• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

TELKODER: “Türkiye fiber altyapı bekliyor”

13 Kasım 2017 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

TELKODER: “Türkiye fiber altyapı bekliyor”

           ANKARA TİCARET     
     Telekomünikasyon alanında 16 yıldır önemli çalışmalar yapan TELKODER’in Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Birbirine Bağlı Dijital Dünyaya Yolculuk” temalı 2017 İstanbul Zirvesi’nde Elektronik Haberleşme sektörünün güncel durumu hakkında bilgiler vererek, fiber altyapı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
     TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, 21. yüzyılın en önemli sektörünün, hem kendisi hem diğer tüm sektörler için değer yaratan telekom-iletişim alanı olduğuna dikkat çekerek, bu alandaki düzenlemelerin ise ülkenin gelişmesi yolunda çok önemli olduğunu belirtti. Arıak, “Geçmişe değil, geleceğe bakalım. Türkiye fiber altyapı bekliyor” dedi.

     TELKODER’in 16 yıldır bir yandan ülkemizdeki serbest telekom firmalarını temsil ederken, diğer yandan da sektörün gelişmesi için strateji geliştirdiğini söyleyen Arıak, “TELKODER, sektörde rakip olan tarafları bir araya getiriyor. Devlet ve özel sektörün farklı yaklaşımlarını, kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve toplumun yararı açısından uzlaştırmaya çalışıyor” dedi.

Devletleştirme değil, bugüne çözüm aramalıyız!
     Yusuf Ata Arıak, sektörle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir grup gazeteci ile yaptığı görüşme sonrasında yayınlanan haberlerde bazı konuların yanlış anlaşıldığını da hatırlatarak şu açıklamalarda bulundu:
     “TELKODER’in kurulduğundan bugüne Başkanlığını yürütüyorum ve Telekom sektörünün içinde 35 yıldır aktif olarak yer alıyorum. Son bir yıldır, bazı çevrelerce önerilen “Türk Telekom’un devletleştirilmesi”, kimseye fayda sağlamaz. İnovasyon ve teknolojinin bu kadar bağımlı olduğu bir altyapıyı şimdi alıp, yeniden devlete bağlamak mümkün değil ve doğru da değildir. Bunun yerine toplumsal bir mutabakatla strateji geliştirip, haberleşme altyapısı sorunumuzu çözmeliyiz.”

     TELKODER’in tüm kesimlerle diyaloğu olduğunu da hatırlatan Arıak, “Bunu yaparken hedefimiz, kendi üyelerimizin daha iyi şartlara sahip olması olduğu kadar, sektörümüzün düzgün çalışmasının da sağlanması. Bu kapsamda ülkemizin geleceğini düşünerek stratejik çözümler geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

     Arıak, sektörün özellikle altyapıdaki sorunlarının çözülmesi için TELKODER’in geliştirdiği stratejik adımları ve kimin ne yapması gerektiğini şöyle özetledi;
     1.    Altyapıdaki paylaşımın sağlanması (BTK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı)
     2.    Yeni altyapı yapılmasının önünün açılması (Belediye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK, İşletmeciler)
     3.    Kablo TV/İnternet altyapısının değerlendirilmesi (BTK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İşletmeciler)
     4.    Belediyelerin rant hevesinin önlenmesi (BTK, Belediyeler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı)
     5.    Uydu genişbantın önünün açılması (BTK,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı)

 


+ Benzer Haberler
» Enerjide verimlilik hamlesi
» Reel kesim ve finans sektöründen ortak toplantı
» Bakan Mustafa Varank, Ağustos ayı sanayi üretim endeksini değerlendirdi
» “830 milyon kişi açlıkla mücadele ediyor”
» Toplam ciro endeksinde %32 artış
» “Uluslararası finansal koşullar daha sıkı hale geldi”
» İşsiz sayısı 3 milyon 531 bin kişiye ulaştı
» Kuru meyveler, Alzheimer ve demansın ortaya çıkma riskini azaltıyor
» “Ekonomik saldırıyı kontrol altına alıyoruz”
» Folkart Gallery Atatürk Sergisi ile açılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni