• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TELKODER: Telekom hizmetlerinde “Temassız Abonelik” imkanı sağlayan kanun teklifi dikkatle incelenmeli

17 Haziran 2020 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

TELKODER: Telekom hizmetlerinde “Temassız Abonelik” imkanı sağlayan kanun teklifi dikkatle incelenmeli

           HABER MERKEZİ     
     Tüm sektörlerde dijitalleşmenin bel kemiğini oluşturan telekomünikasyon sektöründe Koranavirüs salgınının etkisiyle birlikte abonelik işlemlerinin dijital ortama taşınması, yani telekom şirketi yetkilisi ile abone olmak isteyen vatandaşın yüz yüze gelmeden elektronik ortamda abonelik ilişkisi kurulması kritik hale geliyor. Nitekim; Bankacılık ve Elektronik Haberleşme Sektörü Kanunlarında düzenleme yapılmasının önünü açan kanun teklifinin yer aldığı torba yasanın bu hafta meclisten geçmesi bekleniyor.

     Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci: “Sektörümüzü düzenleyen kanunun maddelerinde dijital abonelik işlemlerini yapılabilmesinin önünü açan değişiklik teklifini sektörün gelişimi açısında olumlu karşılamakla birlikte maddelerde bazı iyileştirmeler yapılarak daha kapsayıcı hale getirilebileceğini düşünüyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci de dikkate alındığında abonelik sözleşmelerinin yazılı usulün yanı sıra müşterilerin evlerinden çıkmadan uzaktan mesafeli olarak ve/veya temassız bir şekilde akdedilmesine yönelik düzenlemelerin hayata geçirilmesi önem taşıyor. Abonelik başlangıcı, numara taşıma ve abonelik feshi işlemlerinin de yapılacak düzenlemeyle dijital ortamda başlayıp dijital ortamda biteceğine yönelik bir düzenleme yapılmasını öneriyoruz.” diyor.

Faturalar elektronik ortamda düzenlenmeli ve iletilmeli
     Öte yandan, günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladıkları verimlilik ve maliyet avantajı gibi nedenlerle iş süreçlerinde gittikçe daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başladığını altını çizen TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci; bu durumun özellikle yüksek sayıda yasal belge ve kayıt ile ilgili süreçleri kâğıt ortamında yürütmek zorunda olan işletmecilere yönelik, gelişen teknolojiye uygun yeni usul ve esasların belirlenmesinin zorunlu olduğunu vurguluyor.

     Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler kapsamında faturaların da dijital ortamda hazırlanması, gönderilmesi ve ödenmesinin daha kritik hale geldiğini ifade eden Teberci; yapılacak düzenlemede faturalandırma sürecinin de günümüz teknolojisine uygun yöntemlerle dijital ortamda başlayıp dijital ortamda sonlanmasının uygun olacağı değerlendirmesinde bulunuyor.
     TELKODER yetkilileri; hemen her sektörün dijitalleşmesinde rol oynayan telekomünikasyon sektörüne ilişkin bu düzenlemenin; abonelik başlangıcı, numara taşıma, abonelik feshi ve faturalandırma süreçlerinin mesafeli olarak gerçekleştirilmesini kapsayacak şekilde genişletilmesiyle ülkemizin önemli bir dijital dönüşüm gerçekleştireceğine inanıyor.


+ Benzer Haberler
» Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Kamuoyuna açıklaması
» Aktif vak’a sayısı 15 binin altına indi
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
» Yemek kartlarına ortalama 417 TL yükleniyor, kart bakiyesi ayın sonunu getiremiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni