• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Teknolojik bağımsızlığa ‘protokol’ desteği

08 Ocak 2019 Salı 17:00
12
14
16
18

Teknolojik bağımsızlığa ‘protokol’ desteği

   ► TBD ve TSE arasındaki protokol ile Türkiye’nin dijital ekonomisinin büyümesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliği ile gerçekleştiren TBD 1’inci Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi kapsamında iki kurum arasında protokol imzalandı.
     İşbirliği protokolü ile Türkiye’nin dijital ekonomisinin büyümesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor. TBD, ‘Dijital Dönüşüm Teknolojileri’ alanında standartların oluşturulmasına yönelik olarak TSE ile işbirliği protokolü imzaladı.

     TBD ve TSE İşbirliği Protokolü, TSE tarafından yürütülen standart hazırlama ve teknik komite çalışmalarında Türkiye Bilişim Derneği üyelerinin yer almasını, karşılıklı eğitimler düzenlenmesini, etkinliklerde ortak çalışmalar yürütülmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra, işbirliği, Enstitü’nün üyesi olduğu uluslararası kuruluşların faaliyetlerine beraber katılım sağlanabilmesini ve TSE ile TBD arasında gerçekleştirilebilecek araştırma-geliştirme projeleri ile diğer işbirliği konularına ilişkin çalışmaları da kapsıyor. Düzenlenen zirvede, kamu, sektör, üniversite ve test hizmetleri alanlarındaki uzman kişiler tarafından dijital dönüşüm teknolojilerinin de standartların önemi tartışılacak ve yapılması gereken eylem planları ve yol haritaları için ortak akıl oluşturulacak.

     TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, zirve ve imza töreni kapsamında yaptığı konuşmada, “Teknolojik bağımsızlık için sorumluluk almalıyız. Dijital Türkiye’nin zamanının geldiğine inanıyoruz. İmzaladığımız Türk Standartları Enstitüsü ve Türkiye Bilişim Derneği İşbirliği Protokolü, bilişim sektöründe kamu ve sivil toplum kuruluşu bütünleşmesinde çok önemli bir adımı ifade ediyor. TSE ile işbirliğimiz yine çok kritik bir konu üzerine. Yeni endüstriyel devrim sürecinde, uluslararası düzeyde kabul edilebilir standartların ülkemizde oluşturulması için her iki tarafın farklı uzmanlık güçlerini birleştirerek ‘ortak akıl’ ile ortaya koyacağı çalışmalar bizleri çok heyecanlandırıyor. TSE ve TBD’nin birlikte yürüteceği standardizasyon ve bilişim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi, araştırma-geliştirme projeleri, eğitim programlarının uygulanması ve diğer teknik alanlarda ortak projeler gerçekleştirilmesi sürecinde de çok verimli sonuçlar alacağımıza eminim”  diye konuştu.

“Bilişimde ithalat fazlalığının azalması için yerlilik ve millilik gerekli”
     Bilişimde ithalat fazlalığının azaltılması için yerliliğin ve milliliğin önemine vurgu yapan Aktepe, “TBD olarak biz, ülkemizde yerli ve milli yazılımların üretiminin artmasını, kamu kurumlarının yerli yazılımı tercih etmesini ve yazılımda milli ve yerli kavram karmaşalarının son bulmasını amaçlıyoruz. Bir yandan bunun önemini yıllardır savunurken diğer yandan da bilişim ekosisteminin gelişimi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bilişimde uzun yıllar önce başlatılan ve önemle savunduğumuz ‘yerlilik ve millilik’ hamlelerinin gerçekleşmesi için kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Siber güvenlik başta olmak üzere, yüksek katma değerin oluşturulması gerektiğini vurguluyoruz” diye konuştu.

“Tüm sektörlerde dijital dönüşüm önceliğimiz”
     Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, toplumun her kesiminde karşılık bulan Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde, Dijital Dönüşüm ve Standartları olgusunu önemli bir bileşen olarakdeğerlendirdiklerini dile getirdi. Kacır, yerli ve milli imkânlarla özgün teknoloji üretiminin; tam bağımsızlığı sağlamak ve yüksek teknolojiye sahip olma bakımından Milli Teknoloji Hamlesi’nin temelini oluşturduğunu kaydetti. Son dönemde teknolojide öncü ülkelerin ‘teknolojinin, ekonominin hakimiyetinin standartlarını belirleme’ yarışını başlattığına işaret eden Kacır, “Burada bu paradigmaya hakim ülkelerin, dijital dönüşüm yaklaşımlarını pazarlarken aslında kendi kurallarını kendi standartlarını yaygınlaştırarak teknoloji hegemonyası oluşturmaya çalıştıklarının farkında olmamız lazım. Biz ise kendi yol haritamızda ilerlemeliyiz.

     Bu yarış yeni dünya düzeninde belirleyici oluyor. Kendi teknolojimizin kurallarını ve standartlarını belirlemeliyiz ancak bu şekilde ekonomik hedeflerimize ulaşabilir ve bugünün dünyasında tam bağımsızlıktan söz edebiliriz” diye konuştu. Tüm sektörlerde dijital dönüşümün gerçekleşmesini öncelik olarak belirlediklerini kaydeden Kacır, sözlerine şöyle devam etti:
     “Dijital dönüşümün Kamu, STK’lar ve özel sektör gibi paydaşların müşterek gayretleriyle birlikte gerçekleştirileceğine inanıyorum. Bu bakımdan TSE ile Türk Bilişim Derneğinin işbirliğini önemsiyorum. Katma değer üretim ve teknoloji geliştirme kabiliyetimizin artması için kritik öneme sahip dijital dönüşümü doğru adımlar ile hızla gerçekleştirmeliyiz.”

“Standardizasyon ve bilişimde işbirliği artacak”
     TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise, tüm dünyada dijital dönüşümün ülkemiz için kritik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Standartların, dijital dönüşüm için çok önemli bir görev üstlendiğini söyleyen Şahin, “Standartlar, dijital dönüşüm trendini yakalamak isteyen paydaşlarına kapıyı aralamakta ve dönüşümü paydaşları için daha kolay ve anlaşılır bir hale getirmektedir” dedi. Şahin, “ TSE olarak bilişim teknolojileri alanında sunduğumuz birçok belgelendirme ve test hizmeti ile birlikte ülkemizin dijital dönüşümünde geliştirilen ve kullanılan teknolojilerin kalite ve güvenliğinin arttırılmasına yardımcı olmaktayız” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı
» “Kıdem tazminatının olumsuzluklarını gündeme getireceğiz”
» Mükemmeliyet Merkezleri yönetmeliği yayınlandı
» İngiltere’den Muğla’ya olan direk uçuşlar Fethiye’yi canlandıracak
» Alpaslan: “İzmir’e değer katacak bir yapı için önemli adım”
» SOCAR Türkiye’ye ‘En Etkin 50 CFO’ ödülü
» İzmirli turizmcilerin ödül gecesi
» Çelik: “Konkordato sürecinde arabulucular öne çıkarılmalı”
» Modanın yeni prensesi İpek Kızıltan
» Mağazacılıkta dijital dönüşüm


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni