsuz etkilemediğini çok net görebiliyoruz. Örneğin Almanya’ya olan ihracatımız temmuz ayında % 28,2 oranında artarken, Avrupa ülkelerine yaptığımız ihracat ise % 29,1 oranında artmış” dedi.

“Türkiye belirsiz bir dönemi başarıyla atlattı”
Bilindiği üzere 01 Ağustos salı günü itibariyle Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Bu konudaki görüşleriniz nedir?
     Geçen yılki başarısız bir şekilde sonuçlanan kanlı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir yıl geçti. O dönemlerden günümüze genel ekonomimiz hatta ihracatımız ne olacak gibi sorular belirli bir zamandan sonra sorulmaya başlanmıştı. Ama çok şükür ki, şu an geldiğimiz nokta ülkemizin bu süreçten ne kadar çabuk hatta büyüyerek toparlandığını gösteriyor. Son 12 aylık ihracat performansımıza baktığımızda ( Temmuz 2016-2017)  ortalama 139 milyar dolardan, 150 milyar dolara çıkarak % 7,5 oranında büyüdüğünü, son 7 aylık ihracat performansımızda (Ocak- Temmuz 2017)  ortalama 80, milyar dolardan, 88 milyar dolara çıkarak % 10,7 oranında, son olarak ta aylık bazda (2016 Temmuz ile 2017 Temmuz) karşılaştırdığımızda ise  % 31,2 oranında artığını görebiliyoruz. Aylık bazda artış oranına baktığımızda ise geriye yönelik tarama yapıldığında son 6 yıl içindeki (Ağustos 2011: % 31,9) aylık bazda en fazla ihracat artışının olduğunu, son 8 yıl içinde ise, (Mayıs 2010: % 33,4) en fazla ikinci artışı görebiliyoruz.

“İhracat en çok Almanya’ya yapıldı”
En fazla ihracat yaptığımız ülkeler ve sektörler hangileri?

     En fazla ihracat yaptığımız üç ana sektöre baktığımızda bunlar sırasıyla Otomotiv, hazır giyim -konfeksiyon ve kimyevi maddeler olarak karşımıza çıkıyor. İlk üçte yer alan bu sektörlerin hepsinde önceki dönemlere göre büyüme gösteriyor. Ülkeler itibariyle değerlendirdiğimizde ilk beş ülke içinde alanlar ise birinci sırada en büyük ihracat partnerimiz olan Almanya iken, diğerleri sırasıyla İngiltere, İtalya, Irak, Amerika ve hepsinde yine ihracat artışları gözükmekte.

Son dönemlerde siyasi olarak problemli olduğumuz Almanya ve Avrupa’ya yapılan ihracatlar ne düzeyde? Siyasi krizler ihracatımızı etkiledi mi?
     Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında almış oldukları tavırlar ve teröristleri kendi ülkelerinde barındıran bir ülke profili çizmeleri nedeniyle Türkiye’nin tepkisi ve karşı tepkilerle özellikle son dönemde Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesiyle siyasi anlamda gerginlik yaşamaktayız. Ama ihracat rakamlarına baktığımızda ise, bu olumsuz durumun bu ülkelere olan ihracatımızı olumsuz etkilemediğini çok net görebiliyoruz. Örneğin Almanya’ya olan ihracatımız temmuz ayında % 28,2 oranında artarken, Avrupa ülkelerine yaptığımız ihracat ise % 29,1 oranında artmış

“Rusya ile ihracatta büyük bir artış yaşandı”
Gerek Konjonktür gerekse siyasi gerginlikten dolayı geçtiğimiz yıllarda ihracatımızda sıkıntı yaşadığımız ülkeler var. Mesela Rusya ve Irak. Bu ülkelerle ihracatımız ne düzeyde bir düzelme sürecine girildi mi?

     Öncelikle Irak’tan başlayalım, belirli bir dönemde Almanya’dan sonra en büyük ihracat parterimiz olan Irak’ta DEAŞ ’tan kaynaklanan ihracatımızda şiddetli düşüşler gördük. Son rakamlara baktığımızda ise temmuz ayında Irak’a olan ihracatımızın % 55 oranında artığını görebiliyoruz. Bir diğer ülke olan Rusya ile uçak düşürme olayından sonra Rusya’ya ihracatta birçok ürün için Rusya tarafından yasak getirilmişti. Hatta ilişkiler düzelmeye başladıktan sonra bile bu ürünlere olan yasakların kaldırılması epey zaman almıştı. Temmuz ayına baktığımızda ise Rusya’ya olan ihracatımızın % 95,7 gibi devasa bir oransal artışı görebiliyoruz.  

“İlk 10’da 3 Egeli kentimiz var”
Son olarak Ege Bölgesi ve İzmir ilimizin ihracatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

     En fazla ihracat yapan 10 ilimize baktığımızda 3 tane Ege bölgesinde ilin olduğunu görüyoruz. Bunlar İzmir, Manisa ve Denizli illeri.  5’inci sırada İzmir Temmuz ayında bir önceki Temmuz ayına göre ihracat % 25 oranında artarken, 8’inci sırada yer alan Manisa’da % 27,9 oranında, 9’uncu sırada yer alan Denizli’de ise % 23,1 oranında artığını görebiliyoruz.

 


+ Benzer Haberler
» “Depresyon büyük bir tehdit haline geliyor”
» 1960’ların oyuncakları yeni nesil ile buluşuyor
» Körfez’de Kral Aliağa
» Alyans üssü İzmir eski günlerini arıyor
» İTB tarımda dijitalleşmeye öncülük ediyor
» Sevgililer günü esnafı memnun etmedi
» Türkiye, e-ticarette istenilen seviyede değil
» ‘Ziraat odaları çiftçilerin bağlı olduğu kurumlardır’
» “Tarıma dayalı sanayimizle, ülke ekonomisine model ilçeyiz”
» “Bölge bazında kentsel dönüşüm başarıya ulaşır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2018
  Ticaret 24.02.2018
  Ticaret 23.02.2018
  Ticaret 22.02.2018
  Ticaret 21.02.2018
  Ticaret 20.02.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni