• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Soyer: 33 bin 100 binaya deprem sertifikası verilmesi için çalışıyoruz

01 Haziran 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

Soyer: 33 bin 100 binaya deprem sertifikası verilmesi için çalışıyoruz

   ► EBSO Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi

           HABER MERKEZİ      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın ve Faik Öztrak ile milletvekilleri de katıldı.
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in içinde bulunduğu deprem riski konusunda EBSO Meclisi Üyesi sanayicilerin soruları üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den Meclisi bilgilendirmesini istedi. 30 Ekim depreminin 10’uncu gününde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilgili birimlere 200 milyon TL’nin aktarıldığını belirten Soyer “İzmir’in yapı stoku envanterinin çıkarılmasına başlandı. Bu çalışma, insanlılarımızın yaşadıkları şehirde güven içinde olmalarını ve riskli binaların da tespit edilmesini sağlayacak. 33 bin 100 binaya deprem sertifikası verilecek şekilde TMMOB ile birlikte çalışmaya başladık” dedi.

“İzmir’in güncel fay haritasının çıkartılması için ODTÜ ile protokol yaptık”
     Yıkılan binaların yerine yapılacak binalarla ilgili sıkıntı konusunda, depreme hassas bölgelerde aynı hakkın korunacağı şekilde bir mevzuat hazırladıklarını söyleyen Soyer, “Devlet ağır hasarlı binalar için yüzde 50 maliyeti üstleniyor, kalanı için ise iki yıl ödemesiz 20 yıl vadeli bir kredi veriyor. Ancak orta hasarlı binalar için böyle bir düzenleme yok. Bunun için biz Dünya Bankası ile bir süreç başlattık, 250 milyon dolarlık kredi paketi, Cumhurbaşkanının onayındadır. Onaylanırsa 5 yıl ödemesiz 30 yıl vadeli bir kredi programını başlatacağız. Ayrıca İzmir’in en güncel fay haritasının çıkartılması için ODTÜ ile bir protokol yaptık” ifadelerini kullandı.

“Sanayici, ekonominin kamu görevlisidir”
     Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın dünyaya bakışıyla, vizyonuyla, tarihsel değerlerine bağlılığıyla, Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmasıyla çok önemli bir oda olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sanayici benim için ekonominin kamu görevlisidir. Sanayici kendisi için değil, ülkesi için çalışır. Yaptığı üretimle ve sağladığı istihdamla gurur duyar. Dolayısıyla sanayiciyi çok farklı görmemiz gerekiyor, çünkü üretmek kadar önemli bir şey yoktur. Döktüğünüz alın teri için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu. Türkiye’nin dünyada en pahalı elektriği kullanan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “En pahalı elektriği sanayicimiz, esnafımız ve evlerimizde bizler kullanıyoruz. Akkuyu Nükleer Santrali devreye girdiğinde buranın ürettiği enerjiyi 12,5 Cent’ten kullanacağız. Bu rakamın 13,85 Cent’e kadar çıkması söz konusu. Çünkü devlet olarak bunun garantisini vermişiz. Yani en pahalı enerjiyi kullanmaya devam edeceğiz. Bunun teknolojisini de bize veriyor olsalar bu fiyatı belki kabul edebiliriz, ancak böyle bir durum da yok. Almanya yenilenebilir enerji ile maliyetlerini 3 Cent’e kadar düşürecek. Böyle olunca bizim sanayicimizin rekabet gücü de fazlasıyla düşecek” ifadelerini kullandı.

“En önemli konu işsizlik”
     Sanayiciler olarak ‘Üretim yoksa kalkınmak hayaldir’ mottosuyla çalıştıklarını ifade eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar,  “Sanayi yapımızın yüzde 99’unu KOBİ’ler oluşturuyor. Böyle bir yapı içinde mevcut belirsizlikler, sanayicinin önünü görmesini zorlaştırmaktadır. Aşılanmanın yaygınlaşmamış olması, hammadde fiyatlarının artışı ve tedarikte yaşanan zorluk, navlun fiyatlarındaki artış finansman teminindeki sıkıntılar, ekonomide çok istediğimiz istikrarlı ortamın sağlanmasının önündeki engeller olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu. Bu noktada en önemli konunun işsizlik olduğunun altını çizen Yorgancılar, “İstihdam yaratamayan büyüme modelinin çözümü, sanayidir. Yüksek faiz, yüksek enflasyon ve oynak kur kıskacındayız. Her kesimde borçluluk seviyesi çok yüksek. PMI ve güven endekslerinde istikrar sağlanamıyor. Yakın zamanda artan maliyetlerimiz ister istemez tüketiciye yansıyacak ve enflasyonu yukarı yönlü çıkması sonucunu doğuracaktır” ifadesini kullandı.

Sanayicinin beklentileri sıralandı
     Yorgancılar, sanayicinin beklentilerini ise “Kamuda bekleyen alacakların ödenmesi; matrah artırımı ve stok affının getirilmesi; vergisini düzenli ödeyenlere vergi indirimi uygulamasındaki sıkıntıların giderilmesi; peşin vergi uygulamasının kaldırılması; kredilere vadelendirme ve yeniden yapılandırma imkanının getirilmesi; hammadde tedarikinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması; yüzde 25’e çıkarılan kurumlar vergisi oranının eski seviyesi olan yüzde 20’ye çekilmesi; girdiler üzerindeki ilave gümrük vergilerinin düşürülmesi veya kaldırılması; GEKAP maliyetlerinin düşürülmesi; ÖTV’ye tabi ürünlerde verilen teminat mektuplarındaki sorunların giderilmesi; ihracat desteklerinin çeşitlendirilmesi; Eximbank ihracat taahhüt kapatmalarda süre uzatılması; istihdam üzerindeki mali ve mevzuat yüklerinin hafifletilmesi; iş davalarında taraflara eşit muamele edilmesi; iş davalarında zaman aşımı süresinin bir yıla indirilmesi; piyasada kamu kaynaklı rekabeti bozan uygulamalara son verilmesi; Covid-19’un iş kazası kapsamından çıkarılması; Avrupa Birliği yeşil dönüşüm sürecine yönelik yol haritasının belirlenmesi ve aşı pasaportu için önlemlerin alınması” olarak sıraladı.

“Partilerden beklentimiz sanayiciye sahip çıkmaları”
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren EBSO Meclis Başkanı Salih Esen “Bir yanda pandemi kısıtlarıyla normalleşmeye geçmeye çalışırken ekonomide çözmemiz gereken sorunlar çevremizi sarmış durumda. Bu noktada bizlerin muhalefet partilerinden beklentisi, konularımıza sahip çıkarak üretime destek olmalarıdır. Sayın Genel Başkanın diğer partilerle olan işbirliğini ve uyumlu ilişkilerini takdirle izliyoruz. Ancak gelinen noktada bundan fazlasına ihtiyaç duyduğumuz da bir gerçek. Meclisimizi onurlandıran Kılıçdaroğlu’nun aydınlatıcı açıklamaları ve sanayicilerimizin konularına sahip çıkan yaklaşımı nedeniyle kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 5 bine doğru gerilemeye devam ediyor
» Günlük vak’a ve iyileşmede azalma devam ediyor. Aktif vak’a yükselişte
» Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı
» OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de
» Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu
» E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021
» AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi
» Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında
» Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni