• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Teknoloji startup’larında aileden sermaye yaklaşımı görülmüyor

23 Şubat 2021 Salı 12:00
12
14
16
18

Teknoloji startup’larında aileden sermaye yaklaşımı görülmüyor

           HABER MERKEZİ      
     Dünyanın En Yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, pandemiyle birlikte startupların daha da hızlandığını belirterek, “KOBİ’ler genellikle aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla kurulurken startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar. Teknoloji startup’larında aileden sermaye yaklaşımı görülmüyor” dedi.
     Türkiye’de aile üyelerinin kurdukları KOBİ’lerin sayıca çok olduğunu ama aynı oranda teknoloji girişimciliğinde bunun görülmediğini belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “KOBİ’ler genellikle aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla kurulurken startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar. Bu yüzden temettü odaklı olmuyor. Bu noktada aile üyeleri tarafından teknoloji girişimciliğinin KOBİ’lere göre daha az kurulduğunu gözlemliyoruz. Hızlı büyüme potansiyeli olmayan girişimler yatırım alamayacağı için kurucuların aile bağları öncelikli bakılan bir alan olarak dikkat çekmiyor.” dedi.

     Keiretsu Forum Türkiye’nin bir girişimi yatırım süreçlerine dahil edebilmesi için iki asgari kriteri bulunduğunu da sözlerine ekleyen Eren, “Şirketin tüzel kişiliğinin resmi olarak kurulmuş olması ve girişimin müşteri edinmiş olması ya da hali hazırda fatura kesiyor olması gerekiyor. Bu kriterleri karşılayan her girişim potansiyel yatırım yapılacak şirketler arasında yer alıyorlar. Türkiye’de girişimin aile tarafından kurulmasının tek avantajı başlangıçta sermaye anlamında katkı sağlaması. Aile üyelerinin özel ilişkilerini iş ilişkileriyle bir arada yönetememesi de girişime negatif yansıyabiliyor. Performans farklılıkları aile üyeleri tarafından yönetilmeleri yüzünden değil, girişimin yer aldığı dikeyin dinamikleri ve girişimin ürün pazar uyumunun gerçekleşip gerçekleşmediği ile daha çok ilgili oluyor.” şeklinde görüşlerini belirtti.

     Keiretsu Forum Türkiye: Keiretsu Forum, 4 kıtada 53 şubesi ve 3.500’ün üzerinde lisanslı melek yatırımcı üyesi ile dünyanın en büyük melek yatırımcı ağıdır. Teknoloji, tüketim malları, internet, sağlık, enerji, gayrimenkul vb. yüksek büyüme gösteren çeşitli sektörlerdeki 1500’ü aşkın girişimci şirkete, $950 milyon üzerinde melek yatırım gerçekleştirilmesine aracılık etmiştir. Türkiye’de 100’den fazla melek yatırımcısı ve 55 girişime 75 milyon TL’den fazla gerçekleştirdiği yatırım ile Türkiye’nin en büyük ve en güçlü melek yatırımcı ağı olmayı başarmıştır. Keiretsu Forum, iş dünyasının önde gelen isimlerinden, özel sermaye yatırımcılarından, risk sermayedarlarından ve kolektif/kurumsal yatırımcılardan oluşan dünyanın lider yatırımcı topluluğudur. Keiretsu Forum kaliteli bir girişim yaratmak için gerekli olan sermaye, yetenek, teknoloji ve kaynaklara erişimi kolaylaştırmak için girişim sermayedarları, üniversiteler ve diğer partner kuruluşlar ile iş birliği içerisinde çalışır.


+ Benzer Haberler
» Ege Orman Vakfı’ndan 26 yılda 10 milyon fidan
» Gençler, sürdürülebilir bir dünya için “su”yu çalıştı
» Karşıyaka Belediyesi bank ve çöp kovası satın alacak
» Balıkesir OSB yeni yatırımcılar için hazır
» Gürer: Karayolları, PTT ve TCDD’de binlerce taşeron çalışan var
» Piri Reisli miniklere NASA’dan teşekkür belgesi
» Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti
» İnternetle ilgili şikayetler yüzde 117 arttı
» Şubat ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri bugün yapılıyor
» Trafikte ‘normalleşme’ yoğunluğu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.03.2021
  Ticaret 08.03.2021
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni