• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”

27 Mayıs 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

   ► Tavuk eti fiyatlarındaki artışta üreticinin etkisinin olmadığını vurgulayan Türkiye Kanatlı Hayvan Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, “Marketlerde satılan tavuk fiyatları ne kadar artarsa artsın bu üreticiye hiçbir şekilde yansımıyor. Üreticiyi bir çiftçi gibi düşünün, biz de üretici temsilcisiyiz. Fiyat artışı olduğu dönemde medya bize neden bu kadar zam yaptınız diye ilgi göstermeye başlıyor. Zam ayağında hiçbir şekilde etkimiz yok” dedi.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2020 Kümes Hayvancılığı Üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna göre mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre hindi eti üretimi %17,2, kesilen tavuk sayısı %10,5, tavuk eti üretimi %9,3 artarken, tavuk yumurtası üretimi %2,8 azaldı. Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk eti üretimi %9,1, kesilen tavuk sayısı %7,7, hindi eti üretimi %2,3, tavuk yumurtası üretimi ise %1,1 arttı.

     Mart ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretimi %10,9 artarak 191 bin 629 ton olarak gerçekleşirken, kesilen tavuk sayısı %13,2 artarak 110 milyon 302 bin adet oldu. Yine mart ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi %1,3 azalarak 1,7 milyar adet oldu.
     Mart 2020 kümes hayvancılığı istatistiklerini değerlendiren Türkiye Kanatlı Hayvan Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, “Ocak ayı itibariyle kümeslere girişlerinde artış başlar. Mart ayı itibariyle ise üretimde yani piyasaya arz edilen tavukta artış başlar. Her yıl bilanço bu şekildedir. Çünkü mart ayından sonra hem fiyatlar hem tüketim yükselir. Aynı doğrultuda hem iç hem dış piyasada mart ayı itibariyle talep artar” dedi.

“Tavuk üreticisi geçimini zor sağlıyor”
     Önümüzdeki günlerde tavuk fiyatlarında artış beklediklerini açıklayan Abdullah Koç, “Tavuk fiyatlarının 20 lira seviyesini göreceğini düşünüyorum. Tabi fiyat artışındaki bu durum taleplere bağlı. Türkiye’deki üretim tüketime göre artıyor. Tavuk etinde fiyat artışı da talebin artmasından kaynaklanıyor” dedi. Sektör olarak üretici ayağında sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Koç, “Marketlerde satılan tavuk fiyatları ne kadar artarsa artsın bu üreticiye hiçbir şekilde yansımıyor. Üreticiyi bir çiftçi gibi düşünün, biz de üretici temsilcisiyiz.

     Türkiye’de 11-12 tane büyük sanayici var. Aslında baktığınızda tüketici 11-12 ya da 20 liraya tükettiği zaman üreticinin geliri hiçbir şekilde değişmiyor. Fiyat artışı olduğu dönemde medya bize neden bu kadar zam yaptınız diye ilgi göstermeye başlıyor. Zam ayağında hiçbir şekilde etkimiz yok. Yaz kış standart aynı fiyatlarla çalışıyoruz. Bizden sonra fiyatlar sanayicide belirleniyor. Tavuk üreticisi de bu doğrultuda geçimini zor sağlıyor. Sonuçta üreticilerin giderleri çok, yatırım maliyetleri fazla ve kendini yenilemesi gerekiyor. Fakat 3-4 yıldır üreticiler kendilerini yenileyemiyor. Diyebilirim ki tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor” ifadelerini kullandı.

“Kısa bir süre stoklama sıkıntısı yaşadık”
     Koronavirüs sürecinde kümes hayvancılığı sektöründeki gelişmeleri aktaran Koç, “Sadece sanayicide kesim ayağında zaman zaman aksama oldu. Fakat üretimde aksama yok. Hammadde de eksikliğimiz yok. Sadece etkilendiğimiz kısım şu şekilde; marketler günlük taze tavuk alıp satıyor. Bu dönemde marketlerin hepsi  hafta sonu kapalıydı. Bizde de günde 5 buçuk milyon tavuk kesildiği için tabi hafta sonu kesilen tavukları sevk edemedik. Onların stoklanması konusunda sektörde biraz sorun yaşadık. Çünkü zincir mağazalar kabul etmediği için kısa bir süre sadece stoklama konusunda sıkıntı yaşadık. Bunun dışında bu süreçte herhangi bir sıkıntımız olmadı. Üretimde bir azalma yok hatta talepte de artış var diyebiliriz. Çünkü en uygun fiyatlı protein kaynaklarından biri tavuk” diye konuştu.

“Koronavirüs sürecinde talep arttı”
     Marketlerde tavuk fiyatlarının 11-12 lira seviyesinde satıldığını anlatan Koç, “Baktığınız zaman diğer protein kaynaklarına göre çok uygun fiyatlı bir protein kaynağı. Tabi bu koronavirüs sürecinde vatandaşların canı sıkıldığı için biraz daha yemek yemeye başladılar. O yüzden talep arttı. Koşullar ne olursa olsun hem ekonomik hem sağlıklı olan bir ürün ve iç piyasada da üretim artarak devam ediyor. Dışarıda mangal olarak başlamasa bile evde tüketim arttı. Mangal dönemi başladığında tüketim daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

“Üretim arttığı için tüketim de artıyor”
     Üretim planlarının tüketime göre olmadığını anlatan Koç, “Tüketim planlaması yılbaşına kadar yapılmış durumda. Hal böyle olunca mayıs ayında tüketimin artacağı öngörüsüne de sahibiz. Dolayısıyla üretimimiz arttığı için tüketim de artıyor. Mal stoklanmıyor, üretiliyor ve taze tüketiliyor. İhracatta durgunluk olsa bile iç piyasadaki durumun iyi olduğunu belirten Abdullah Koç, “Türkiye’de her gün günlük 5 yada 5 buçuk milyon civarında tavuk iç piyasada standart kesiliyor ve tüketiliyor, bir kısımda dış piyasaya gidiyor” diye konuştu.

     Dünyada gelişmiş ülkelerde kişi başı tavuk eti tüketiminin ortalama 48 kilo seviyesinde olduğunu sözlerine ekleyen Abdullah Koç, “Avrupa’ya baktığınızda yıllık kanatlı tüketiminde bu rakam 38-39 kilo seviyesinde. Bizim ülkemizde hala 23-24 kilo seviyesinde. Yani bizde tavuk tüketimi olması gerekenin altında. Biz zaman içerisinde o seviyeye çıkacağız. Biliyorsunuz bazı zamanlar medyada tavuk etine yönelik spekülasyonlar yapılıyor. Sağlıksız ve hormon var gibi söylemler oluyor. Ama baktığınız zaman dünyanın her yerinde en çok tüketilen besin kaynağından biri” dedi.


+ Benzer Haberler
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni