• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Tarım 4.0, rekabet gücümüzü artırır”

20 Nisan 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Tarım 4.0, rekabet gücümüzü artırır”

   ► Moiz Hemsi, "Ülke olarak oldukça zor bir yıl geçirmemize rağmen, ihracatçılarımızın göstermiş olduğu çaba ve performans takdire değer" dedi

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri Toplantı Salonunda yapıldı.
     Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Moiz Hemsi, “Geride bıraktığımız 2016-17 sezonunda sektörümüz adına önemli gelişmeler oldu. Ülke olarak oldukça zor bir yıl geçirmemize rağmen, ihracatçılarımızın göstermiş olduğu çaba ve performans takdire değer. 2016 yılında Birliğimiz toplam ihracat rakamı yaklaşık 374 milyon dolardır. Sektörümüz Türkiye genelinde 6.3 milyar dolarlık ihracat yaptı.

     Değerde ülke genelindeki yüzde 4’lük artışa rağmen, bölgemizdeki değer artışı 2016 yılında yüzde 31 seviyesinde gerçekleşti. Yağlı tohumlarda yüzde 61, baharatlarda yüzde 43, bakliyatta yüzde 38, bitkisel yağlarda yüzde 26 ile tüm sektörlerimizde kayda değer bir artış yaşadık” diye konuştu.
     Birliğin iştigal alanına giren ürünler bazında, hedef pazarların yapısına ve tüketici alışkanlıklarına yönelik 2016-2017 yılında bir dizi tanıtım faaliyeti yürütüldüğünü belirten Hemsi, Japonya'nın en büyük yemek tarifi sitesi CookPad internet sitesinde  “Türk Mutfağı”  oluşturulduğunu ve Türk Gıda ürünleri ile hazırlanan kırktan fazla Japonca yemeğin tariflerine yer verildiğini söyledi.

     2016 yılında önemli çalışmalara imza atıldığını söyleyen Hemsi, “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Hülya İlbi'nin başkanlığında ''Haşhaş Tohumunun Çimlenme Kabiliyetinin Önlenmesine Yönelik Yöntem Optimizasyonu'' ile ilgili olarak bir proje başlatılmış ve tamamlandığında tüm üyelerimizin faydalanabileceği bu çalışmamız üniversite - ihracatçı işbirliğinde yürütülmektedir. Geçtiğimiz dönemde, Yönetim Kurulu’muzun diğer sektörlerle birlikte yaptığı çalışma ve iş birlikleri çerçevesinde; ihracatçılarımızca uzun süredir beklenen navlun desteği, ihracatçılarımıza yeşil pasaport hakkı verilmesi, ihracatta konteyner tartım işlemlerinde yaşanan sorunların çözümü konularında önemli sonuçlar elde ettik. Önümüzdeki dönemde de benzer çalışmalara devam edeceğiz.”

     “Hindistana ihracat duraksadı”
     Sektörün sorunlarını da dile getiren Hemsi, “Elbette bu süreçte birçok sorunumuz da oldu. Sorunlarımın için ilgili mercilerde çözümü için girişimlerde bulunduk. İhracatımızda önemli paya sahip haşhaş tohumunun en büyük pazarı olan Hindistan'a ihracatı Temmuz 2016’dan beri Hindistan'ın İthalatta Lisans uygulamasında yaşanan sorunlar nedeni ile yapılamamaktadır. Konunun çözümü için Ekonomi Bakanlığımız, Yeni Delhi Ticaret Müşavirliğimiz ve Yönetim Kurulumuzca gerekli girişimlerde bulunulmuş, çözümü için yoğun çaba sarf edilmektedir. En kısa sürede sorunun çözümünü diliyor, başta Ekonomi Bakanlığımız olmak üzere çözüm için katkı sağlayan tüm yetkililere ve paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni