• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Süt üreticileri hayvanlarını kesmek ya da satmak zorunda kalıyor

24 Kasım 2021 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Süt üreticileri hayvanlarını kesmek ya da satmak zorunda kalıyor


           HABER MERKEZİ      
     Süt sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda sektör temsilcileri olarak, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ahmet Ertürk, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, KÖY-KOOP Merkez Birliği Genel Başkanı Eray Çiçek ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Genel Başkanı Sencer Solakoğlu açıklamada bulundu. Süt üreticilerinin başta yem olmak üzere girdi maliyetlerini karşılayabilmek için her ay hayvanlarını kestiklerini ya da satmak zorunda kaldıklarını belirten sektör temsilcileri, süt üreticilerinin hızla sektörden çıktıklarını, büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını ve  geleceğe güvenle bakamadıklarını ifade ettiler.

“MALİYETİ DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMAK ÜRETİCİYİ ÜRETİMDEN UZAKLAŞTIRIR”
     Üreticilerilerin, damızlık süt hayvanlarını kesmelerinin ve sektörden çıkmalarının nedenlerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini dile getiren sektör temsilcileri,  “Son dönemde çiğ süt fiyatları, enflasyonu artırır gerekçesiyle Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi tarafından belirlenmekte ve Ulusal Süt Konseyi’ne (USK) açıklattırılmakta, konsey işlevsizleştirilip fiyat aslında bir anlamda frenlendi.  Ancak, bunu aşmak için tarafların USK’da bir araya gelip maliyetleri de dikkate alarak pazarlık usulüyle çiğ sütün gerçek fiyatı oluşturulmaı.  Dünyada serbest piyasa ekonomisinden bahsedilen hiçbir ülkede böyle bir uygulamanın olduğu, olsa bile başarıya ulaştığı duyulmadı. Fiyata yapılan bu müdahale uzun vadede gerek üretici gerek tüketicinin hayrına olacak bir uygulama değil. Kaynağı kurutmamız halinde et ve sütte yüksek enflasyon kaçınılmaz. Uzun süre çiğ süt fiyatlarını sabitlemek, Ulusal Süt Konseyi’nin özenle hesapladığı maliyet kalemleriyle oynayarak maliyeti düşürmeye çalışmak üreticiyi üretimden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu şekilde davranarak, bugün bizim üreticilerimize verilmeyen o paraların çok daha fazlasını yarın ithalatla dış ülkelerin üreticilerine vermek zorunda kalırız” ifadesinde bulundular.

SÜT ÜRETİCİSİ DEMEK ŞEHİRLERE GÖÇÜN ÖNLENMESİ DEMEK
     Milyarlarca dolar harcanarak oluşturulan damızlıkların kasaba gönderildiğini aktaran sektör temsilcileri, “Üretimi artırmak için verilen milyarlarca liralık desteklerin boşa gitmemesi, 2008 yılında yaşanan krizin tekrar yaşanmaması için üreticilerimizin sesine kulak verilmeli. Eğer fiyatlar önümüzdeki dönem için hak ettiği oranda revize edilmeden bu şekilde uygulanmaya devam edecek olursa ne yazık ki hayvanların kasaba gidişi hızlanacak, bunu et krizi takip edecek. Dünyanın süt sektörü gelişmiş hiçbir ülkesinde, süt üreticileri piyasanın acımasız çarklarına mahkûm edilmemişti. Bu ülkelerde devlet her zaman üretici lehine pozitif bir ayrımcılık yapmakta. Çünkü bilinmektedir ki, ‘süt üreticisi demek yerinde istihdam’, ‘Süt üreticisi demek milyonlarca aile’ve ‘süt üreticisi demek şehirlere göçün önlenmesi’ demek” sözlerine yer verdiler.

“DURDURULAMAYAN YEM FİYAT ARTIŞLARI NEDENİYLE ÜRETİCİNİN GELECEĞİ TEHLİKEDE”
     Dövize bağlı gelişen yem fiyat artışlarının bir türlü durdurulamamadığını söyleyen sektör temsilcileri, “Son bir yılda süt yemi fiyatı yüzde 51, besi yemi fiyatı yüzde 48, mısır silajı fiyatı yüzde 31, yonca fiyatı yüzde 29, saman fiyatı ise yüzde 15 arttı. Üreticinin süt fiyatı hariç, hiçbir şeye etkili müdahale edilemiyor. Çiğ süt fiyatları enflasyonu artırıyor gerekçesiyle müdahaleye maruz kalmakta buna karşılık yem fiyatları, ilaç fiyatları, elektrik fiyatları, sanayicilerin satış fiyatları, marketlerdeki tüketici fiyatları hiçbir müdahaleye uğramaıyor. Enflasyonun yükselişine bir gerekçe aranıyorsa sorun sadece üretici fiyatlarında değil tüm zincirde aranmalı, çözümlere buradan başlanmalı.Üretici ne olacağını kestiremediği maliyet artışları karşısında nasıl üretime devam edecek, nasıl geleceğini planlayacak? Nasıl işletme ölçeğini büyütecek? Üreticilerimizi sektörden küstürmemek, üretimden koparmamak, sektöre tutunmalarını sağlamak gerekiyor” açıklmasında bulundu.

“2008 KRİZİNİN UNUTULMAMASI GEREKİR”
     2008 yılının süt hayvancılığı için ne kadar kötü bir yıl olduğunun asla unutulmaması gerektiğini aktaran sektör temsilcileri şu sözlere yer verdi: “2008 krizindeki gibi yaklaşık bir milyon, belki çok daha fazla, damızlık hayvan, kasaba giderse hayvancılığı tekrar nasıl canlandıracağız? İthalata yetecek paramız, doğan bir buzağının en az 2 yılda süt verebilecek seviyeye gelebildiği düşünüldüğünde bu kadar zamanımız var mı? Dolar’ın 12,55 TL, Euro’nun 14,15 TL olduğu bir ortamda; tanesi 1,950-2,350 Euro (27 bin 592 TL- 33 bin 252 TL) olan damızlık hayvanları hangi paralarla getirteceğiz? Kilosu 4,5 Euro  (63 bin 68 TL) olan karkası Avrupa’dan nasıl getirteceğiz? Üreticilere dağıtılmak üzere kilosu 2,7-3,2 Euro olan (38 bin 20 TL-45 bin 28 TL) besilik hayvanları nasıl getirteceğiz?  Borç yükü altında ezilen üreticilere hangi imkânlarla kredi kullandırıp bu hayvanları getirttireceğiz? Bu maliyetlerle üretim yapıldığında tüketicilerimiz ucuz et ve süt ürünlerine nasıl ulaşacak? Yoğun ithalat talebine paralel yabancı ülke fiyatlarının yükselişini nasıl önleyeceğiz? Her şeyden önemlisi satıcı ülkeler yeterli sayıda ve kalitede canlı hayvan ve et vermek istemezlerse ne yapacağız?”


+ Benzer Haberler
» Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar
» “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”
» Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor
» Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak
» Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz
» Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti
» Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili
» “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”
» Google Türkiye 15. yılını kutluyor
» Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni