• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarımsal üretimde dünyada ilk 10’dayız

08 Ocak 2021 Cuma 17:00
12
14
16
18

Tarımsal üretimde dünyada ilk 10’dayız

   ► Pakdemirli: 2020’nin ilk 3 çeyreğinde tarım ve orman sektörü yüzde 5,3 büyüdü

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) iş birliğinde ‘Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ve Sektörel Konular’ toplantısı düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Dünyadaki ilk 10’daki yerimizi çizdik. Son 2,5 yılda 14,6 milyar dolarlık ülkemize sektör olarak katkıda bulunduk. Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Orman ürünleri ihracatı 8 milyon arttı” dedi.
     101 tane tedbir aldıklarını, bunların marketlerle sınırlı olmadığını söyleyen Pakdemirli, “Üretimin devam etmesi gerekiyordu. Pandeminin başından itibaren hem hasatın devam ettiği hem ekimlerin dikimlerin devam ettiği dönemde çiftçinin de sahada olması gerekiyordu. Hepimiz evdeyken onlar üretimlerine devam ederek bu işin üstesinden gelmemiz gerekiyordu. Bugün hala pandemi devam ediyor. Belirsizlik var ama iyi senaryoyla nisandan sonra rahatlama olacağını gösteriyor. Bazı ürünlerde eksikler, bazılarında fazlalık olacağını ön görmüştük. Bunlarla ilgili yapılması gerekenleri yaptık. Kiminin ihracatını kıstık, kiminin ihracatını teşvik ettik” diye konuştu.

“Çiftçiye 52 milyar TL destek verdik”
     Türkiye’nin ihracat fazlası veren bu konuda üretimini artıran bir ülke olduğunu ifade eden Pakdemirli, “18 yıldır bunu gerçekleştirmek için desteklemeniz gerekiyor, reel sektörlerin paydaşlarının yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor. Son 2,5 yılda desteklerin yüzde 52 arttı. 52 milyar TL çiftçiye destek verdik. Bunun karşılığında son 2,5 yılda tüm çeyreklerde büyüme trendi ve performansı içinde olduk. 2020’nin ilk 3 çeyreğinde tarım ve orman sektörü yüzde 5,3 büyüdü. Yapılması gerekenleri insanların evine kapandığı dönemde yaptık. 2 yılda gelmiş olduğumuz yer tarımsal gayri safi hasılamız 280 milyar liraya vardı. Bu yıl bu konuda önemli bir rekor kıracağımızı söyleyebiliriz. Hasılada döviz bazında 44 milyar dolardan 48,5 milyar dolara geldik. Yine Avrupa’da lider konumumuzu garantiledik. Dünyadaki ilk 10’daki yerimizi çizdik. Son 2,5 yılda 14,6 milyar dolarlık ülkemize sektör olarak katkıda bulunduk. Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Orman ürünleri ihracatı 8 milyon arttı” açıklamalarında bulundu.
     Kırdan kente doğru hareketin yavaşlamış olsa da durmadığını ifade eden Pakdemirli, “Doğduğun yerde doyabiliyorsan doğduğun yerde kalabilmelisin. Kırsal kalkınma destekleri son derece önemli. Buralarda yaşayan insanlara belirli konforu sağlamamız lazım. Son 2,5 yılda 35 bin projeye 3,3 milyar TL’lik destek sağladık. Kırsalı bu nüfusta tutmak önemli diye düşünüyoruz” dedi.

“Orman ürünleri ihracatı 8 kat arttı”
     Pakdemirli, “Son 2,5 yılda destekler yüzde 52 arttı. Bu sene 24 milyar olacak. Keşke daha fazlası olsa. Ama 52 milyar lira destek vermişiz bu dönemde. Pandemi sürecinde ne oldu? 2020’nin ilk 3 çeyreğinde Türkiye’nin 0,5 büyümesi varken tarım ve orman sektörü yüzde 5,3 büyüdü. İnsanların evine kapandığı dönemde yaptık bunu. 48,5 milyar dolar tarımsal hasıla ile Avrupa’da lider, dünyada ilk 10 içindeyiz. Dünyada tarım sektöründe ilk 10’dayız, Türk insanının bundan gurur duyması lazım. Son 2,5 yılda ihracatız yüzde 6,5 arttı. Hayvansal ürünlerin ihracatında cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Orman ürünleri ihracatımız da 8 kat arttı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa cari fazla verdik” dedi.

“Sıçrama ve fark atma zamanı”
     Kırsal kalkınmanın son derecede önemli olduğunu dile getiren Pakdemirli, “Tüm dünyada olduğu gibi kırdan kente göç var. Türkiye’de azalsa da bu var. Benim görüşüme göre doğduğun yerde kalmalısın. Kırsal kalkınma uzman eller projesini 81 ilde uygulayacağız. Her şeyde olduğu gibi tarımda da maliyetler artıyordu. Üretici dostu politikalar uyguladık. Müdahale yaptığımız, alım yaptığımız ürünlerin sayısını artırdık. Hasat öncesi fiyatları açıkladık, piyasayı oluşturduk. Müdahale kurumları da bu işten zararsız çıkmalıydı. Müdahale kurumları zarar etmene üreticimizin besicimizi memnun ettik. İzmir 15,4 milyar TL tarımsal ticaret hacmiyle Türkiye’de 3. sırada. 2,5 milyar TL tarım ihracatı ile de Türkiye’de 2. sırada. 7 tane İzmir’e tarıma dayalı sanayi bölgesi sözü verdik. 2021 yılında hızlı bir şekilde netice alabilmek için İZTO ile bizim kurumlarımız yol alıyor. Son 18 yılda Türkiye prangalarını kırdı. Şimdi sıçrama ve fark atma zamanı. Türkiye’nin değeri şu an olması gerekenin altında. Sabretmesi gereken 3 yıl var. Türkiye’nin potansiyelinin çok yüksek olduğunu ciddi neticeler alacağımız dünyanın zenginlik ve refahından daha fazla pay alacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

2021 su ve sulama yatırımı yılı
     Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, orta ve uzun vadede dünya ve Türkiye’nin sürdürülebilir tarıma geçiş için projeler üreteceği belirtti. Geleceğin garanti altına alınmasının sürdürülebilir tarım ile mümkün olduğunu vurgulayan Özgener, kuraklığın tarıma verdiği zarardan bahsederken, “Gelecek nesillere temiz toprak ve su bırakmak hepimizin borcudur. 2021 yılını su ve sulama yatırımlarında hamle yılı olarak ilan etmiş olmanızın çok önemli olduğu düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.

Tarım OSB çalışmaları hızlandı
     Özgener, “Bildiğiniz üzere, kentimizde kurulu olan Dikili Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin yanında, Bayındır Çiçekçilik, Bergama Süt ve Kınık Tohum Fide Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tarıma Dayalı İhtisas OSB çalışmaları devam ediyor” diyerek sözlerine devam eden Özgener, “İzmir’de yeni kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas OSB projelerinin hızlanması talimatını verdiniz. Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin ve Tarım ve Orman Bakan Danışmanımız Sayın Özer Ataç’ın takip ve destekleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Tüm rakamlarda gerileme var
» İletişimin devlerinden yerli iş birliği
» Kısa vadeli dış borç 134,6 milyar dolar
» Değerli Konut Vergi oranında artış
» KÇÖ için yeni başvurular 31 Ocak tarihine uzatıldı
» Gelir kaybı ve kira desteğine 2 milyondan fazla esnaf başvurdu
» TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,15 oldu
» TTO Başkanı Olgun, 2020’yi değerlendirdi
» Gürer: Sağlık Meslek Lisesi mezunları atama bekliyor
» Aylin Nazlıaka: Halkın iktidarına ulaşmaya az kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni