• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tedavide ‘ameliyathane’ muamması

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Tedavide ‘ameliyathane’ muamması

   ► İzmir’in kırsal kesimlerinde hayvancılıkla uğraşan çiftçiler hayvanların hastalandığında tedavi ettirebilecekleri ameliyathane bulunmadığına dikkat çekti.

           KÜBRA TOPAL     
     İzmir’in kırsal kesimlerinde hayvancılıkla uğraşan çiftçiler hayvanların hastalandığında tedavi ettirebilecekleri ameliyathane bulunmadığına dikkat çekti. Konuya açıklık getiren İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir, operasyonel vakalarda veteriner fakültelerini önererek “Bir klinisyen hekimin, kliniğine alması mümkün olmayan cihazların, kamu eliyle bütçe olanakları doğrultusunda fakültelerde bulunması mümkündür” dedi.

     İzmir Beydağ’da yaşayan Türkmen Kocaoğlu, en büyük mağduriyetlerinin İzmir’de nitelikli bir hayvan hastanesinin bulunmaması olduğunu dile getirdi. “Büyükbaş hayvanları ameliyat ettirmek için buradan Aydın’a gidiyoruz. Bu bizim içim maddi yönden büyük bir külfet” diyen Kocaoğlu, yetkililerden çözüm bulunmasını istedi. Veterinerlerde bulunmayan cihazların kamu eliyle bütçe olanakları doğrultusunda veteriner fakültelerine alınabildiğinin altını çizen Özdemir, “Fakülteler eğitim amaçlı olmak üzere her tür hayvan hekimliğine yönelik hekim yetiştirmeyi hedefledikleri için her türlü teknik donanıma sahip olmak durumundadır. Çiftçiler ihtiyaç duydukları durumlarda veteriner fakültelerinde hayvanlarını tedavi ettirebilir” diye konuştu.

“Ameliyathane tedavilerinin maliyeti yüksek”
     Büyükbaş hayvanların hem canlı, hem ürün, hem de ticari meta olarak hayatın içerisinde yer aldığını söyleyen Özdemir, “Dolayısıyla hastalıkları söz konusu olduğunda siz hekim olarak hasta sahibinize seçenekler sunmak zorundasınız. Hayvanın tedavi süreci, hem hasta sahibi hem de üretici olan vatandaş için önemlidir. Hayvanını tedavi ettirmeye getiren kişi hayvanın ne kadar sürede iyileşeceği, tedavi masraflarının ne olduğu, bu süreçte hayvansal ürünlerin gıda güvenliğine uygun olarak tüketime sunulmasının mümkün olup olmadığını sorgular” dedi.

     Özdemir, büyükbaş hayvanlar için ameliyathanelerin bulunmaması olayında yapılacak operatif müdahalenin maliyetlerini, hayvan sahiplerinin tam olarak karşılayamamasına bağladı. Büyükbaş hayvanlar için en pratik ve en masrafsız tedavi seçeneklerinin tercih edildiğini vurgulayan Özdemir, “Özellikle küçük çaplı işletmeler için tam donanımlı ameliyathane ortamlarında yapılacak tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Ayrıca ameliyat ortamına hayvanın nakliyesi de oldukça zahmetli ve ek maliyet gerektiren bir durumdur. Dolayısıyla büyükbaş hayvanların tedavisini yapan klinisyen veteriner ekimlerin hayvan sahiplerinin çok nadir olarak tercih edeceği ameliyat ortamında gerçekleştirilecek operasyonlar için çok yüksek maliyetli yatırımlar yapması da mümkün olmamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Hayvanın tedavisi bulunduğu ortamda gerçekleşebilir”
     Hayvanların ekonomik değerleri göz önüne alınarak yapılacak olan operatif müdahaleler konusunda bilgi veren Özdemir, “Fıtık, travmatik yaralanmalar, laparotomi, sezeryan, yemlerle alınan yabancı cisim batmaları gibi olguların tedavisi hayvanın bulunduğu ortamda sağlanacak hijyen koşulları ile uygun malzemeler kullanılarak zaten klinisyen veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilebilmektedir” dedi. Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükbaş hekimliğinin rutin uygulamaları olarak bilinen bu önemli operatif müdahaleler dışında beyin, kalp gibi organlarda görülen daha komplike olgular tedavi süreçleri de dikkate alındığında ekonomik görülmediğinden zaten uygulanmaz ve bir ameliyathane ortamı gerekmez.

     Ayrıca büyükbaş hekimliğinde, kliniklerde ameliyathane olmaması ile bu konuda yetişmiş veteriner hekim olup olmadığı çok ayrı konulardır. Veteriner fakültelerinde verilen eğitim doğrultusunda büyükbaş hayvanlara ameliyathane ortamı dâhil her ortamda müdahale etmesi mümkün hekimler yetiştirilmektedir. Ameliyathane olmaması meslektaşlarımızın bu konuda yetkin olmadığı anlamına gelmez.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vefat sayısı 20 Mart rakamının altına indi
» İstihdama koruma kalkanı
» Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı TSKB’den
» Bölge Adliye Mahkemesi’ne de maskematik yerleştirildi
» “Euro Bölgesi’nde küçülme benzeri görülmemiş düzeyde olacak”
» Sirke sineğine tuzaklı önlem
» “Geri dönüşümde yolun yarısındayız, 35 milyar TL’nin üzerinde bir pazar var”
» Büyükşehir’den bir çevre yatırımı daha
» Havaş 31 istasyonununda hazırlıklarını tamamladı, yirmi havalimanında hizmete başladı
» Manisa ilimizde 390 bin dekar tarım arazisinin sulanma hazırlıklarına başlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni