• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Süper Cuma’da 2 milyar TL rekoru bekleniyor

25 Kasım 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

‘Süper Cuma’da 2 milyar TL rekoru bekleniyor

   ► ETİD: Süper indirim peşinde dolandırılmayın. Taklit sitelerden uzak durun. Güven Damgası’nı arayın.

           SEDA GÖK      
     Geçtiğimiz yıl internet üzerinden 1.4 milyar TL kartlı ödemenin yapıldığı Süper Cuma günü için bu yıl 2 milyar TL ciro rekoru bekleniyor.
     Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, tüketicilere “Taklit sitelerden uzak durun. Güven Damgası olmasına dikkat edin” dedi.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ 2 MİLYAR TL’Yİ AŞACAK
     Tüm dünyada Kasım ayının dördüncü Perşembe gününden sonraki Cuma gününe denk gelen ve Türkiye’de “Süper Cuma” ismi verilen alışveriş festivali için e-ticaret işletmecileri de tüm hazırlıklarını tamamladı. Süper Cuma bu yıl 27 Kasım’a denk gelirken geçtiğimiz yıl 29 Kasım Cuma günü 4.7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşmiş, bunun 1.4 milyar TL kısmını internet üzerinden alışveriş oluşturmuştu. Bu yıl toplam alışverişin 5 milyar TL, internet üzerinden yapılan ödemenin ise 2 milyar TL’yi aşması bekleniyor.

DOLANDIRICILARIN İŞTAHI KABARIYOR
     Sanal ticaretin artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldiğini ifade eden ETİD Başkan Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, “İndirimlerin yoğunlaştığı dönemlerde dolandırıcılar da bunu fırsata çevirmek istiyor. Bu yüzden tüketicilerin özellikle bu tür dönemlerde daha dikkatli olması gerekiyor” dedi. İnternet üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara dikkat çeken Çevikoğlu, şunları söyledi:
     “Alışveriş yapacağınız sitenin mutlaka SSL sertifikasını kontrol edin. SSL sertifikası güvenli bir alışveriş için önemli bir göstergedir. Bunun yanında alışveriş yapacağınız internet sitesinin Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve güvenilir e-ticaret sitelerine verilen Güven Damgası’na sahip olup olmadığını kontrol edin. Dijital ortamda alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi de kullanmamaya özen gösterin. Basit bir şekilde oluşturacağınız sanal kart, yaşanabilecek dolandırıcılıkların önüne geçecektir.

SANAL KARTIN LİMİTİNİ SIFIRLAYIN
     Alışverişinizi tamamladıktan sonra sanal kartınızın limitini sıfırlamanız, sizi tüm dolandırıcılık yöntemlerinden koruyacaktır. Alışveriş yaptığınız telefon, bilgisayar gibi cihazlarınızın virüs koruması ile korunuyor olması da önemli bir güvenlik önlemidir.

SİTENİN İSMİNİ KONTROL EDİN
     Küçük ve kolay fark edilmeyecek harf değişiklikleriyle birçok ünlü alışveriş sitesinin taklidi yapılabilmekte ve bu sitelerde kolayca kredi kartı bilgileri kopyalanabilmektedir. Bu yüzden alışveriş yapacağınız sitenin ismini de dikkatli bir şekilde kontrol edin.”

İNTERNET PAYI DAHA DA ARTACAK
     Kartlı alışverişlerde geçtiğimiz yıl internetten ödeme payının yüzde 30’a ulaştığını belirten Çevikoğlu, “Pandemi ile birlikte bu oranın bu yıl çok daha yukarılara taşınmasını bekliyoruz. Türkiye’de son yıllarda e-ticarete çok ciddi bir yatırım yapıldı ve pandemi süreci ile birlikte aslında bu yatırımların ne kadar doğru olduğu da ortaya çıktı” dedi.


+ Benzer Haberler
» Müspet yönde gelişim devam ediyor
» İzmir’in sütüne 65 milyon TL’lik yatırım
» Borsa İstanbul 2021’de daha güçlü olacak
» Kapanan şirket sayısında yüzde 16,44’lük artış
» TOBB ve Oda-Borsalar coğrafi işaretlere sahip çıktı
» Hazine ve Maliye Bakanlığı: Kesintide artış yapılmadı
» “Aşı karşıtlığıyla mücadele edilmeli”
» Karbon diske ‘Türk’ imzası
» Pet şişeden polyester ipliğe geri dönüşüm
» Roche ve Novartis’e para cezası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni