• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi

12 Ocak 2021 Salı 16:00
12
14
16
18

Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi

   ► Süte gelen yüzde 25’lik zam, bu hafta süt ürünlerinin olduğu market raflarına yansımaya başladı

           DUYGU GÖKSU      
     Geçtiğimiz ay çiğ sütün referans fiyatı litre başına 2 lira 30 kuruştan 2 lira 80 kuruşa çıkarıldı. 1 Ocak’tan bu yana geçerli olan fiyat 4 ay boyunca sabit kalacak. Çiğ süt fiyatına gelen 50 kuruluşluk zam ise market fiyatlarına bu hafta yansımaya başladı. Süt, peynir, tereyağı, yoğurt gibi birçok süt ürününe marketlerde dikkat çeken bir zam geldi.
     Süt ürünleri fiyatlarında süte gelen zamlardan sonra yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir artış yaşandığını ve market fiyatlarının yükseldiğini ifade eden İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve Süt Ürünleri Toptan Ticareti Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Koyuncuoğlu, yaptığı değerlendirmelerde KDV oranına dikkat çekti. Süt ürünlerinde alışta olduğu gibi satış KDV’sinin de yüzde 1 olarak uygulanmasının tüketiciye olumlu yansıyacağını ifade eden Koyuncuoğlu, bu gelişmenin süt ürünlerinde kayıt dışının önüne geçmede büyük fayda sağlayabileceğini söyledi.

“Kayıt dışının önüne tam anlamıyla geçilemiyor”
     Süt ürünlerinde taklit ve tağşişin devam ettiğini ifade eden Koyuncuoğlu,  “Pandemi sürecinde daha da artan alım gücü düşüklüğü nedeniyle tüketimde biraz gerileme olacaktır. Şu anda market fiyatlarına baktığımızda ortalama bir peynirin kilogram fiyatı 80 TL civarında. Perakende fiyatlarının yüksekliği ise tüketiciyi kayıt dışı ürünlere yöneltmeye devam ediyor. Özellikle tereyağında bu durum üretici ve toptancıları sıkıntıya sokuyor. Denetimler sıklaştırılsa da kayıt dışının tam anlamıyla önüne geçilebilmiş değil” dedi.

“KDV farkı eşitlenirse fiyatlarda yüzde 7 geri gelme olur”
     Perakendede ürünlerin alış KDV’si ile satış KDV’si arasındaki farkın tüketiciye de yansıdığını ve bu durumdan sektörün de etkilendiğini belirten Koyuncuoğlu, “Satışlarda yüzde 8’lik KDV oranı uygulanıyor. Bununla ilgili taleplerimizi iletiyoruz ancak herhangi bir gelişme yok. Satışlarda KDV oranının yüzde 1’e inmesi hem kayıt dışının önüne geçer hem de zamlardan sonra artan fiyatlarda yüzde 7 oranında bir geri gelme olur. Şu an sektörün KDV farkı eşitlemesine ihtiyacı var. Uzun yıllardır, hem kayıt dışının önüne geçilmesi hem de fiyatların perakendeye olumlu yansıması açısından KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesini savunuyoruz ancak bir yol kat edemedik” ifadelerini kullandı.

“Ambalajlı ürüne geçiş hızlandı”
    Tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörlerin başında gelen ambalajın etkisi de pandemi döneminde katlanarak arttı. Bu dönemde özellikle gıda sektöründe ambalajlı ürünler büyük önem kazandı. Pandemi etkisiyle ambalajlı gıda tercihinden süt ürünleri de olumlu etkilendi.
     Peynir satın alırken tüketicilerin tatma ve dokunma açısından geleneksel bir alışkanlığı olduğuna dikkat çeken Koyuncuoğlu, “Tüketiciler tatmadan veya dokunmadan peynir almak istemiyorlar. Dışarıdan vakumlu bir peynir almış bile olsa tüketici ona dokunmak istiyor. Zamanla tüketiciler güvendiği markaların paketlerini tercih etmeye başladıklarında bu durum ortadan kalkar. Şu anda pandemi nedeniyle ambalajlı ürüne ciddi bir talep artışı olsa da halen pazar yerlerinde büyük oranda ambalajsız ürünlerde satış var. Şu anda yüzde yüz anlamda buna geçmek mümkün görünmüyor” değerlendirmelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor
» Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni