• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TEİS: “Cerrahi maskeleri yıkayıp kullanmak mümkün değildir”

20 Mayıs 2020 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

TEİS: “Cerrahi maskeleri yıkayıp kullanmak mümkün değildir”

           ANKARA TİCARET     
     Cerrahi Maskelerde tavan fiyat belirlenerek satışının serbest bırakılmasının ardından eczanelerde 50’lik paketlerle halinde satışı yapılabiliyor. 50’lik pakette maske alamayan vatandaş çözümü kullandıkları maskeleri yıkayıp tekrar kullanmakta buldu.
     Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel başkanı Ecz. Nurten Saydan şunları anlattı: 
     “Vatandaşlarımızın 50’lik maske alamadıkları için maskelerini yıkayarak tekrar kullandıklarına şahit oluyoruz. Bu maskelerin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değil. Ayrıca kullanılan maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve bir poşete koyulup ağzı bağlandıktan sonra 72 saat bekleyip, evsel atık olunca çöp kutusuna atılmalıdır.

     1. Maske zarar görmesi veya sıvı ile teması halinde hemen değiştirilmelidir.
     2. Kısmen yanıcı olduğundan maske ateşten uzak tutulmalıdır.
     3. Polipropilen ve türevlerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
     4. Maskenin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değildir.
     5. Cerrahi maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve Çevre ve Şehircilik bakanlığının duyurusu gereği bir poşete koyularak ağzı bağlı şekilde 72 saat bekletilerek evsel atık kapsamında çöpe atılmalıdır.


     Kutu ile maske alamayan vatandaşlarımız için beşli onlu paketler halinde satışın serbest bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Toplum sağlığının korunması için bu düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Maskesini yıkayıp kullanan vatandaşlarımızın toplum sağlığına vereceği zararın düşüncesi bile bizlere çok ürkütücü geliyor. Vatandaşlarımızın sağlık otoritesinin dışındaki kirli bilgilere inanmaması gerektiğinin altını bir kez daha önemle çizmek istiyoruz.”

ECZACILAR NEDEN İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR?
     Geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında eczacıları itibarsızlaştıran “eczanelerde maske satışında 1 TL tavanının aşıldığına” ilişkin bazı haberlerin yer aldığını üzülerek gözlemledik diyen Saydan açıklamasını şöyle sürdürdü:
     Dünya ile birlikte ülkemizin de yaşadığı bu zorlu süreçte eczacılık hizmetinin yanında ücretsiz kamu hizmeti de veren eczacılara anlamsız bir şekilde çeşitli ithamlarda bulunuluyor, “Vatandaşa 7 / 24 hizmet veren ve virüsle mücadelede ön cephede yer alan eczacılara sosyal medyadan sonra şimdi de bazı basın yayın organlarında asılsız iftiralar atılarak eczacılık mesleğini itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar” dedi.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, açıklamasında şunlara yer verdi:
     “Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında eczanelerde maske satışında 1 TL tavanının aşıldığına ilişkin mesnetsiz itham ve iddialara rastlanılmaktadır. Bilinmelidir ki, pandeminin en yoğun günlerinde ücretsiz maske temininde 80 milyon maskeyi hiçbir karşılık beklemeden temin eden meslektaşlarımızın tavan ücreti aşması akla mantığa uygun değildir. Salgın döneminde ilaç ve maske temin hizmeti yanında koronaya karşı korunma önlemleri ve bağışıklığın güçlendirilmesi için ücretsiz danışmanlık yapan bir mesleğin mensuplarının bu denli ithamlarla karalanması bizleri derinden üzmektedir.

    Ne böyle bir tespit yapılmış, ne de böyle bir şikayette bulunulmuş olmamasına rağmen masa başı haberciliğinin kötü birer örneği olarak tarihe geçecek bu haberleri yapanların hangi amaçla böyle haberler yaptıklarına da maalesef anlam veremiyoruz.
     TEİS olarak, 7 gün 24 saat ülkemizin her yerinde vatandaşlarımıza hizmet vermek için çabalayan, her zaman yanınızda olan, her sorununuzla ilgilenen, çözüm üreten eczacılarımıza yönelik itibarsızlaştırma çabalarını şiddetle kınıyor, kendilerini basın meslek ilkeleri gereği sorumlu ve bilinçli habercilik yapmaya davet ediyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vefat sayısı 20 Mart rakamının altına indi
» İstihdama koruma kalkanı
» Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı TSKB’den
» Bölge Adliye Mahkemesi’ne de maskematik yerleştirildi
» “Euro Bölgesi’nde küçülme benzeri görülmemiş düzeyde olacak”
» Sirke sineğine tuzaklı önlem
» “Geri dönüşümde yolun yarısındayız, 35 milyar TL’nin üzerinde bir pazar var”
» Büyükşehir’den bir çevre yatırımı daha
» Havaş 31 istasyonununda hazırlıklarını tamamladı, yirmi havalimanında hizmete başladı
» Manisa ilimizde 390 bin dekar tarım arazisinin sulanma hazırlıklarına başlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni