• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarım Foça’nın önceliğidir”

12 Nisan 2018 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Tarım Foça’nın önceliğidir”

   ► Foça Ziraat Odası Başkanı Ercan Yüksektepe, “Odamızda 650 tanesi aktif durumda olan üyemiz bulunmaktadır”

           TUĞÇA OTUK     
     Foça Ziraat Odası’nın faaliyet alanından bahseden Foça Ziraat Odası Başkanı Ercan Yüksektepe, “Odamızda 650 tanesi aktif durumda olan üyemiz bulunmaktadır. Foça İzmir’in ufak bir ilçesi. Daha çok zeytincilik, küçükbaş hayvancılık, balıkçılık ve sulu tarım faaliyetleri yapılmakta.  Foça’da tarım sektörü turizmden daha öndedir. İlçenin gelirinin yaklaşık %60’ı tarımdan karşılanmaktadır. Öncelikle çiftçinin kayıtlarını tutuyoruz. İsteyenlere çiftçi belgesi veriyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle almış olduğumuz traktör, ilaçlama makinası, zeytin hasat makinaları ve katı gübre atma makinaları ile kolektif olarak çalışıyoruz. Kendi imkanı olmayan küçük üreticinin tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirme noktasında yardımcı oluyoruz. Bunun yanında çiftçinin yaşadığı sıkıntıları elimizden geldiğince dile getirmeye çalışıyoruz” dedi.

“Üretici desteklenmeli”
     Foça Ziraat Odası Başkanlığının yanında Foça Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığında görev alan Yüksektepe, “Kooperatif bünyesinde ortaklarımızın zeytinlerini sıkıyoruz, yağ haline getiriyoruz. Kırsal kalkınmadan ikinci makinamızı da aldık ve günde 160 ton kapasiteli kontinü sistemimiz var. Üreticilerin satmak istedikleri yağları toplayıp üst birliğe götürüyoruz ve onlara da aracılık yapmış oluyoruz. Kooperatifimizin bu sene almış olduğu zeytin 96 ton. Özel sektörün üreticinin sırtından zengin olma durumları var. Özel sektörün zeytin üreticilerini sömürmesini engelleyerek denge unsuru oluşturuyoruz. Kooperatifçiliğin ana felsefesi de budur” şeklinde konuştu.

     Zeytinyağının Türkiye’deki tüketim alışkanlıklarına değinen Ercan Yüksektepe, “Yunanistan kişi başı 25 kilo zeytinyağı tüketirken ülkemizde daha 2 kiloya çıkmadı. Zeytinyağı tüketimi beklenilenin altında. Zeytinyağının tanıtımı daha fazla yapılmalı, halkımız bu yağın faydaları hakkında bilinçlendirilmelidir. Zeytinyağı insan vücudunun tanıdığı, bağışıklık sisteminin kabul ettiği bir yağ. Zeytinyağı fiyatlarının yüksek olması tüketim noktasında önemli bir engel. Bunun en büyük sebebi girdi maliyetlerinin yüksek oluşu. Avrupa’da üretim maliyetleri düşük ve bizim el ile yaptığımız hasadı Avrupalı üretici makine ile yapıyor.  Ülkemizde üreticinin ve ihracatçının devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde dünya piyasası ile yarışabilmemiz mümkün olur ve ihracatın yolu açılır” değerlendirmesinde bulundu.

Tarımda kooperatifleşme
     Foça’yı tarımsal anlamda değerlendiren Yüksektepe, “ Foça’da son yıllarda ağırlıklı olarak büyükbaş hayvancılık ortaya çıktı. Bunun yanında tarla tarımı da yapılıyor ve pamuk geriye döndü. Domates ve silajlık mısır üretimi yapılıyor. Tabi ki sorunlarımız da var. Gediz Nehri’nin kirli akması bizim ovamızı olumsuz yönde etkiliyor. Bununla birlikte sulama birliklerinin satılacağı gündeme geldi. Bununla ilgili yeni yasa çıkarsa ve özel sektöre geçilirse maliyet hızla artar ve tarım yapılamaz hale gelir diye korkuyoruz. Vahşi sulamadan vazgeçmek lazım”  dedi.

     Kooperatifçiliğin gelişmesi anlamında belediyelerin yaptığı desteklemelerin çok büyük önem taşıdığını aktaran Ercan Yüksektepe, “İzmir kooperatifleşme konusunda çok güzel bir örnek oldu. ‘İzmir Modeli’ olarak da tanımlanan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımda kırsal kalkınma hedefiyle uygulamaya koyduğu üretim modeli esasında kooperatifleşme ve kamu gücünün kooperatifleri desteklemesine dayanıyor. Bu modelle, İzmir’in Türkiye ortalamasının çok üstünde bir tarımsal üretime ulaştığına tanık oluyoruz. Böylece kırsaldan merkeze doğru gelen doğal süt, peynir, yoğurt, fidan dağıtımı yapılıyor. Köylünün de belediye tarafından desteklenince morali düzeldi. Ziraat odalarına takım ve araç gereç yardımında bulundu. Bunlar bize olumlu katkı sağlıyor. Hem ekonomik olarak hem de manevi anlamda bizi ileriye taşıyor” dedi.

     Bölgedeki hayvancılık faaliyetlerini değerlendiren Yüksektepe, “Hayvancılık sektörü gittikçe gelişiyor.  Sağılan süt hiç el değmeden direk soğutucu kazanlara gidiyor ve kesinlikle bakteri oluşumu engelleniyor. Her üreticiden numune alınıyor ve bu numuneler tahlil ediliyor. Böylece kaliteli ürün elde edilmiş olunuyor. Tarım Foça’nın önceliğidir. Sadece kooperatifimizin yıllık cirosu 30 bin TL. Bu küçümsenecek bir rakam değil. Tarım daha fazla desteklenirse üretim artar. Boş arazilerimiz var. Bu araziler için hazine yerlerinin satışları başladı. Üretimi arttırmak ve cazip hale getirmek gerekiyor. Bizim köylümüz üretir, yeter ki yeterli desteği görsün. Destek olursa üretim artacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» “2. elde satış artışı bekliyoruz”
» İzmir tarihinde İtalyan mimarlar tanıtıldı
» Organik kum kedilerin yaşam kalitesini arttırıyor
» Türkiye’nin köpek ırkları korunuyor
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni