• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Süt ve kırmızı et sektörleri sizin için çalışmaya üretmeye devam ediyor ama siz evde kalın”

24 Mart 2020 Salı 14:00
12
14
16
18

“Süt ve kırmızı et sektörleri sizin için çalışmaya üretmeye devam ediyor ama siz evde kalın”

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, koronavirüs salgını ile baş edilmeye çalışılan şu günlerde, süt ve kırmızı et sektörlerindeki durum ile SETBİR üyelerinin çalışmalarını değerlendirerek, kamuoyunun beklentilerine cevap verdi. Tezel’in açıklaması şöyle:
     “Dünya ve Türkiye bir koronavirüs salgını ile mücadele ederken, virüse karşı başta ellerimizi yıkamak ve evde kalmak olmak üzere alınması gereken kişisel tedbirlerden biri de hem bağışıklık sistemimizi hem de genel vücut direncimizi güçlü tutmak. Sağlıklı bir yaşamın önemli ögelerinden biri hayvansal protein tüketimi. Burada da hayvansal proteinin en önemli iki kaynağı süt ve kırmızı et tüketimi öne çıkıyor.
 
     “Başta koronavirüs olmak üzere hastalık yapıcı her türlü etken ile mücadelenin önemli bir ayağı, şu sıralar ‘evde kal’ sloganı ile öne çıkan ‘virüsü bir başkasına bulaştırmamak’ gerekliliği. Virüsü bulaştırmamak için evde kalmanın yanı sıra bir önemli önlem de ambalajlı gıda tüketimi.
     “Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) üyesi süt ve kırmızı et üreticileri, aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen markaları. Süt söz konusu olduğunda dikkat çekmemiz gereken önemli gerçeklerden biri, ineğin memesinde musluk olmadığı. Dolayısı ile bugün Türkiye’de mevcut 17 milyon 670 bin büyükbaş hayvan içindeki 6 milyon 660 bin baş sağılır süt ineği ile 48 milyon 481 bin baş küçükbaş hayvan içindeki 25 milyon 308 bin sağılır koyun-keçi, her gün sağılmak, sağılan süt toplanmak ve işlenmek zorunda.

     “SETBİR üyesi süt firmaları, Türkiye’de her gün üretilen 62 bin 900 ton sütün 30 bin tonunu, HACCP (Kritik Kontrol Noktalarının Tespiti ile Tehlike Analizleri) süreçleri altında hijyen koşullarında her gün almaya, işlemeye, süt ürününe dönüştürmeye ve satış noktaları aracılığı ile tüketiciye ulaştırmaya devam ediyor. İçinde bulunduğumuz koşullarda Türkiye’de hiçbir şekilde çiğ süt üretimi azalmıyor, süt ürünü üretimi gerilemiyor, tüketicimizin sütsüz, yoğurtsuz, peynirsiz kalması söz konusu değil.
     “Aynı şekilde SETBİR üyesi kırmızı et üreticileri ve hayvan besicileri de görevlerinin başında, çalışmaya üretmeye devam ediyorlar. Koronavirüs nedeni ile tüketicimizin kırmızı etsiz kalması söz konusu değil. Türkiye’nin mevcut hayvan kaynağı, gerek SETBİR üyelerinin gerekse süt ve kırmızı et sektörlerindeki tüm üreticilerin sahip olduğu işletme büyüklükleri ve teknolijik imkanlar, her türlü koşulda, kesintisiz süt ve kırmızı et ürünü üretebilecek durumda.   
 
     “Koronavirüs bulaşısının ve buna bağlı can kayıplarının arttığı şu günlerde SETBİR üyeleri, kendi üretim tesislerinde her türlü ileri hijyenik önlemi alarak, sahada her türlü hijyenik tedbirin alınması için ilgilileri uyarıp, yol gösterip, gerektiğinde malzeme katkısında bulunarak, hem çiftçimizin-köylümüzün, hem çalışanlarının hem tüketicilerinin yanında olmaya devam ediyor. Bu süreçte uzmanlıkları ve insanüstü gayretleri ile yanımızda olan başta hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımıza, yanı sıra veteriner hekimlerimize, gıda mühendislerimize, ziraat mühendislerimize, teknikerlerimize, bu lojistiği özveri ile sağlayan süt toplama merkezi sorumlularımızdan şoförlerimize, çiftliklerimizde ve fabrikalarımızda çalışan arkadaşlarımıza, bakkallarımıza ve market çalışanlarımıza, kısaca değer zincirimizin tüm halkalarının temsilcilerine ne kadar teşekkür etsek az. Sorun küresel, mücadele ulusal. Biz süt ve kırmızı et sektörleri, çiftliklerimizin ve fabrikalarımızın kapılarını kapatamıyoruz, evde kalamıyoruz ama tüketicimiz evde kalsın, ürünlerimiz onlara mutlaka ulaşacaktır. Açık gıdadan uzak durun, ambalajlı gıda tüketin, evde kalın, sağlıklı kalın.”


+ Benzer Haberler
» Koronavirüsle mücadele kapsamında evsizlere konaklama projesi
» TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bankalara çağrı
» Geri dönüşümlü atık toplayıcılarına gıda paketi
» İzmirlilerin ateşi termal kamerayla ölçülüyor
» Ödemiş Belediyesi yüz siperliği dağıtımını sürdürüyor
» Yerel gıda politikalarını oluşturmaları için yerel yönetimlere çağrı
» Emeklilerin bayram ikramiyesi ödemeleri başladı
» İhracatçı firmaların mağduriyeti giderilecek
» Karantina yasağı biten Çin’de halk turistik yerlere koştu
» Airbus A350-1000 uçağını da COVID-19 mücadelesine kattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni