• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tavuk sektörüne robotlar girdi

13 Temmuz 2020 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Tavuk sektörüne robotlar girdi

   ► Gedik Piliç, robot teknolojisi ile üretim kapasitesini katladı

           HABER MERKEZİ     
     Gedik Piliç, üretim süreçlerine robot teknolojisini ekledi. Robotik makineler, insan gücüyle ulaşılamayacak bir hızla tavuk üretimi yapıyor. Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik, yeni nesil robotik sistemin maliyetlerini düşürdüğünü ve kapasitelerini artırdığını söyledi.
     Türkiye’de tavuk sektörünün öncü firmalarından Gedik Piliç, sektöre robot teknolojisini getiren ilk firma oldu. Yeni nesil üretim hattında robotlar, tavuk etini kemikten yüksek basınçlı su ile el değmeden ayırabiliyor. Böylece bıçakla çalışılması gereken yerlerde insanların yerini alan robotlar, kaza ve hijyen riskini ortadan kaldırıyor.

     Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik, robotlu sistemler sayesinde iş güvenliğini önemli ölçüde artırdıklarını söyledi. Robot teknolojisi ile maliyetleri düşürdüklerini ifade eden Gedik, “Robotlar kapasitemizi artırırken, fireyi azaltıyor ve ürünlerin belli bir standartta olmasını sağlıyor. Robotik makine, tavuğun ağırlığını, enini ve boyunu ölçüyor, tartıyor ve basınçlı su ile keserek, nihai ürün olarak veriyor. Bu sayede dar alanlarda bile çok daha sağlıklı ve hızlı üretim yapabiliyoruz.” sözlerini kaydetti.

“Siparişler robot yardımı ile otomatik olarak hazırlanıyor”
     Gedik, tavukların paketlenmesini de robotların yaptığını belirterek, “Siparişler robot yardımı ile otomatik olarak hazırlanıyor. Robotlar, dakikada 50 koliyi palete dizerek, insan gücüyle ulaşılamayacak bir hızla çalışıyor. Paletleme robotlarını yerli bir teknoloji firmasıyla birlikte geliştirdik. Böylece personelimizin iş güvenliğini en üst seviyeye çıkardık.” ifadelerini kullandı. Osman Gedik, önümüzdeki süreçte robotların hem üretimde hem de sevkiyat sürecinde daha fazla yer alacağını kaydederek, hazırlanmış paletlerin araçlara robotlarla sevk edilmesini planladıklarını belirtti. Gedik, 52 yıllık serüvenlerinde değişmeyen tek düşüncelerinin “Kendi yemeyeceğimiz ürünü üretmeyiz!” olduğunu ve bundan asla vazgeçmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Üç yılda 200 milyon liralık yatırım planlanıyor
     Gedik Piliç, 500 kümes yetiştiricisi, 50 bayi, üreticiler, dağıtıcılar, nakliyeciler ve aileleriyle birlikte yaklaşık 100 bin kişiye katkı sağlıyor. Beş işçiyle sektöre giren Gedik Piliç, 2 bin 400 kişi istihdam ediyor. Yakın zamanda 5 bin ton kapasiteli soğuk hava deposunu faaliyete geçiren ünlü firma, son iki yılda yüzde 50 oranında büyüdü. Sektör devi, önümüzdeki 3 yıl içinde 200 milyon liralık yatırım, yüzde 20 oranında da istihdam ve üretici artışı hedefliyor. Uşak’tan İSO 500 listesine giren tek firma olan Gedik Piliç’in sekiz buçuk kilometrelik piliç soğutma hattı bulunuyor. Helal kesim sertifikaları bulunan firma, Rusya’dan Mozambik’e, Libya’dan Tayland’a kadar birçok ülkeye tavuk ürünleri yapıyor.


+ Benzer Haberler
» Durum ciddiyetini koruyor. Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Eximbank’tan uluslararası işbirliği
» 115 ürüne ek gümrük vergisi getirildi
» Hazır giyim ihracatı tarihi rekor kırdı
» Deniz turizmi sektöründe almanya sevinci
» MB’den çekirdek enflasyon vurgusu
» “Otomobile olan talep artarak devam edecektir”
» İzmir Zabıta Teşkilatı 64 yaşında
» Ulusal fotoğraf yarışmasına başvurular başladı
» Reklam kurulu’ndan ünlülerin tanıttığı takviye edici gıda ürünlerine ceza


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni