• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarımsal destekler GSMH’nın binde 5’ini geçmiyor”

02 Temmuz 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

   ► Çiftçi; “Ülkemizin stratejik ürünlerini dikkate alan ve eksiklerimizi gözeten bir üretim planlaması gerçekleştirilmelidir.”

     Türkiye’de tarım alanlarının büyük olmasına rağmen, desteklemelerin yetersizliği ve girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle üreticinin farklı alanlara kaymaya başladığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi; desteklerin, Gayri Safi Millî Hasıla (GSMH)’nın en az yüzde 1’i oranında olması gerektiğine vurgu yaptı.
     Ülkemizde tarımsal desteklerin GSMH’nın binde 5’ini geçmediğini belirten Çiftçi, “Ülkemizin stratejik ürünlerini dikkate alan ve eksiklerimizi gözeten bir üretim planlaması gerçekleştirilmelidir” dedi.

     Yalnızca üreticinin değil tüm ülkenin tarım alanındaki sorunlardan pay aldığını söyleyen Çiftçi, “3 milyon hektarlık tarımsal alanın yaklaşık 30 milyon dekarı kullanılmıyor. Çiftçi kazanmadığı için toprağını işlemekten vazgeçiyor. Desteklemeler yetersiz, girdi maliyetleri çok yüksek. Ülkemizde girdi maliyetleri oldukça yüksek. Girdi maliyetleri konusunda bir destekleme söz konusu değil, mazot pahalı, vergiler yüksek. Çiftçinin üretmeye devam etmesi sağlanmalı fakat bunun için yeterli bir destek yok. Tüm ülke tarım ile ilgili sorunlardan payını alıyor” ifadelerini kullandı.

“Havza bazlı üretim modeli uygulanmıyor”
     “Bu nedenlerle üretici kazanamıyor ve farklı alanlara kaymaya başlıyor, herhangi bir destek, üretim planlaması yapılmıyor. Havza bazlı üretim modeli uygulanmaya geçmedi. 2016 yılında, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ödemiş’te ‘Milli Tarım Projesi’ açıklanmıştı. Ne yazık ki, milli tarım politikaları yerine son gaz ithalata gittik. Tüm girdilerimiz ithal; tohum, ilaç, gübre, alet ve ekipmanlar da dahil olmak üzere maliyetler yüksek. Aynı zamanda hayvancılıkta da yem ham maddeleri önemli ölçüde ithalata dayalı. Tarım politikalarının ‘milli’ ve ‘yerli’ ile ilgisi olmadığı çok açıktır”

“Destekler zamanında verilmeli”
     Havza bazlı üretim modelinin aslında 2009 yılında uygulanmaya başlandığını ve 2016 yılında yeniden şekillendirilerek gerçek anlamda uygulanmadığını ifade eden Çiftçi, “2016 yılında havza bazlı üretim modeline geçiyoruz dendi  ama yeni bir model değildi. Havza bazlı üretim modeli 2009 yılında açıklanmıştı. 2016 yılından bu güne dek gerçek bir havza bazlı üretim desteklemesi yapılmamaktadır. Sadece var olan destekler yeniden  şekillendirilmiştir. Destekler de aynı zamanda hem nitelik açısından hem nicelik açısından sıkıntılıdır. Miktar olarak ne yeterli destek verilmemektedir. Verilen destekler de bir üretim planlaması aracı olarak kullanılmamaktadır.

     Temel aracı üretim planlaması olması gerekir. Üretimimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturacak şekilde, ülkemizin stratejik ürünlerini dikkate alan ve eksiklerimizi gözeten bir üretim planlaması gerçekleştirilmelidir. Bunu sağlayabilecek bir destekleme sistemi yapılmalıdır. Destekler zamanında verilmelidir. Zaten, iktidar tarafından çıkarılan tarım kanununa göre; desteklerin, gayri safi milli hasılanın yüzde birinden az olmaması gerekirken destekler binde 5’i geçmiyor. Tarım politikaları iyileştirilmezse üretici üretmekten daha da vazgeçecektir”

 


+ Benzer Haberler
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak
» “İthal buğdayla un ihracat lideriyiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni