• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarladaki patlıcanlar ihtiyaç sahipleriyle buluşturuldu

27 Ekim 2021 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Tarladaki patlıcanlar ihtiyaç sahipleriyle buluşturuldu


           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Taze meyve sebze sektöründe yüzde 50’lere varan kayıp ve israfı azaltmayı hedefleyen ‘Gönüllü Son Hasat Projesi’nde üretici tarafından toplanmayan ürünler gönüllüler tarafından hasat edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Proje kapsamında, 2021 yılı sonuna kadar her ay bir üretim alanına gidilerek üretici tarafından toplanmayan ürünlerin önceden eğitim alan gönüllüler tarafından hasadı yapılıyor. Toplanan ürünler ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Konak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün yürütücüsü olduğu, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Spor Toto Kulübü Başkanlığı ve Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği’nin partner olarak yer aldığı ‘Gönüllü Son Hasat Projesi’nde Ekim ayında Menemen’in İğnedere Mahallesi’nde bahçelerde kalan patlıcanlar, Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği üyesi öğrenciler tarafından hasat edildi. Menemen’de gerçekleştirilen hasada katılan İzmir Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, israfı önlemeyi, tarlada kalan ürünlerin toprağa zarar verilmesini engellemeyi, ihtiyaç sahiplerine ürünleri ulaştırmayı, gençleri tarımla buluşturmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

“İZMİR 150 BİN ÇİFTÇİ AİLESİNİN ÜRETTİĞİYLE DOYUYOR”
     Tarlada kalan, üreticinin farklı nedenlerden dolayı toplamayacağı patlıcanı, toplayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtacaklarını vurgulayan İzmir Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, “Türkiye’de üretilen ürünlerin 3’te biri tüketime sunulmadan israf ediliyor. Birincisi biz bu israfı önleyerek gıdamıza sahip çıkacağız. İkincisi bu ürünler tarlada kalırsa toprağa zarar verecek, bunu engellemiş olacağız. Üçüncüsü ihtiyaç sahiplerine ürünleri ulaştırmış olacağız. Dördüncüsü ve en önemlisi de gençleri tarımla, bitkiyle, ürünle tanıştırma, toprakla buluşturma hedefimiz var. Buna da ulaşmış sayılıyoruz. Beşincisi de üreticilerimizin ne kadar zor şartlarda üretim yaptığını tarımı devam ettirdiğini yerinde görmek çok önemli” diye konuştu.

     İzmir’in 4,5 milyon nüfusu, 150 bin çiftçisi olduğunu aktaran Özen, “İzmir 150 bin çiftçi ailesinin ürettiğiyle karnını doyuruyor. Dolayısıyla vatandaşlarımız her gün karınlarını doyurdukları için üreticilerimize teşekkür etmeliler diye bir sloganımız var. Söylemiş olduğumuz şeyler doğrultusunda amacımıza ulaşacağız. Tarlayı tertemiz yapacağız. Üreticimize de yardımcı olacağız. Pazar değeri olmasa bile bu ürünlere ihtiyacı olan vatandaşlarımız var. Üreticilerimizden ya kendileri ya da bizler kanalıyla bu ürünleri tarlada bırakmamalarını rica ediyoruz. Gençliğimizi israfla ilgili bilinçlendirmemiz gerekiyor. Gençler ne kadar bilinçli olursa bizlerin de yarına dair endişelerimiz azalır” ifadelerinde bulundu.

“ÜRETİCİLER BİLİNÇLENİRKEN, İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZLERİ GÜLÜYOR”
     ‘Gönüllü Son Hasat Projesi’ni tüm paydaşlarının kazandığı bir proje olarak tanımlayan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Tarlada kalan hasat edilmeyen ürünler meyve ve sebzelerimize zarar veren organizmaların kış mevsiminde bahçelerde konaklama yapmalarına neden oluyor. Burada kışı geçiren organizmalar sonraki dönemde yeni ürünlere büyük zarar veriyor. Son hasat projesiyle üreticilerimizin bahçelerinde ürün bırakmamaları gereğine bir kez daha vurgu yapılırken, bu ürünler ihtiyaç sahipleriyle buluşturuluyor. Üreticilerimiz açısından bilinç oluşturulurken, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesini sağlıyoruz. Bu tür sosyal sorumluluk projelerinde bundan sonraki süreçte de yer almaya devam edeceğiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Haftanın son iş gününde 24.002 vak’a ve 201 vefat
» “Türkiye tarımsal üretimde avantajlı”
» Gıda Etiketleme Mevzuatı’nda düzenleme
» MB: Ticari kredi büyümesinde toparlanma var
» “Enflasyonda kalıcı düşüşe kadar elimizdeki araçları kullanacağız”
» Hisarcıklıoğlu: Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artırılmalı
» Krea ve 48 bayisinin soruşturma toplantısı 4 Ocak’ta
» Doğalgazda kapasite rezervasyonu 10 Aralık’a uzatıldı
» Linyit üretimi Eylül ayında 6 milyon 516 bin 119 ton oldu
» İBB Meclisinden gazetelere büyük destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni