• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Stoklar tükendi 2’nci el bisiklet talebi arttı

03 Aralık 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Stoklar tükendi 2’nci el bisiklet talebi arttı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK / ÖZEL     
     Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla beraber, ulaşım alışkanlıkları da değişti. Sosyal mesafeyi korumak ve bulaş riskini azaltmak için toplu taşıma araçlarından uzaklaşan ve özel arabasıyla seyahat etme imkanı olmayan vatandaşlar bisiklete yöneldi. Pandemi sonrasında artan talep nedeniyle sıfır bisiklet stoklarının yaz aylarının ortalarında tükendiğini söyleyen Bisikletli Ulaşım Derneği’nin (BİSUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çetinkaya, ağustos ayından beri iç piyasada sıfır bisiklet bulunmadığı için vatandaşların ikinci ele bisikletlere yöneldiğini ifade etti.

“Yerli üretici, aktarma parçalarını yurt dışından zor temin ediyor”
     İlk kısıtlamalardan sonra arabayla yolculuk yapma imkanı olmayanların bisiklete yöneldiğini söyleyen Çetinkaya, “Artan talep nedenle bisikletçilerin yıl sonuna kadar satacağı bisikletlerin hepsi temmuz sonu ağustos başı gibi bitti. İç piyasada ağustos ayından beri sıfır bisiklet bulunmuyor, satın almak isteyenler ikinci ele döndü. Çok fazla ilgi ve talep var. Elektrikli bisikletlerden de çok yararlanan oldu” dedi.

     Yerli bisiklet üreticilerinin aktarma parçalarını yurt dışından temin ettiğini belirten Çetinkaya, “Bisikletin yüzde 35’ini, ileri götürebilecek aksamların hepsi yurt dışından tedarik ediyor. Pandemiden sonra hem aktarma parçalarının fiyatları arttığı hem de yurt dışında üretim durduğu için şu an parça sıkıntısı yaşanıyor. Yurt dışından aksamlar geldiğinde yerli üretimde sıkıntı olmayacak. Eylül’den beri Türkiye’deki fabrikalar açıldı üretim devam ediyor ama parça olmadığı için az çıkıyor, talebi karşılayamıyor. Gelen parçalar zamlı geliyor bu da birinci el bisiklet fiyatlarının çok yükselmesine neden oluyor. İkinci el fiyatları da yüzde yüz arttı. Eskiden bin 500 TL olan bisikletler en az 3 bin TL’ye ulaştı” diye konuştu.

“Pandemi insanları bisikletli ulaşıma alıştırmada araç oldu”
     Pandemi sona erdiğinde de bisiklete olan talebin devam edeceğini vurgulayan Çetinkaya, “Sosyal yaşamda bisikletle turlar, zevk için çıkılan geziler biraz sekteye uğradı. Fakat insanlar ulaşım için bireysel olarak çok fazla kullanıyor. Pandemi sonrasında da bu kullanımın artacağını düşünüyoruz. İzmir’de 2018 bisiklet kullanımı 700 bine, 2019’da pandemi başlamadan önceki dönemde bu rakam 2 milyona yükselmişti. Bu yılın sonuçları daha gelmedi ama bizim tahminimiz arttığı yönünde. Pandemi insanları bisikletli ulaşıma alıştırmada bir araç oldu.

     İnsanlar şehir içi ulaşımda 10 km’lik mesafelerde ulaşımda bisikleti mutlaka kullanıyorlar. Çok fazla olmasa da iç yolların birleştirilmesiyle birlikte insanlar bisikleti her yaştan, her mesafede kullanmaya başladı. Bağlantı yolları olmasa da trafikte yolun sağ tarafını kullanmak bisiklet kullananların yasal hakkı. İzmir’de 2010 yılından beri bisiklet kullanıyorum, ilk senelerde giydiğimiz tayta kadar eleştirip korna çalınıp taciz ediliyorduk. Fakat son birkaç yıldır özellikle İzmir bazında sürücülerin, belediye araçlarının bisikletliye karşı farkındalığı arttı” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”
» Kır kadınları ‘çiftçiyim’ diyemiyor
» “Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”
» İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş
» “Kişisel verilerin paylaşımı hapis cezasını doğurabiliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni