• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

‘TEKSMER’ kendi kanatlarıyla uçacak

08 Mayıs 2017 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

‘TEKSMER’ kendi kanatlarıyla uçacak

   ► Sabri Ünlütürk, TEKSMER’in, bugün gerçekleşen kapanış toplantısı ile kuruluşunun tamamlandığını ve çalışmalarına şimdiden başladığını açıkladı.

           NURETTİN BAKİ     
     Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ortaklığında, İzmir Kalkınma Ajansı’nın güdümlü projesi olarak hayata geçirilen TEKSMER projesi, bugün gerçekleşen proje kapanış toplantısı ile tamamlanmış ve hayata geçirilmiş oldu.

     Türkiye’de teknik tekstilin temel hammaddesi olan yeni nesil elyaf ve lifler geliştirmek amacıyla kurulan Teknik Tekstil Araştırma ve Uygulama Merkezi(TEKSMER), henüz resmi olarak açılmadan yoğun bir çalışma temposu içine girdi. TEKSMER’in laboratuarlarında teknik tekstil geliştirmek üzere 10 proje için araştırma yapılırken, merkez şimdiye kadar 3 uluslararası ve 4 ulusal proje için başvuruda bulunurken, 26 test ve analiz, 7 ihtiyaç analizi için teknik destek çalışması yürütüyor. TEKSMER, teknik tekstiller konusunda 6 yayın çıkarırken, merkez 12 eğitim ve seminer, 7 çalıştay, 4 ulusal fuar ve kongre, 8 uluslararası fuar ve kongreye katıldı.

     “5 yıl önce bir fikirle başladık”
     Proje kapanış toplantısında konuşan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 5 yıl önce bir fikirle başlayan ve proje süreci 2.5 yılı bulan TEKSMER’in , bugün gerçekleşen kapanış toplantısı ile kuruluşunun tamamlandığını ve çalışmalarına şimdiden başladığını açıkladı. Ünlütürk,  TEKSMER’le ilgili planlanan her şeyin gerçekleştirildiğini vurgulayan Ünlütürk, “ TEKSMER, dönüşüm projesinin nasıl yapılacağı ve konvansiyonel üretimden katma değeri yüksek üretime geçiş konusunda Türkiye’de örnek alınacak bir proje oldu” diye konuştu.

     Teknik tekstilin, Türkiye’nin toplam tekstil ihracatının yüzde 20’sini oluşturduğunu, bu potansiyelin daha da arttırılması ve ülkenin teknik tekstil konusunda basamak atlaması için TEKSMER’in önemli rol üstleneceğini ifade eden Sabri Ünlütürk, şöyle konuştu: “ Türkiye’de bir birine benzer çok sayıda laboratuvar yapıldı. Biz TEKSMER’in laboratuvarını kurarken, olmayan cihazların alınmasına önem verdik. Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki laboratuvarlarda yapılabilecek test ve analizleri orada yapacağız. TEKSMER laboratuvarında teknik tekstilden ol fizibilite çalışması sonucunda başlangıçta koruyucu ve medikal tekstil araştırmalarına odaklı kuruluş sürecini tamamladığını ve çalışmalarına şimdiden başladığını açıkladı.

“Projede yer almaktan gurur duyuyoruz”
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Esra Aslanertik de, Ege Bölgesi’nde inovasyon ve Ar-Ge’nin merkezi olmayı hedefleyen  bir üniversite olarak bu tarz çalışmaları her zaman desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Türkiye’nin en güçlü olduğu alanlarda yenilikçi olmasının başarı için daha doğru bir strateji olduğunu vurgulayan Aslanertik, “Tekstil Ege’nin en güçlü olduğu alan. Bu durum TEKSMER’in İzmir ve Ege için önemini daha da arttırıyor. Bu nedenle bu projede yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

     İZKA temsilcisi Sena Gürsoy ise, TEKSMER’in bugüne kadar sonuçlandırdığı 2 güdümlü projeden birisinin TEKSMER olduğunu belirterek, “ İZKA şimdiye kadar 16 mali destek projesi ile 229 milyon TL tutarında kaynak aktardı. 7 güdümlü projeden ikisini tamamladı. Bunlar İzmir Yüksek Teknoloji Merkezi İnovasyon Merkezi ve TEKSMER” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir Gündoğdu meydanında milyonlar ‘İnce’ dedi
» Patates ve soğan zammında amaç; ‘İthalat’
» Petkim’den sermaye işlemleri bildirimi
» Otokoç Otomotiv 90. yaşında
» Arkadaşlıklarını çizen minik ressamlar ödüllerini aldı
» Arkas Trio’dan “Romantik Triolar” albümü raflarda
» “Hayvanlara hakları mücadelemiz devam edecek”
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2018
» İmar Barışı dolandırıcılarına dikkat!
» Egelilerden, üniversite- sanayi iş birliğinde yeni adımlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.06.2018
  Ticaret 21.06.2018
  Ticaret 20.06.2018
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni