• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Taksiler toplu ulaşım araçlarına göre daha güvenli”

21 Mart 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

“Taksiler toplu ulaşım araçlarına göre daha güvenli”

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Türkiye’de ve dünyada, COVID-19 salgını nedeniyle vakalar ve can kayıplarının sayısı her geçen gün artıyor. Salgına karşı tüm tedbirler titizlikle uygulanmaya çalışılırken, İzmir’deki taksiler de İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dezenfekte ediliyor.
     İzmir’de faaliyet gösteren 2 bin 823 taksinin neredeyse tamamının virüs riskine karşı 25 gün etkili özel ilaçlar ile dezenfekte edildiğini dile getiren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksilerin toplu ulaşım araçlarına göre daha güvenli olduğunu söyledi.

“Taksi kullanım oranı 5 günde yüzde 70 düştü”
     Vatandaşların, hükümetin salgına karşı aldığı tedbirlere uyduğunu dile getiren Anık, “Hükümetin aldığı tedbirler bana göre de yerinde tedbirler. Vatandaş sokağa çıkmaktan itina ediyor. Taksiyi işe giden ya da dışarı çıkmak zorunda olan insanlar kullanıyor. Kimse keyfi binmiyor. Taksi kullanan müşterilerin oranı son 5 günde yüzde 60-70 civarında düştü.
     Geçen haftalara göre karşılaştırdığımızda hem toplu ulaşımın hem de bizlerin hızlı bir iş kaybı var. Toplu taşıma araçlarındaki yolcu oranı taksilerden daha fazla düştü. Belediye otobüsleri ve minibüsler boş geçiyor. Taksiciler toplu ulaşım araçlarına göre daha güvenli. Çünkü vatandaş tek kişi seyahat edebiliyor” açıklamalarında bulundu.

“Taksiler sürekli dezenfekte ediliyor”
     İzmir’de faaliyet gösteren 2 bin 823 taksiden neredeyse tamamının virüs riskine karşı 25 gün etkili özel ilaçlar ile dezenfekte edildiğini ifade eden Anık, “Taksileri sürekli dezenfekte ediyoruz. Geçtiğimiz hafta dezenfekte çalışmalarına başladık araçlarımızın tamamına yakını dezenfekte edildi. Önümüzdeki günlerde ikinci kez dezenfekte çalışmalarını yapacağız. Dezenfekte çalışmalarını da sıklaştıracağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi de dezenfekte çalışmaları konusunda bize destek veriyor” diye konuştu.
     İzmirlilerin gönül rahatlığıyla taksi kullanabileceğini aktaran Anık, “Taksilerin içlerinin normal ilaçlanmasının yanı sıra, taksici arkadaşlarımızı da dış kapı kolları ve iç kapı kollarını sürekli dezenfekte etmeleriyle ilgili uyarıyoruz. Taksicilerin eldiven ve maske kullanmasıyla ilgili mesaj yoluyla bilgilendirmelerde bulunduk. Elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
     Taksi kullanacak vatandaşların dijital taksi çağırma sistemi ‘En Taksi İzmir’ uygulamasını rahatlıkla kullanabileceklerini dile getiren Anık, bir yere gitmek zorunda kalan vatandaşların En Taksi uygulaması aracılığıyla sokağa çıkmadan evlerinin önüne taksi çağırabileceklerini ifade etti.
     COVID-19 salgınının tüm meslek gruplarını olumsuz etkilediğini söyleyen Anık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Salgın sadece taksici esnafı değil bütün meslek gruplarını etkiliyor. Biz personelimizin bir kısmını özellikle de hamile kadın şoförleri evine gönderdik. Bu süreci en sağlıklı şekilde kurallara uyarak geçirmemiz gerekiyor.”


+ Benzer Haberler
» Kuru fasulye, mısır ve patatesle rekabet edemiyor
» Denizcilik sektöründe ek tedbirler uygulanıyor
» Okullar kapandı kantinciler destek bekliyor
» İnci Holding’den sağlık çalışanlarına maske desteği
» Buğday katma değerli olarak ihraç ediliyor
» “Özel yurtlar da öğrenciler de mağdur”
» 2019’da 127 bin ton nohut ihraç edildi
» “Mandalina üreticileri arasında bir numara olacağım”
» “Turizmde durum iç açıcı değil”
» Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni