• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Teknoloji fonu Vinci, rüzgâr enerjisi sektörü için önleyici bakım teknolojisi geliştiren Turbit’e yatırım yaptı

23 Eylül 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Teknoloji fonu Vinci, rüzgâr enerjisi sektörü için önleyici bakım teknolojisi geliştiren Turbit’e yatırım yaptı


           HABER MERKEZİ      
     Vinci Girişim Sermayesi, yedinci yatırımını, rüzgâr endüstrisi için anomali tespiti, arıza tahmini ve performans analizi ile önleyici bakım ve operasyon çözümleri sunan Turbit Systems GmbH’ye yaptı.
     Endüstri 4.0, mobilite, enerji ve lojistik alanlarında geleceğin teknolojisini yakalamak için yatırımlarına devam eden, İnci Holding’in stratejik yatırımcısı olduğu Vinci, Almanya’nın Berlin kentinde bulunan Turbit’e tohum aşamasında yatırım yaptı. Müşterilerinden gelen standart SCADA verilerini temel alan ve isteğe bağlı ek girdilerle bileşen düzeyinde makine öğrenimi algoritmaları geliştiren Turbit, kritik bileşenlerdeki arızaları öngörüp rüzgâr santrali sahipleri ve operatörleri için enerji üretim performansını tahmin ediyor.

     Turbit, yüksek doğrulukla tahmin elde edip plansız duruşlardan kaynaklanan kayıpları en aza indiriyor. Turbit, API bazlı bir çözüm aracılığıyla varlıklara kolayca bağlanarak veri akışını analiz ediyor, her türbin için birden fazla algoritma çalıştırıyor ve olası sorunları tespit ediyor. Turbit ile operatörler, gelecekteki potansiyel arızalar hakkında, sorunun temel nedeni ve onarım için en iyi zamanı belirten ayrıntılı bildirimleri aylar öncesinden alabiliyorlar. Ayrıca Turbit, performans düşüklüğü gösteren türbinleri tespit etmekte ve operatörlerin enerji üretimini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyor.

     Vinci Yatırım Komitesi Başkanı Şelale Zaim Gorton da yeni yatırımla ilgili şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji üretiminde yüksek verimlilik sağlayan ve yeşil enerji maliyetlerini düşüren Turbit’e yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu etkileyici ekiple çalışacağımız için heyecanlıyız. Turbit’in sağlam teknolojik temeli ve ürün odağı, ekibin kanıtlanmış pazar deneyimi ile birleştiğinde pazarda ilerlemek için büyük bir fırsat sunuyor. Yedinci yatırımımız olan Turbit, Almanya’daki ikinci ve enerji yönetimi sektöründeki ilk yatırımımız olarak portföyümüzü de dengeliyor. Ürünün potansiyel ek kullanım alanları ve Turbit ekibinin vizyoner yaklaşımına Vinci’nin tecrübesinin de eklenmesiyle büyüyeceğimize inancımız tam.”

     Turbit kurucu ortakları Michael Tegtmeier ve Christian Fontius, yatırım hakkında şunları söyledi: “Operatörlerin ve rüzgâr santrali sahiplerinin temel sorunu rüzgâr türbinlerinin münferit davranış kalıpları. Turbit, bu karmaşıklığın üstesinden gelerek, her türbinin kondisyonu, verimliliği ve üretimi hakkında gerçek zamanlı bilgiler veriyor. Turbit ile operatörler daha hızlı hareket edebiliyor, duruma göre önceliklendirme yapabiliyor ve üretimi artırabiliyorlar. Turbit olarak türbin ve filo düzeyinde daha fazla veriye dayalı karar alınmasını hedefliyoruz ve bu misyonda Vinci VC’nin desteğinden heyecan duyuyoruz.”


VİNCİ HAKKINDA:
Öncelikle Türkiye, Almanya ve İngiltere olmak üzere, mobilite, tedarik zinciri, enerji yönetimi/depolama ve endüstri 4.0 alanlarında erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapmaktadır.


TURBİT HAKKINDA:
Turbit Systems, rüzgâr endüstrisi için bir yapay zekâ servisi şirketidir. Turbit, rüzgâr santrali sahiplerinin ve operatörlerinin, karlılığı artıran ve planlanmamış arızalardan kaynaklanan kayıpları en aza indiren veriye dayalı kararlar almalarını sağlar.


 


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 25 binin altına indi
» Günlük vak’a sayısında %7 düşüş.
» TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız
» TAV ilk dokuz ayda 88,1 milyon avro net kar açıkladı
» Ağırdır: Senaryolarla üretim modeline geçin
» Piyasalar istikrar istiyor
» TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül
» Son Kaynak Tedarik Tarifesi miktarı belirlendi
» Yabancı kartlarla yapılan ödemeler 59 milyar TL’ye ulaştı
» Türk Telekom’un yapay zekâ projesine birincilik ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni