• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarımın geleceği bor”

14 Mayıs 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

“Tarımın geleceği bor”

   ► Bor Tarım Şirket Yetkilisi Muammer Ölmez, sektörde aktif olarak üretici, satıcı ve satış sonrası teknik servis yapan bir firma pozisyonundayız.

           TUĞÇE OTUK     
     Bugüne kadar tarım makinaları ve yedek parça üzerine faaliyetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Ölmez  Bor Tarım Şirket Yetkilisi Muammer Ölmez,“ Firmamız 1990 yılında kuruldu ve 2004 yılından itibaren gübre ile ilgili bazı araştırmalarımız oldu. Son üç yıldır sektörde aktif olarak üretici, satıcı ve satış sonrası teknik servis yapan bir firma pozisyonuna geldi. Önümüzdeki yıllar için düşündüğümüz bir yatırımımız var. Türkiye’de üretilmeyen iz element gruplarıyla ilgili bir tesis kuruyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gerekli izinlerimiz ve ruhsatlar alındı. Şuan makine montaj hattı tamamlanıyor. Yaklaşık 2 aya bu tesisin faaliyete geçeceğini ve Türkiye’de bu ürünlerin yerli malı olarak çıkacağını umut ediyoruz” dedi.

     Şuan bazı politikalardan dolayı köylünün sıkıntı yaşadığını dile getiren Ölmez, “Mustafa Kemal Atatürk zamanında ‘Köylü milletin efendisidir’ demiştir. Biz de bu doğrultuda çiftçimizi destekleyen çalışmalar gerçekleştirmeyi kendimize misyon edindik. Üreticimizin ihtiyacı olan ve sürekli kullandığı girdileri göz önünde bulundurarak tarım makinası, yedek parça, gübre ve akaryakıt ile ilgili olan gereksinimlerini karşılamak amacıyla bu işe başladık. Onlara faydalı olabilmek bizim için büyük önem taşıyor. Çiftçilerimizin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan girdi maliyetlerini en aza indirgemek adına öncelikle onları doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Ürünlerimizle ilgili kullanımdan kaynaklı olan avantajları onlara sunuyoruz. Yapılmış olan bazı uygulamalar ve denemeleri kendilerine gösteriyoruz. Endüstriyel ürünler dediğimiz zaman içerisine makine, yedek parça, yakıt ve yağ katıklarıyla ilgili grup giriyor. Bizim arazimizi işlememiz için traktörümüzün akaryakıtı veya genel bakımıyla alakalı teknolojik ekipmanlar olmazsa olmazlar arasındadır. Traktörümüzün yakıtını mümkün olduğunca tasarruf ettirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ürünlerde yüksek verim
     ‘Kime Sorarsan Sor, Tarımın Geleceği Bor’ sloganıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Ölmez, “Bor denince algı değişiyor çünkü fitotoksit ürün olarak tanınıyor. Aslında bor gerçek anlamada tanınmıyor. Biz yaptığımız araştırma ve geliştirme çalışmalarında borun farklı bir yönünü keşfettik. Bor doğru bir şekilde bir birim kullanılırsa çok verimli bir gübre oluyor. İki birim kullanılırsa kimyasal ilaç, üç birim kullanılırsa zehir oluyor. Bor aslında çok güçlü bir silah. Amacına uygun kullanıldığı zaman hedefi 12’den vuruyorsunuz, amacından fazla ve bilinçsiz kullanılırsa o da sizi vuruyor. Türkiye bor açısından oldukça zengin bir ülke ama ne kadar işlenip, değerlendirildiği büyük önem taşıyan bir nokta. Son yıllarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın borla ve rezervlerle ilgili çalışmalar gerçekleşiyor. Borla ilgili yeni üretilecek materyal ve ekipmanlar var.  Biz boru doğru alanda, doğru zamanda, doğru yerde kullanırsak çok güzel bir verim elde ederiz. Kullanan çiftçilerimiz bize %5 ve %40 aralığında bir verim artışı ve kaliteyle dönüyorlar. Buda bizi oldukça sevindiriyor” dedi.

     Borun kullanımı neticesinde oluşan avantajlara değinen Ölmez, “Bor topraktan, yapraktan ve damla sulamadan kullanılabilen bir ürün. Topraktan kullanılması halinde bitkide daha fazla kılcal köklenme ve iletim demetlerini açma gibi bir özelliğe sahip. Bununla birlikte bitkinin hücre yapısını da düzenliyor. Bitkinin hücrelerinin içerisinde şeker geçirimini arttırarak sağlıklı beslenme sağlıyor. Oluşan meyve veya sebzenin daha dolgun, aroması ve lezzeti yüksek, uzun raf ömürlü olmasını sağlıyor. Çiftçinin kullanması gereken makro ve mikro elementler var. Bu gübrelerin içeriğinde bulunan sodyum borat en iyi bitki besleme ürünlerinden biridir. Ürettiğimiz gübreler ürünlerde verim artışı sağlıyor ve çiçek saplarını kalınlaştırıyor. Döl yatağını geliştirip, çiçek dökülmesini minimuma indiriyor. Bitkinin biyolojik ömrünü uzatıyor ve hücre duvarlarının yapılanmasını sağlıyor. İçi boş, çürük meyve ve sebze oluşumunu minimum seviyeye düşürüyor. Yapmış olduğumuz gübrelerle yeni zamları uygulamadan üreticimizi desteklemeye çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Gübre kullanımındaki yanlışlar
     Çiftçinin yaşadığı sorunlara değinen Muammer Ölmez, “Tohum, gübre, mazot ve toprak verimi açısından sıkıntılar yaşanıyor. Genel tabloya baktığımızda bizim tarımımız makro ve mikro elementlere bağlı kimyasal gübrelere dayalı bir tarım söz konusu. Bu yeni oluşan bir tablo değil. Geçmişten gelen politikaların bir eseri. Piyasada kimyasal gübreler, organik gübreler ve hayvansal kökenli gübreler var. Hepsinin ayrı bir görevi var. Üreticimiz toprak analizi yaptırmadığı için kimyasal gübreden daha fazla verim aldığını düşünerek geleneksel usullerle çok fazla miktarda gübre atıp çok fazla ürün alacağı yanlışına kapılıyor. Bu gübre toprakta biriktikçe zamanla toprağını öldürüyor. Toprağın kalitesi bozulduğu için ürün üretilemez hale geliyor. Bu defa onu ıslah etmek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu da hem zaman hem de mali kayıp anlamına geliyor. Bu da maalesef ki çiftçimize zarar veriyor. Biz Menemen’de bulunuyoruz ve Menemen’de Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü var. Orada çok etkin bir laboratuvarımız mevcut. Bizden destek isteyen her çiftçimizi oraya yönlendiriyorum. Orada yapılan analizlerin sonucunda bir gübreleme programı düzenleniyor. Üreticilerimizin tavsiye edilen oran kadar kullanım sağlamalarını tavsiye ediyorum” dedi.

     Tarımda kullanılan iz elementlerin üretimiyle ilgili bir tesisin kurulma aşamasında olduğunu aktaran Ölmez, “Türkiye maden açısından çok zengin bir ülke. Burada kendi imkanlarımızla hammaddemizi elde edebiliriz. Biz de bu inançla yola çıktık. İzmir’de faaliyet gösterebileceğimiz bir firmanın temelleri atıldı. Bakanlıklardan gerekli izinleri aldık ve şirketi kurduk. Şu an üretim montaj hattı yapılıyor. Bizim amacımız çiftçinin kazanması. Kalkınmak istiyorsak üreticimizi korumak zorundayız. Ülkemiz bir tarım ülkesi ve ağrılığı tarıma vermek gerekiyor. Makine ve ekipmanların gelişmesi halinde sanayimiz de gelişir. Biz de bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirip farkındalık yaratmak için elimizi taşın altına koyuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası
» Patates ithalatına gerek varmıydı?
» İzmir’de turizme bakış açısı değişmeli
» Dünyada kanser cerrahileri sonrası Lenfödem gelişme riski %50-80
» Mobilya sektörünün ihracata ihtiyacı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni