• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Soyer: Destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı

11 Aralık 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Soyer: Destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı

   ► EBRD, İzmir Büyükşehir Belediyesine yeşil şehirler eylem planı için 300 milyon Euro hibe sağlıyor.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi çevre sorunlarının sistemli bir şekilde ele almasına yardımcı olmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Yeşil Şehirler Programı’nın bir parçasını oluşturan İzmir Yeşil Şehirler Eylem Planı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. EBRD yeşil şehirler programı kapsamında yeşil şehirler eylem planı hazırlanması için 300 milyon Euro bir hibe desteği sağlandığını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı. Bir yıl sürmesi planlanan projenin 2 Mayıs 2019 tarihinde başladı. Bu planın uygulanmasıyla su, biyolojik çeşitlilik, toprak, iklim değişikliği programının yer aldığı sorunlara yönelik eylemler oluşturmayı planlıyoruz” dedi.

“Destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı”
     Yeşil şehirler eylem planı çalışmasının temel bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını dile getiren Soyer, “İklim krizi, doğanın tahribatı gezegenimizin her tarafında bütün canlıların yaşamını tehdit ediyor. İnsanlığın nüfusu son 50 yılda 2 misli arttı ama aynı sürede yaban hayat yüzde 60’tan fazla azaldı. Doğada yarattığımız herhangi bir tahribat suları, ormanları tüm yaşam alanlarını kirletiyor, iklimi değiştiriyor ve gezegenimizi felakete sürüklüyor. Dünyanın her köşesinde ekoloji hareketleri, sivil toplum kuruluşları, aktivistler, sanatçılar, akademisyenler bu felakete karşı uzun bir süredir gezegeni koruyabilmenin mücadelesini sürdürüyor. Merkezi ve yerel idarelere de birtakım görevler düşüyor. İBB bu konuda kapsamlı çalışmalar yürütüyor” ifadelerinde bulundu.

     EBRD yeşil şehirler programı kapsamında yeşil şehirler eylem planı hazırlanması için 300 milyon Euro bir hibe desteği sağlandığını ifade eden Soyer, “Bu destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı. Bir yıl sürmesi planlanan projenin 2 Mayıs 2019 tarihinde başladı. Bu planın uygulanmasıyla su, biyolojik çeşitlilik, toprak, iklim değişikliği programının yer aldığı sorunlara yönelik eylemler oluşturmayı planlıyoruz. Bu plan kapsamında ulaşım, enerji, sanayi, su kullanımı gibi insan kaynaklı zorlayıcı etkilerin hava, su, toprak, yeşil alanlar, iklim gibi doğa üzerindeki etkileri inceleniyor. Bu baskıların azaltılması için bir ekolojik ekonomik politikaların yer alacağı karşılık strateji oluşturulması amaçlanıyor” açıklamalarında bulundu.

“İzmir diğer belediyelere rol model olacak”
     Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Ülke Başkan Vekili Şule Topçu Kılıç, “EBRD uluslararası bir kalkınma bankası, 71 tane hissedarı var bu ülkeler arasında Türkiye’de hissedar. Bankamız 38 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye faaliyet gösterilen 38 ülkenin arasında yüzde 15’lik pay ile en büyük paya sahip ülke. Bugüne kadar 7 tane belediyemizde 11 projede 450 milyon Euro finansman sağladık. İzmir, en yakın çalıştığımız belediyeler arasında. Bugüne kadar 3 farklı projenin inşaatının finansmanını gerçekleştirdik, bugün de 4. projemizin de yetkilendirme imzasını yaptık” dedi.

     EBRD’nin yeşil şehirler eylem programın amacını anlatan Kılıç, “Programın amacı faaliyet gösterdiğimiz 38 ülkeden 35 belediye seçilecek ve bu belediyeye 1,5 milyar Euro kaynak aktarılarak bu şehirlerin daha yeşil, daha yaşanılabilir ve sürdürülebilir altyapıya sahip bir şehir olması konusundaki yatırımlarını desteklemek. Seçilen şehirlerin öncelikleri belirleniyor, ona göre bir aksiyon planı oluşturuyor, aksiyon projelerinin belirlenmesi için projeler belirleniyor, en son aşama olarak projelerin finansmanı.

     EBRD olarak en büyük amacımız finansmana destek olmak.  Bu programa imza atan şehirlerimizin yeşil şehir olması, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi ve bu anlamda sürdürülebilir bir alt yapıya sahip bir şehir olması için yapılacak çalışmalarının desteklenmesi amaçlanıyor. Bu ulaştırma, atık su, su, katı atık veya altyapı üzerine olan projeler. İzmir programımıza Türkiye’de katılan ilk belediye. Bu anlamda bir rol model olma özelliği taşıyor. Türkiye’de diğer belediyelere öncülük yapmasını ve İzmir belediyemize diğer belediyelerin katılmasını umut ediyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Avıs Yanında” uygulaması ile kiraladığınız araç yanı başınızda
» Yorglass yatırımlarına hız veriyor
» İdeal klima seçimi ve kullanımı
» TSKB’den sürdürülebilirliğin finansmanı alanında bir ilk
» Aile Sağlığı Merkezlerinde tehlike büyük!
» Türk Telekom’da ilk yarı rekoru
» Gözlükte buğulanma sebepli kazalara dikkat!
» Aşırı sıcaklar psikolojiyi bozuyor
» Açık göz renginde sarı nokta hastalığı riski daha fazla
» Can Dostlara MamaMatik hizmeti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni