• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Tarımsal destekler GSMH’nın binde 5’ini geçmiyor”

02 Temmuz 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

   ► Çiftçi; “Ülkemizin stratejik ürünlerini dikkate alan ve eksiklerimizi gözeten bir üretim planlaması gerçekleştirilmelidir.”

     Türkiye’de tarım alanlarının büyük olmasına rağmen, desteklemelerin yetersizliği ve girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle üreticinin farklı alanlara kaymaya başladığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi; desteklerin, Gayri Safi Millî Hasıla (GSMH)’nın en az yüzde 1’i oranında olması gerektiğine vurgu yaptı.
     Ülkemizde tarımsal desteklerin GSMH’nın binde 5’ini geçmediğini belirten Çiftçi, “Ülkemizin stratejik ürünlerini dikkate alan ve eksiklerimizi gözeten bir üretim planlaması gerçekleştirilmelidir” dedi.

     Yalnızca üreticinin değil tüm ülkenin tarım alanındaki sorunlardan pay aldığını söyleyen Çiftçi, “3 milyon hektarlık tarımsal alanın yaklaşık 30 milyon dekarı kullanılmıyor. Çiftçi kazanmadığı için toprağını işlemekten vazgeçiyor. Desteklemeler yetersiz, girdi maliyetleri çok yüksek. Ülkemizde girdi maliyetleri oldukça yüksek. Girdi maliyetleri konusunda bir destekleme söz konusu değil, mazot pahalı, vergiler yüksek. Çiftçinin üretmeye devam etmesi sağlanmalı fakat bunun için yeterli bir destek yok. Tüm ülke tarım ile ilgili sorunlardan payını alıyor” ifadelerini kullandı.

“Havza bazlı üretim modeli uygulanmıyor”
     “Bu nedenlerle üretici kazanamıyor ve farklı alanlara kaymaya başlıyor, herhangi bir destek, üretim planlaması yapılmıyor. Havza bazlı üretim modeli uygulanmaya geçmedi. 2016 yılında, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ödemiş’te ‘Milli Tarım Projesi’ açıklanmıştı. Ne yazık ki, milli tarım politikaları yerine son gaz ithalata gittik. Tüm girdilerimiz ithal; tohum, ilaç, gübre, alet ve ekipmanlar da dahil olmak üzere maliyetler yüksek. Aynı zamanda hayvancılıkta da yem ham maddeleri önemli ölçüde ithalata dayalı. Tarım politikalarının ‘milli’ ve ‘yerli’ ile ilgisi olmadığı çok açıktır”

“Destekler zamanında verilmeli”
     Havza bazlı üretim modelinin aslında 2009 yılında uygulanmaya başlandığını ve 2016 yılında yeniden şekillendirilerek gerçek anlamda uygulanmadığını ifade eden Çiftçi, “2016 yılında havza bazlı üretim modeline geçiyoruz dendi  ama yeni bir model değildi. Havza bazlı üretim modeli 2009 yılında açıklanmıştı. 2016 yılından bu güne dek gerçek bir havza bazlı üretim desteklemesi yapılmamaktadır. Sadece var olan destekler yeniden  şekillendirilmiştir. Destekler de aynı zamanda hem nitelik açısından hem nicelik açısından sıkıntılıdır. Miktar olarak ne yeterli destek verilmemektedir. Verilen destekler de bir üretim planlaması aracı olarak kullanılmamaktadır.

     Temel aracı üretim planlaması olması gerekir. Üretimimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturacak şekilde, ülkemizin stratejik ürünlerini dikkate alan ve eksiklerimizi gözeten bir üretim planlaması gerçekleştirilmelidir. Bunu sağlayabilecek bir destekleme sistemi yapılmalıdır. Destekler zamanında verilmelidir. Zaten, iktidar tarafından çıkarılan tarım kanununa göre; desteklerin, gayri safi milli hasılanın yüzde birinden az olmaması gerekirken destekler binde 5’i geçmiyor. Tarım politikaları iyileştirilmezse üretici üretmekten daha da vazgeçecektir”

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni