• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Talebi olmayan rezervin anlamı yoktur”

16 Nisan 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“Talebi olmayan rezervin anlamı yoktur”

   ► Mevlüt Kaya, “20 milyar dolarlık kayıtlı olan doğal taş sektöründe biz sadece yüzde 10’luk kısmını kullanabiliyoruz” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, EMİB Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği basın toplantısı ile 4 yıllık başkanlığı döneminde Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin yürüttüğü projelerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

     Dört yıllık görev süresince faaliyetleri ve yürütülen projelerin paylaşıldığı toplantıda konuşan Kaya, sektör üzerinden gelecek olan en küçük soruna bile izin vermediklerini belirtirken, “2014 yılında hedefimiz doğal taş ve madenciliğin ortak çıkarını gözetmekti. Bizim ham madde sektörümüz bizi diğer sektörlere götüren yer altı zenginliklerimizdir. Eğer sektöre hep birlikte sahip çıkmalıyız. 20 milyar dolarlık kayıtlı olan doğal taş sektöründe biz sadece yüzde 10’luk kısmını kullanabiliyoruz. Bir kısmını alabiliyoruz. Dünya rezervlerinin yüzde 38’ine yakın rezervlere sahibiz. Ciddi bir seleksiyon gücü olan da bir ülkeyiz” diye konuştu.

“2023 Hedefimiz 15 milyar dolar”
     Talebi olmayan rezervin bir anlamı olmadığını vurgulayan Kaya, “2023 hedefimiz 15 milyar dolardır. Bu dört senede, önemli olarak Ankara’da büroskraside bu sektörün götürdüğü sözlerin anlamını önemseyen kavram getirdik ve ben demeden biz dedik. Milli enerji ve milli maden politikasında EMİB olarak bu güç bir araya geldiğinde, tek ses çıktığı zaman konuyu masaya yatırıyorlar. Bugüne kadar yaşananlarda bürokraside dikkate alınmadığımızı gördük. EMİB’in sınırları var” dedi.

“Sektör 23,4 büyüdü”
     İhracatı daha fazla üretimle değil daha az malzeme ile iyi tasarım yapmanın önemine dikkat çeken Kaya, “Mimarlarla ve tasarımcılarla kol kola girmemiz gerektiğini biliyoruz. Fuarlarda gördüğünüz gibi ciddi tasarımlar yapmaya başladık. 2014 yılıda göreve geldiğimizde 67 bin lira para varken, şu anda 5 milyon liranın üzerinde para var. Sektörümüzün ciddi sıkıntılarından biri kredi, malyetli olan maden ocaklarmızı teminat olarak gösteremiyoruz. 2017 de sektör yüzde 23,4 büyüdü.

     Sektörler içerisinde en az KGF kredilerinden kullanan sektörüz. Üretici ihracatçılara pozitif ayrımcılık gözeten teşviklerle ilgili de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
     Kaya, “Bloğu satmak zorundayız. Durdurduğumuz zaman vitrin sayısını azaltırız. Birini durdurmadan diğerini öne çıkarmalıyız. Uç ürünlere yönelen daha pahalı ürünler satabilen bir sektör haline gelmek zorundayız” dedi.

“Çinin bloğumuzu dışarıya pahalıya sattığı algısı yanlış”
     Çin’in Türkiye’den aldığı bloğun dışarıya daha pahalıya sattığı algısının yanlış olduğunu söyleyen Kaya, “1 milyar dolar ihracat, 32 milyon dolar ithalatımız var. Bizim dışımızda olan bir sürü olay bizi etkiliyor. Orta doğu stabil hale gelirse, bu bizi çok olumlu yönde etkileyecektir” değerlendirmelerinde bulundu.

“Süleyman Şah Türbesi’nin onarımına talibiz”
     Maden sektörünün asıl sahiplerinin Türkiye’de yaşayan insanlar olduğunu belirten Kaya, sektörle ilgili adımlar atarken bunu göz önüne alarak hareket ettiklerinin altını çizdi. EMİB olarak nobelli Prof. Dr. Aziz Sancar’ın kurucusu olduğu Aziz ve Gwen Sancar Vakfı’nca ABD’de yaptırılacak Türk Kültür Evi’nin mermer ve granitleri karşılayacaklarını belirten Kaya, yaklaşık 1 yıl sonra faaliyete geçecek evin en iyi şekilde dizayn edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

     Kaya, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından Süleyman Şah Türbesi’nin eski yerine taşınacağını açıkladığını belirterek, “Süleyman Şah türbesinin onarımı yapmaya talibiz. Bayrağımızın orada daha iyi şekilde dalgalanması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Biz madenciler olarak orada Süleyman Şah Türbesi’ni eskisinden daha güzel hale getirebiliriz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
» Hedef; IPARD Programı’nın yaygın kullanılması
» Kocaoğlu: Sorumluluktan kaçmayacağım
» Türkiye’de 2018’de 1 milyon 375 bin 398 konut el değiştirdi
» “İzmir’i teknik tekstil merkezi yapmak istiyoruz”
» Aslan’dan ilk proje ’Kümelenme’
» Turkcell’den 1 yılda 58 milyon TL’lik enerji tasarrufu
» GEA, Türkiye’deki 20’nci yılını kutladı
» EBSOV kadınları gençler için sahne aldı
» Türkiye 2018’de, ev dekorasyonu alışverişini %63 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni