• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarım ve Teknoloji Zirvesi online düzenlenecek

30 Nisan 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Tarım ve Teknoloji Zirvesi online düzenlenecek

   ► Ticaret Gazetesi’nin Basın Sponsoru olduğu https://tarimzirvesi.izfas.com.tr/tr üzerinden online düzenlenecek Tarım Zirveleri, 10, 11 ve 25 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek

           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve Teknoloji Zirvesi, 10, 11 ve 25 Mayıs 2021 tarihlerinde, İZFAŞ Dijital Platformu https://tarimzirvesi.izfas.com.tr/tr üzerinden çevrimiçi düzenlenecek. Ticaret Gazetesi’nin Basın Sponsoru olduğu Tarım Zirveleri etkinliği; Tarım 4.0 Teknoloji ve Etki Derneği, İZFAŞ, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarım Kültür Platformu işbirliğiyle gerçekleştirilecek.
     Tarım sektörü paydaşları, üreticiler, bilim insanları, tüketiciler ile tarım ve gıdaya ilgi duyan herkesi buluşturmayı hedefleyen Tarım ve Teknoloji Zirvesinin, sektördeki teknolojik gelişmeleri izleme, deneyimleri paylaşma, yeni projeler ve yenilikler hakkında bilgi sahibi olma anlamında zengin bir atmosfer sunacağı, yeni bağlantılar ve ticari ilişkiler kurmak konusunda da fırsatlar yaratacağı bekleniyor. 10, 11 ve 25 Mayıs’ta gerçekleşecek Tarım Zirveleri, çevreye karşı duyarlı sürdürülebilir bir tarımsal üretimi temin eden, insana, hayvana, suya, toprağa gereken değeri veren, sosyal ve ekonomik olarak olumlu katkı yapabilen teknoloji ve girişimcileri öne çıkaracak, her şeye rağmen topraktan ve hayvandan kopmayan gerçek bilgi sahibi girişimciler olan çiftçilerden yana tavır koyacak. Zirve İZFAŞ dijital sistemi üzerinden gerçekleşecek. www.tarimzirvesi.izfas.com.tr. Zirveye kayıtlar www.tarimzirveleri.com web sitesinden yapılacak.

Hassas tarım uygulamaları 2050’de 240 milyar dolara ulaşacak
     Tarımda yeniden devrim niteliğinde gelişmeler oluyor. Akıllı tarım teknolojileri, hassas tarım, tarımsal otomasyon, robotik ve sulama teknolojilerinin tümünde teknoloji ile geleneksel tarım birleştirilmeye çalışılıyor. Tarımda, robotlar yeni roller üstlenirken ‘gerçek zamanlı veri analizi’ önem kazanıyor. Veriye sahip olan ve yönetebilenler geleceğe yön verecekler. Hassas tarım uygulamalarının 2050 yılında 240 milyar dolar seviyesinde bir hacme ulaşması öngörülüyor. Uzaktan algılama teknolojisi ve yapay zekâ gibi uygulamalar tarımsal uygulamaların geleceğini oluşturacak. Türkiye bu gelişmelerin içinde olmalı, sadece kullanıcısı değil üreticisi konumuna gelmelidir. Türkiye’nin tarım konusunda çalışacak, tarım sektörünün ihtiyaçlarını doğru okuma becerisine sahip, işbirliğini geliştirmekte yetkin sivil toplum kuruluşlarına ihtiyacı var. Tarım 4.0 Teknoloji ve Etki Derneği de tam olarak bu ihtiyaca yönelik olarak kuruldu.

Hedef, herkes için sürdürülebilir tarım
     Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılında, ülkemizdeki ekolojik kaynakların kalkınma modeli perspektifiyle etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde harekete geçirip ekolojik, bitkisel ve hayvansal katma değer vasıtasıyla ekonomik güvenliği, gıda arz güvenliğini ve insan sağlığını güvence altına almayı varlık sebebi (misyon) olarak ortaya koydu. Stratejik hedefler arasında da ilk sırada kırsal alanda refahı yükseltmek, tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırarak istikrarlı gıda arzını sağlamak bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda üreticiyle yan yana, yerli ve milli tarım politikasını hayata geçirmek ve böylece yoksullukla mücadele ve refahı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. İzmir Tarımı stratejisi, tarımsal üretimin desteklenmesi için tarımsal kalkınma kooperatiflerinden ürün alımı, lojistiği, paketlemesi, ürünlerin işlenmesi, markalaşması, satışı, ihracatı, ar-ge ve eğitim faaliyetleri ile bir bütün süreci kapsıyor. 2021-22 döneminde dijital ortamda gerçekleşecek Tarım Zirveleri serisinde daha sağlıklı bir toplum ve herkes için sürdürülebilir tarım hedefleniyor. Toplumu besleyen üretim, sosyal ve ekonomik gelişimini sağlayan kişi ve kurumları bir araya getirerek eğitici, paylaşımcı, sürdürülebilir, ticari gelişmelere zemin oluşturan ve sonuç odaklı bütüncül bir yaklaşım güdülüyor.

Zirve Konuları:
06.05.2021
     1. Oturum : 10.00 Tarım ve Gelecek: Fırsatlar ve Tehditler
     2. Oturum : 11.30 Tarım ve Yeni Ekonomiler
     3. Oturum : 14.00 Tarımda Dijital Dönüşüm

07.05.2021
     4. Oturum : 10.00 Tarımda İşbirliği Modelleri: Tarım Bakanlığı, Yerel Yönetimler, Özel Sektör, STK’lar ve Üniversiteler
     5. Oturum: 12.00 Girişimcilik, Tarım Filizleri Yatırım Ağı ve Hızlandırıcı Programları

25.05.2021
     6. Oturum : 10.00 Tarım ve Gıda Arz Zincirlerinde Değişen Dinamikler ve E-ticaret
     7. Oturum : 12.00 Dirençli Tarım, Dirençli Kentler
     8. Oturum : 13.40 Fark Yaratanlar : Sürdürülebilir Teknoloji Tarıma Örnekler
     9. Oturum : 15.30 Kapanış-Zirve sonuç ve yol haritası bildirgesinin paylaşımı


+ Benzer Haberler
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO
» Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı
» “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”
» EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha
» 2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni