• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TEİS: Grip aşısı eczanelerde 85,12 TL’ye verilecek

20 Eylül 2021 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

TEİS: Grip aşısı eczanelerde 85,12 TL’ye verilecek


           HABER MERKEZİ      
     Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), grip aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. TEİS eczanelere gelmeye başlayan ve SGK ödeme listesinde olmayan grip aşısı fiyatının 85,12 TL olup, eczanelerden ücretli olarak verilmeye başlandığını kamuoyuna duyurdu. Grip aşısını yaptırmanın COVİD-19 salgını nedeniyle her zamankinden daha önemli olduğunu söyleyerek, TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “COVİD-19 virüsü ve grip virüsünün birlikte geçirilmesinin çok ağır sonuçları olabilir. Dolayısıyla vatandaşlara grip aşılarını biran önce yaptırmalarını öneriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip vakası ortaya çıkıyor ve bundan kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini buluyor. Bu veriler gösteriyor ki, grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor” dedi.
 
“AŞI, YAPILDIĞI GRİP SEZONU İÇİNDE ETKİLİ OLUYOR”
    Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebildiğini belirten Saydan, grip aşısının içeriğinin DSÖ tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirildiğini ve aşının içeriğinin de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değiştiğini ifade etti. Saydan, “Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Eylül ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmamış olan kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer. Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. Sonbahar dönemi, yani Eylül-Kasım ayları arası grip aşısı yapılması adına en doğru ve etkili zamanlardır. Grip aşısını yaptırmanızın ardından ilgili grip mevsimi boyunca koruma sağlar” diye konuştu.
 
“GRİP AŞISI AĞIR HASTALIK GEÇİRME RİSKİNİ AZALTACAK”

     Grip aşısının insanı koranavirüse karşı değil, influenza virüslere karşı koruduğunu dile getiren Saydan, “Koronavirüs bağışıklık sistemi zayıf hastalarda daha yıkıcı etkilere sahip olduğu için gribal enfeksiyonlardan korunmanın önemi büyüktür. Grip ve COVID-19’u eş zamanlı olarak geçirmek size çok ağır tablolar çıkarabilir. Grip aşınızı yaptırıp önleminizi aldığınız takdirde bu ağır hastalık geçirme riskinizi azaltacaktır. Yapılan çalışmalar, grip enfeksiyonu ile COVID-19 enfeksiyonunun birlikte daha ağır belirti ve komplikasyonlara yol açtığını ortaya koyuyor. Grip aşısı özellikle riskli gruplara yönelik olarak aile hekimliklerinde yapılabilir. Aşı uygulandığı sırada vücutta ikinci bir hastalığın bulunması, aşı uygulaması sonrasında elde edilmesi planlanan bağışıklık yanıtının yetersiz kalmasına yol açabilir. Bu nedenle, vatandaşlarımıza genellikle hastalık belirtilerinin geçmesinden sonra grip aşısı yaptırmaları tavsiye ediyoruz” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 25 binin altına indi
» Günlük vak’a sayısında %7 düşüş.
» TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız
» TAV ilk dokuz ayda 88,1 milyon avro net kar açıkladı
» Ağırdır: Senaryolarla üretim modeline geçin
» Piyasalar istikrar istiyor
» TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül
» Son Kaynak Tedarik Tarifesi miktarı belirlendi
» Yabancı kartlarla yapılan ödemeler 59 milyar TL’ye ulaştı
» Türk Telekom’un yapay zekâ projesine birincilik ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni