• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı

13 Ağustos 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı

   ► Pandemide daralma yaşayan tekstil sektörü son bir aydır talep noktasında ihracatta açılıyor

           HABER MERKEZİ     
     Pandemi sürecinde tekstil sektöründe yüzde 60’lara varan daralmalar yaşanırken, yılbaşından bu yana teknik tekstil ihracatı ise yüzde 40 arttı. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, tekstil sektörünün Ocak-Haziran dönemini değerlendirdi.
     Kovid-19 sürecinde tüketici alışkanlarında yaşanan değişiklikle beraber gıda ve sağlık sektörünün ön plana çıktığını, tekstil ve hazır giyim ürünlerinin ise ikinci planda kaldığını hatırlatan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerden biri olan tekstilde yüzde 50’lere yüzde 60’lara varan daralmalara şahit olduk.

     Normalleşmeyle beraber son bir aydır canlanma ve talep noktasında ihracatta açılma söz konusu. Mart ve Nisan aylarında ertelenen siparişlerin yüklemeleri gerçekleşti. Ocak-Haziran 2020 dönemi Türkiye geneli tekstil ve ham maddeleri ihracatı geçen seneye göre yüzde 22’lik düşüşle 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ege Tekstil ve Ham maddeleri İhracatçıları Birliği olarak Haziran’ı bir önceki aya göre yüzde 49 artışla 16,4 milyon dolarlık ihracatla kapattık. Bu ayda yine ihracatımızdaki artış devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“AB ülkelerine seyahat kısıtlamaları kaldırılmalı”
     Dünyanın en büyük altıncı, Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük ikinci tedarikçi sektörü olarak ihracatın yüzde 50’sinin gerçekleştirildiği AB’nin en önemli pazarlardan biri olduğunun altını çizen Eskinazi, “Yakın zamanda AB ülkelerine getirilen seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını istiyoruz. Ankara nezdinde girişimler yoğun bir şekilde devam ediyor. Türkiye, en zor zamanda bile üretim yapabildiğini, birçok ülkeye tıbbi malzeme yardımında bulunarak üretim gücünü ve kapasitesini tüm dünyaya gösterdi. Yılbaşından bu yana ihracatımız yüzde 40 artarak 1,2 milyar dolara ulaştı” ifadelerini kullandı.

“Büyük markaların siparişleri Uzak Doğu’dan Türkiye’ye kaydı”
     Uluslararası markaların Türkiye’den organik pamuk ve pamuk ipliği ürünlerini her yıl artırarak alma planları olduğunu ifade eden Eskinazi, “Hatta bazı büyük markaların siparişleri Uzak Doğu’dan Türkiye’ye kaymış durumda. Dünya çapındaki en büyük İspanyol giyim markası önümüzdeki 5 sene içinde 50-100 bin ton civarında organik ya da better cotton alma hedefi koydu. Ege Bölgesi, tekstil sektöründe organik pamuk, organik kumaş ve organik kıyafet üretiminde öncü konumda. Türkiye geneli pamuk ihracatı ilk 6 ayda yüzde 11 azalırken, Ege’den yapılan pamuk ihracatında yüzde 30 artış yaşandı” diye konuştu.

“Organik hibrit fuarına katılımının teşvik edilmeli”
     Türkiye’de üretim yapan konfeksiyon ve iplik firmalarının, büyük markaların yakın zamanda hem dijital hem de fiziksel olarak gerçekleştireceğimiz organik hibrit fuarına katılımının teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Eskinazi, “İlk yarıda en çok ihracat yaptığımız ülkeler 279 milyon dolarla İtalya, 171 milyon dolarla Almanya, 151 milyon dolarla ABD, 138 milyon dolarla Bulgaristan, 136 milyon dolarla İngiltere, 115 milyon dolarla Rusya, 112 milyon dolarla Mısır, 108 milyon dolarla İspanya oldu” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 30 bini geçti
» Merkez Bankası, politika faizini 10,25’e yükseltti
» Eylül’de Reel Kesim Güven Endeksi’nde 0,9 puan azalış
» Vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırma geliyor
» Plajda heyecan yeniden başladı
» Türkiye’nin kadın ihracatçıları ilk sanal ticaret heyeti başladı
» Batur’dan gazilere vefa ziyareti
» Annelere doğum yardımı sürüyor
» Turkcell Wi-Fi 6 ile evlerde yeni internet dönemini başlattı
» Ek ithalat vergileri yıl sonuna uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni