• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Teknoloji devi ülkelere ihracat yapıyoruz”

03 Kasım 2018 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

   ► Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, şirketin yılın ilk yarısında net satışların yüzde 20 büyüyerek 139,8 milyon TL’ye yükseldiğini açıkladı.

     Mikro işletmelerden kurumsal büyük işletmelere kadar farklı ölçeklerdeki şirketler için uygulama yazılımı çözümlerini pazara sunan Logo Yazılım, net satış gelirini 2018’in ilk yarıyılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 139,8 milyon TL’ye yükseltti.
     E-devlet çözümlerinde firma sayısına göre sektör liderliğini sürdüren ve ilk yarıyılda müşteri sayısını yüzde 26 artıran Logo Yazılım, uzun yıllardır sektör lideri konumda bulunarak 2000 yılında halka açılan ilk bilişim şirketi olarak Borsa İstanbul’da yüzde 61,3 halka açıklık oranına sahip.
     2018’in ilk yarısında Ar-Ge’ye 43,2 milyon TL kaynak ayırdıklarını söyleyerek bu alana verdikleri önemi vurgulayan Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, bu yatırımların karşılığını dünyanın teknoloji devi ülkeleri de dahil olmak üzere 50 ülkeye ihracat yaparak gördüklerini kaydetti.
     Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, binden fazla kişiye istihdam sağlayan, 800’den fazla iş ortağı bulunan Logo Yazılım hakkında bilgi vererek, şirketin yatırımlarını ve 2019 yılına yönelik beklentilerini Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

“Ortaklıklarla büyümemize ivme kazandırdık”
Logo Yazılım şirketi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
     1984 yılında 8 mühendis arkadaşın bir start-up olarak Kadıköy Yazıcıoğlu İş Hanı’nda kurduğu Logo Yazılım, 34 yılın ardından Türkiye’nin en büyük bağımsız yazılım kuruluşu konumuna yükseldi. Logo Yazılım olarak, 1.000’den fazla çalışan, 800’den fazla iş ortağımızla, bugüne kadar 200.000’den fazla firmanın büyüme yolculuğuna eşlik ederek, verimliliğimizi ve kârlılığımızı artırmaya yönelik kurumsal yazılımlar geliştirmeye devam ediyoruz.
     Mikro işletmelerden kurumsal büyük işletmelere kadar farklı ölçeklerdeki şirketler için uygulama yazılımı çözümlerini pazara sunuyoruz. Logo’nun çözüm kümesinde Kurumsal Kaynak Planlama uygulamalarının dışında; Müşteri İlişkileri Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Akış Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, e-dönüşüm ve İş Analitiği Çözümleri olmak üzere çok sayıda çözüm yer alıyor.
     Hizmet verilen müşteri sayısı açısından uzun yıllardır sektör lideri konumdayız ve 2000 yılında halka açılan ilk bilişim şirketi olarak Borsa İstanbul’da yüzde 61,3 halka açıklık oranına sahibiz.
     2011 yılından bu yana bölgesel güç olma hedefiyle satın almalar ve ortaklıklarla büyümemize ivme kazandırdık. 2014 yılında satın alınan Logo Elektronik (eLogo) ile şirketlerin e-Devlet uygulamalarına hızlı ve kolay adapte olmalarını sağlayacak ürün ve hizmetlerin yanı sıra B2B ve B2C faturalama hizmeti olarak e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-Mutabakat, e-İrsaliye e-ekstre ürünlerini de sunuyoruz.

“Yılın ilk yarısında net satışlarımızda yüzde 20 artış”
Logo Yazılım şirketinin net satış gelirlerinde geçen seneye göre durum nedir? 2018 yılı finansal göstergeleriniz nedir? Logo Yazılım şirketi yüzde kaç büyüme gösterdi?
     Logo Yazılım olarak net satış gelirimizi 2018’in ilk yarıyılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 139,8 milyon TL’ye yükselttik. Şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi faaliyet kârı (FAVÖK) yüzde 23 artış göstererek 50,7 milyon TL’ye, net dönem kârı ise yüzde 48 artış göstererek 34,9 milyon TL’ye ulaştı.
     E-devlet çözümlerinde firma sayısına göre sektör liderliğini sürdürdük ve ilk yarıyılda müşteri sayımızı yüzde 26 ve harcanan kontör adedini de yüzde 32 arttırdık.
     Güçlü bilançoyla bu yarıyılı tamamlayan Logo’nun öz kaynakları yıllık yüzde 42 büyürken, likiditesi artmış borçluluğu yüzde 23 azaldı. Kuruluşumuzdan bugüne Ar-Ge yatırımlarına öncelik veren Logo Yazılım olarak, hem Türkiye hem de Hindistan ve Romanya’daki Ar-Ge yatırımlarıyla beraber toplam Ar-Ge yatırımlarımızın faturalanan gelirlere oranı yüzde 31 oldu.

“Ar-Ge’ye 43,2 milyon TL kaynak ayırdık”
Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
     Ar-Ge, kurum kültürümüzün temelini oluşturuyor. Çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 70’i Ar-Ge alanında faaliyet gösteriyor. Dünya teknoloji trendleri paralelinde kullanımı kolay, mobil ve etkili ürünler geliştiriyor, Ar-Ge’ye büyük yatırım yapıyoruz. 2018’in ilk yarısında Ar-Ge’ye 43,2 milyon TL kaynak ayırdık. Bu yatırımımızın karşılığını dünyanın teknoloji devi ülkeleri de dahil olmak üzere 50 ülkeye ihracat yaparak görüyoruz. ABD, Kanada, Romanya, Hindistan, Slovakya, Senegal, İspanya, Fransa, Çin, Güney Afrika, Almanya ihracat yaptığımız ülkelerden sadece birkaçı. Türkiyeli bir yazılım firması olarak, dünya genelinde 200 binden fazla firmaya, iş yapış süreçlerini kolaylaştıracak çözümler sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

“Ortaklıklarla büyümemize ivme kazandırdık”
Logo Yazılım şirketinin yatırım yaptığı pazarlar hakkında bilgi verir misiniz? İç pazar dış pazar oranınız nedir?
     2011 yılından bu yana bölgesel güç olma hedefiyle satın almalar ve ortaklıklarla büyümemize ivme kazandırdık. 2014 yılında satın alınan Logo Elektronik (eLogo) ile şirketlerin e-Devlet uygulamalarına hızlı ve kolay adapte olmalarını sağlayacak ürün ve hizmetlerin yanı sıra B2B ve B2C faturalama hizmeti olarak e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-Mutabakat, e-İrsaliye , e-ekstre ürünlerini de sunuyoruz.
     2016’da Romanya pazarının liderlerinden Total Soft’un yüzde 100 hissesini 30,3 milyon Euro karşılığında satın alarak ilk yurtdışı yatırımını gerçekleştirdik. Şirketin satışlarının yüzde 30’undan fazlasını Avrupa ülkelerine yapması bizim için Avrupa’ya açılan önemli bir kapı oldu. 2016 yılında diğer bir önemli yurtdışı hamlemiz, Hindistan’da GSF ortaklığıyla kurulan, SaaS modeliyle, Hindistan’daki KOBİ’leri hedefleyen Logo Infosoft oldu. 2018 Temmuz ayında, Logo Yazılım’ın Romanya merkezli şirketi Total Soft, perakende ve teknoloji konularında uluslararası uzmanlığa sahip danışmanlık şirketi Architected Business Solutions’ı (ABS) satın alıp Total Soft ile birleştirdi. Bu birleşme sonucu, ABS’nin mevcut 50 kişilik danışman kadrosu ve müşteri portföyünün katkısıyla Total Soft’un proje ve perakendeye yönelik sunduğu çözümlerde gücünü arttırmasını, şirketin Romanya merkezli ve uluslararası müşterilerine katma değer sağlanmasını hedefliyoruz.

Logo Yazılım şirketinin sağladığı istihdam oranları nedir?
     Logo’nun ekosisteminde, 1.000’i aşkın çalışan ve 800’den fazla iş ortağıyla, ülke genelinde 5.000 kişilik bir ekosistemi bulunuyor. Kaliteli ürün ve hizmetin, nitelikli ve mutlu insanlar tarafından üretilebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle, çalışanların sürekli eğitimine büyük önem veriyoruz. İyi bir gelir düzeyi, kaliteli iş ortamı, katılımcı yönetim ve iş güvencesi sağlayarak çalışanların mutlu, üretken, topluma yararlı bireyler olmasını amaçlıyoruz.

“Büyüme evremiz devam edecek”
Logo Yazılım şirketinin 2019 yılına dönük beklenti ve hedefleri nedir?
     2019 yılında IT sektörünün son yıllarda yakaladığı büyüme evresini devam ettireceğini düşünüyoruz, bu bağlamda bizim büyüme hedeflerimizin de geçmiş yıllardaki performansımıza paralel olacağını öngörüyoruz. Yazılım sektörü büyümeyle birlikte nitelikli iş gücü istihdamı oluşturan yüksek katma değerli bir sektör. Dolayısıyla Logo Yazılım ekosisteminde çalışan nitelikli eleman sayısının artacağını öngörüyoruz.

Endüstri 4.0 olarak nitelendirilebilecek uygulamalarınız var mı?
     Logo’da farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış çeşitli çözümler bulunuyor. Kullanıcı dostu, kullanımı kolay ve “App in App” teknolojisiyle farklı bir deneyim sunan 3 Serisi Jguar, Tiger, Go ve Netsis ERP ürünleri, bu yaklaşımın örnekleri. Web platformunda geliştirilen tamamlayıcı Logo CRM, Tiger / Netsis HR, Logo / Netsis B2B gibi ürünler de diğer örnekler. Ayrıca tüm ERP kategorilerinde üretim/planlama modülleri geliştirme yatırımı da Logo’nun Endüstri 4.0 vizyonunu kanıtlar nitelikte.


 


+ Benzer Haberler
» Melas azaldı, hayvan yemi maliyeti arttı
» Fındıkta hesap çarşıya uymadı
» Temmuz’da turist sayısı yüzde 2,77 düştü
» Sebzeler yerini tropikal bahçelere bırakıyor
» Alsancak’ta ticaretin eski tadı kalmadı
» Müze gelirlerinde yüzde 53,37’lik artış
» Türkiye Bilişim Derneği’nden KOBİ’lere altın rehber
» Beyaz eşya üretiminin %75’ini ihraç ediyor
» MPİOS’den 7 milyon liralık tesis yatırımı
» İthal hayvan stoku kurbanlık ihtiyacını karşıladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.08.2019
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni