• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”

07 Haziran 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

“Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”

   ► Sayman: Pandemi sürecinde tıpkı müzik emekçileri gibi sinema ve filmcilik sektöründe çalışan binlerce kişi devletten anlamlı hiçbir destek alamadı

           KÜBRA TOPAL      
     Kademeli normalleşme ile birlikte sinema salonlarının, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri” genelgesinde açılacağı duyurulmuştu. 1 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebileceği açıklanan sinema salonlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda 1 Temmuz 2021 tarihine kadar kapalı kalmasına karar verildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yönetmen ve Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) Başkan Yardımcısı Aydın Sayman, “Açılma ve kapanma kararını verenler, sektörün ilgili kurumlardan fikir almadıkları için anlamsız kararlar veriyorlar. Salon sahipleri itirazlarında haklılar. Sinema salonları için Temmuz ayı bile erken sayılabilir” dedi.

“En çok zararı küçük yapımcılar ve bağımsız sinemacılar gördü”
     Salgın nedeniyle görsel-işitsel üretim sektöründe en çok zararı ‘geleneksel gösterim alanı’ olan sinema salonlarının ve bu alana yönelik üretim yapan sinema yapımlarının gördüğünü belirten Sayman, “Dijital mecralar ve bu alana yönelik içerik üreticileri ise kazançlı çıktı denilebilir. Sinema salonlarının kapatılması, açık olduğu ara zamanlarda da çekinceler nedeniyle izleyici sayısının düşmesi fiilen “kapanma” anlamına geldiği için bu on beş ay içerisinde hem salon işletmecileri hem de dağıtımcılar zarara uğradı. Aynı zamanda sinema salonlarının binlere varan çalışanları işsiz ve gelirsiz kaldı. Yine sinema filmlerine yatırım yapmış büyük ya da küçük yapımcılar, yatırımlarının geri dönüşü ertelendiği için maddi kayıplara uğradı. Elbette  ‘eğlence sineması’ formatında üretim yapan ulusal ve uluslararası yapımcıların zarar oranı büyük olmuşsa da onların dayanma gücü de yüksektir. Bu durumdan daha çok zarar görenler ‘sanat filmi’ diye tanımlayabileceğimiz filmler üreten küçük yapımcılar, bağımsız sinemacılar oldu” ifadelerini kullandı.

“Pandemi TV’ler ve dijital mecra sahiplerine fırsat yarattı”
     Öte yandan salgın koşullarının TV’ler ve dijital mecra sahipleri ile onlar için üretim yapan yapımcılar için fırsat yarattığını söyleyen Sayman, “Dijital mecralar abonman sayılarını artırdılar. Çünkü evlerine kapanan izleyici seyir zevkini bu yolla tatmin etmeye başladı. Talep artınca bu alandaki üretim ve rekabette arttı. Bu da sektör çalışanlarının bir bölümünün üretime devam etmesini ve istihdamı sağladı. 15 ayın sonunda ileri yaşlardaki sanatçılar için işler yolunda gitmedi. Her ne kadar film setlerinde birtakım hijyenik önlemler alındıysa da hijyen tedbiri almayanlar da oldu. Birçok sanatçı ve teknik eleman salgın yüzünden hayatını kaybetti ya da hastalığa yakalanarak güç zamanlar geçirdiler.  İleri yaşlardaki sanatçılar, emekli olan veya olmayan zaten dar olan iş şanslarını kaybettiler ve daralan ekonomiden dolayı çok güç durumda kaldılar. Belki müzisyenler kadar sayıca çok değiller ve sesleri az çıkıyor ama sanatçıların bu ‘yalnız bırakılma’ya tepkileri olacaktır” diye konuştu.

“Sadece belediyeler ve Netflix film seti çalışanlarına destek oldu”
     Bu süreçte tıpkı müzik emekçileri gibi sinema ve filmcilik sektöründe çalışan binlerce kişinin devletten anlamlı hiçbir destek alamadığını dile getiren Sayman, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘destek’ diye saydığı salgın dönemi ile ilgili değil. Daha önceki yıllarda planlanmış ve yürürlüğe sokulmuş film yapım destekleri ve sinema salonu gösterim desteklerini sanki salgın nedeniyle yapılan destekler gibi sunmaktalar. Destekten anlaşılması gereken, salgın nedeniyle derinleşen işsizlik, ticari hayattaki duraksama ve yaşam koşullarındaki bozulmayı ‘tazmin’ edebilecek desteklerdir. Başta Yeşilçam döneminin ileri yaştaki ve hatta en asgariden bir emekli maaşından yoksun kalmış sanatçı ve emektarlarına ve kapanma nedeniyle oluşan arızi işsizliklere karşılık gelecek bir devlet yardımı olmadı. Sadece belediyeler ve bir yabancı kökenli medya şirketi olan Netflix (yaklaşık beş milyon lira) film seti çalışanlarına destek oldu. Çok uluslu çalışan bir ABD firması Türkiye’deki “salgın nedeniyle çekimleri duran ya da yarım kalan film seti çalışanlarına” bir kerelikte olsa para yardımı yaptı” ifadelerini kullandı.

     Dijital mecraların öne çıkmasının kaçınılmaz bir teknolojik değişim olduğunu belirten Sayman, “Salgın dönemi sadece bir hız kattı. Sinema salonları bir takım teknolojik değişimlerle var olmaya devam edecektir. Ama artık sektörel anlamda ağırlık salgın bittikten sonra da dijital mecralara kayacaktır. Sinema salonları tüketici gözünde itibarlı eğlence filmlerine hizmet edecek, sanat sineması ise salonlarda yakın geçmişte de olduğu gibi düşük yüzdelerde yer bulacak. Ayrıca bu süreçte özel sinema salonlarının hemen açılmak istediklerini sanmıyorum. Zaten tekellerin dışında kalan salonların durumu seyirci azlığından zordaydı. Salgın koşullarında seyirci neden sinema salonlarını özlesin? Onlar da salgının ‘hemen’ bitmesini bekliyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor
» Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni