• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

TEB KOBİ Akademi sanayi 4.0’da buluştu

19 Mayıs 2017 Cuma 07:00
12
14
16
18

TEB KOBİ Akademi sanayi 4.0’da buluştu

   ► TEB KOBİ Akademi Anadolu buluşmalarının İzmir ayağı Hilton Otel’de gerçekleşen toplantıyla gerçekleşti.

           NURETTİN BAKİ     
     TEB KOBİ Akademi Anadolu buluşmalarının İzmir ayağı Hilton Otel’de gerçekleşen toplantıyla gerçekleşti. Buluşmaya TEB KOBİ Bankacılığı Grubu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Siemens İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, Ege ve İzmir TEB şubelerinin temsilcileri, müşterileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci hazır bulundu. Açılış konuşmasını yapan TEB Kıdemli Müdür Yardımcısı Turgut Boz hızlı bir şekilde değişen dünyanın ve insanın buna bağlı olarak ihtiyaçlarının değiştiğini dile getirerek, şirketlerin insan kavramı algısının değiştiğini söyledi. Boz, “Sanayi 4.0’da her insan kavramı yerine doğru insanı bulmak zorunda olduklarını ve bu yüzden şirketlerin performansı yüksek insanlarla çalışmaya gayret ettiklerini görüyoruz” dedi.

     “Girişimcilik, şirketleri kısa sürede büyütüyor”
     “Eskiden bir şirketin büyümesi için 50 yıl gibi bir süre gerekirken günümüzde bu süre bir yıla kadar inmiş durumda” diyen TEB KOBİ Bankacılığı Grubu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, bu değişimin ana sebebinin hayatımıza giren girişimcilik kavramı olduğunu söyledi.   Boz, “Günümüz teknolojisinde hızlı bir değişim var. Bu hızla beraber her gün hayatımıza yeni şeyler girecek. Çok hızlı değişiyoruz önümüzdeki dönemde geriye dönüp baktığımızda aslında ne kadarda yavaş değiştiğimiz göreceğiz. Hayatımıza yeni şeyler girecek. Hayatımıza robotlar, yapay zekalar ve sensörler girecek. Bu kadar baş döndürücü bir dönemde belki bizler çok yorulduğumuzu göreceğiz. Değişimler yaşanmakta içselleştirmekte, işletmelerimize ya da kendimize uygulanmakta yorulduğumuzu hissedeceğiz. Çok değerli olan bazı şeyleri belki kullanmayacağız. Netice olarak değişen bir dünya var. Semaya sanayi 4.0’dan önce çok önemli bir kavramdı. Bütün rekabeti hep sermayede arardık. Sermayesi fazla olan şirketler hep ön plana çıkıyordu. Eskiden bir şirketin büyümesi için 50 yıl gerekirken şimdi bir yıl yeterli oluyor.  Burada yatan neden sermaye ve girişimcilik.” Dedi.

     “Y kuşağı artık klasik şeyler istemiyor”
     İnsanın bilgi toplumunda çevik olmak zorunda olduğunu dile getiren Boz, “Eskiden rekabet firmalar arasındayken günümüzde rekabet bireyde gerçekleşmeye başladı. Mülkiyet kavramı yerini paylaşım ekonomisine bıraktı. Y kuşağı artık klasik şeyler istemiyor. Bu kadar tüketici ihtiyaçlarının arttığı bir dönemde AR-GE önemini kaybetmeye başladı bunun yerine sürdürülebilir bir iş planı ortaya çıkıyor. Bugün ayrıca yeni iş modelleri tüketicilerin tercihlerinden dolayı ortaya çıktı. Bütün bu değişikliklerin arkasında hep insan var. Dijitali kullandığı için şirket ne mükemmel olmuştur ne de son noktada olmuştur. İnsan kavramı da değişti doğru insanı bulmak zorundayız” ifadelerini kullandı.
     Boz’dan sonra kürsüye çıkan Siemens İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy; Sanayi endüstrinin geçmişini, içinden geçtiği süreçleri ve gelecekte sanayi 4.0’ın getirecekleri üzerine detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

     “Sanayi 4.0 insan sever bir devrim”
     Sanayi 4.0’ın ana hedefinin nitelikli insan olduğunu dile getiren Ersoy, ayrıca sanayi 4.0’ın insan sever olduğunu ifade etti. Ersoy, “Sanayi 4.0, ben senin kas gücünü istemiyorum, ben senin donanımlı olan beynini istiyorum’ diyor. Sanayi 4.0 okuyan üreten, araştıran nitelikli insan isteyen bir sanayi.  2011 yılında Hannover fuarında ilk defa sanayi 4.0’dan bahsediliyor. 2014 yılında Almanya hükümeti sanayi 4.0’ı bütün dünyaya duyuruyor."
     Biz bütün sanayi devrimlerini ülke olarak ıskaladık onun için diyoruz ki gelin bu sanayi devrimini ıskalamayalım. Ülkemizde sanayi 4.0 inanılmaz derecede konuşulmaya başlandı. Başta medya olmak üzere üniversite ve akademi çevresi de sanayiciler kadar devrimi gündemine alış durumda. Bunun yanında sanayi 4.0 sayesinde büyük şirketler uzak doğudaki üretim fabrikalarını batıya taşımaya başladı” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni