• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarımda Milli Birlik Projesi’nden vazgeçildi

15 Ekim 2019 Salı 12:00
12
14
16
18

Tarımda Milli Birlik Projesi’nden vazgeçildi

   ► Tarımda Milli Birlik Projesi’ne 2020-2022 YEP’inde yer verilmemesini ‘projeden vazgeçildiği’ biçiminde yorumladı.

           SERCAN ENGEREK     
     Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Resmî Gazetede yayımWlanan 2020-2022 yıllara ilişkin “Orta Vadeli Mali Plan” hakkında değerlendirmede bulundu. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, 2019-2021 yılı programının politika ve tedbirleri arasında yer alan Tarımda Milli Birlik Projesi’ne 2020-2022 YEP’inde yer verilmemesini ‘projeden vazgeçildiği’ biçiminde yorumladı.

“Tarıma daha fazla yer verilmiş”
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Programı’nda (YEP) kamu yatırımlarında tarım, turizm ve savunma sanayi alanlarına öncelik verileceği ifade edilmişti. Resmî Gazete’nin 10 Ekim 2019 tarihli sayısında yayımlanan YEP’e yönelik TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası yaptığı değerlendirmede bir önceki programa göre tarıma daha fazla yer verildiğini bildirdi.
     Tarımda Milli Birlik Projesi, tarım alanında yaşanan temel sorunun üretimle ilgili olduğunu göz ardı ettiği ve çiftçinin girdi fiyatlarındaki artış nedeni ile zarar edeceği gerekçeleriyle eleştirilmişti. Ziraat Mühendisleri Odası’nın açıklamasında “Bakanlığın tarım alanındaki düzenleyici, destekleyici ve denetleyici fonksiyonları özelleştiren, üretimi değil ithalatı önceleyen Tarımda Milli Birlik Projesi, toplumun çok farklı kesimlerinden gelen tepkiler üzerine açıklanmaktan vazgeçilmişti. Vazgeçilme açık olarak söylenemeyince, Bakan Pakdemirli tarafından ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ni A’dan Z’ye tüm paydaşlarla paylaşmak, tekrar karar vermek ve tüm yol haritasını belirlemek amacıyla Tarım Şurası düzenleneceğini’ açıklanmıştı. 2020-2022 YEP’inde Tarımda Milli Birlik Projesi’ni yer verilmemesi, projeden vazgeçildiğini gösteriyor” denildi.

“Tarım fiyat açısından ele alındı”
     Ziraat Mühendisleri Odası, 2020-2022 dönemini kapsayan YEP’te tarımın üretim ve gıda güvenliği açısından değil, fiyat açısından ele alındığına dikkat çekti. Tarımla ilgili tedbirlere, fiyat istikrarı altında, gıda enflasyonunu düşürmek için alınacak tedbirler içinde yer verildiğine değinilen değerlendirmede “Sayılan tedbirler incelendiğinde On Birinci Kalkınma Planında Planın Hedefleri ve Politikaları altında, tarımla ilgili olarak sayılan politika ve tedbirler olduğu görülmektedir. Bu durum en azından kamunun plan ve programlarının tutarlılığı açısından olumlu bir gelişmedir” ifadeleri kullanıldı.
     Fiyat istikrarı konusunda ise gıda enflasyonunu düşürmek için alınacak tedbirler sıralandı. Toprak Mahsulleri Ofisi ile Et ve Süt Kurumu gibi kamu kuruluşlarına önem verildiği belirtilirken kamu kurumlarına “gıda fiyatlarında mevsimsel dalgalanmaları engellemek amacıyla görev ve önem verilmesi piyasayı düzenleyen, kapatılan tarımsal kamu kuruluşlarının önemini bir kez daha göstermiş olduğu” değerlendirmesinde bulunuldu. ‘Kooperatifçiliğin geliştirilmesi, üretici birlikleri ve kooperatiflerin kurumsallaşması ve yaygınlaştırılması’ tedbiri “İşlevsiz hale getirilen, desteklenmeyen FİSKOBİRLİK, TARİŞ gibi tarımsal birliklerin bugünkü durumu dikkate alındığında, ne kadar samimi olunduğu sorusunu akla getiriyor” diye yorumlandı.

“Tarımsal üretimin artırılması zorunluluk”
     Ziraat Mühendisleri Odası, açıklamasında gıda güvenliğinin sağlanması için tarımsal üretimin artırılmasının zorunluluk olduğuna dikkat çekti. Sorunların çözümüne odaklanılması gerektiğine değinilirken, “Bir öncekinin sonucu alınmadan, bir yenisinin uygulamaya konulduğu, tarım teşkilatının enerjisini ve motivasyonunu düşüren, kurumsal yıkıma yol açan yeni yapılanma denemelerinden artık vazgeçilmelidir. Tarımsal kaynaklarımızın korunmasını, üreticilerimizin çıkarlarını, halkımızın gıda güvencesi ve güvenliği ile ülkemizin kendi kendine yeterliliğini sağlayacak, konuyla ilgili tüm tarafların işbirliği ile hazırlanarak hayata geçirilmelidir” denildi.

“GDO’lu tohumlar açısından bir hedef yok”
     Tarımla ilgili eylemler ve projeler arasındaki diğer hedefin ise tohumculuğun geliştirilmesi olarak açıklandı. YEP’te hedefin “Yerli ve milli tohum üretim kapasitesi ve sertifikalı tohum kullanım oranı artırılarak tohum ithalatının azaltılması, verimliliğin artırılması, üretim ve tüketim zincirinde gıda güvenliği ve güvenirliğinin sağlanması” olarak belirtilmesine yönelik şu değerlendirme yapıldı: “Oldukça önemli olan tohum konusunda, belirtilen hedefin planlanan tamamlama tarihi olan 2022 yılı sonuna yerine getirilmesi çok gerçekçi görülmemektedir. Ancak bu hedefin ‘gıda güvenliği ve güvenirliğinin sağlanması’ amacı dikkate alındığında, özellikle halk sağlığını tehdit eden GDO’lu tohumlar açısından da bir hedefi olmaması eksiklik olarak görülmektedir. Tarımım sektörünün içinde bulunduğu sorunları çözmekten uzak, tarımsal üretimimizde gıda güvencesini ve güvenliğini değil, piyasanın kâr amacını öne çıkaracak, ithalatçı politikaların artmasına yol açacak girişimlerden vazgeçilmelidir. Tarımsal kaynaklarımızın korunmasını, üreticilerimizin çıkarlarını, halkımızın gıda güvencesi ve güvenliği ile ülkemizin kendi kendine yeterliliğini sağlayacak, konuyla ilgili tüm tarafların işbirliği ile hazırlanarak hayata geçirilmelidir.”

“Piyasalaştırmaya dönük bir plan”
     2020-2022 YEP’inde ormancılıkla ilgili bölümde “Ormanların sürdürülebilir yapısı korunarak ekonomik, ekolojik, sosyo-kültürel katma değeri artırılacak, kıymetli ağaç tür ve miktarının artırılması amacıyla Endüstriyel Plantasyon Ana Planı hazırlanacak” denilmişti. Ziraat Mühendisleri Odası, hedefe yönelik “Her gün yeni bir madencilik veya farklı kullanım amaçlarının hedefinde olan ormanların korunmasına ve geliştirilmesine değil, piyasalaştırılmasına yönelik bir plan olarak görülmektedir” eleştirisini getirdi.


+ Benzer Haberler
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı
» 6G çalışmalarına Türkiye’den önemli katkı
» Başkan Çalkaya’dan hem ziyaret hem hizmet
» Divan fırınından taptaze ekmekler tek tık’la sofranızda
» Büyükşehir üreticilere 464 arılı kovan 232 arısız kovan hibe etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni