• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tereyağındaki yüksek kâr kayıt dışına yöneltiyor

08 Ekim 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Margarine gıda boyası ve tereyağı esansı eklenerek üretilen sahte tereyağları, yol kenarında ‘organik’ adı altında satılıyor

Tereyağındaki yüksek kâr kayıt dışına yöneltiyor

Toptan fiyatı 40 TL civarında olan gerçek tereyağına perakende satışlarda yüzde 100’e varan kar marjı ekleniyor. En fazla taklit ve tağşiş edilen süt ürünleri arasında yer alan tereyağında, yüksek perakende fiyatları tüketiciyi kayıt dışı yağlara yöneltiyor.

           DUYGU GÖKSU / ÖZEL    
     En fazla taklit ve tağşiş edilen süt ürünleri arasında yer alan tereyağında, yüksek perakende fiyatları tüketiciyi kayıt dışı yağlara yöneltiyor. Toptan fiyatı 40 TL civarında olan tereyağına perakende satışlarda yüzde 100’e varan kar marjı ekleniyor. İçerisine margarin, gıda boyası ve tereyağı esansı eklenerek ‘organik tereyağı’, ‘köy tereyağı’ gibi isimler altında satış yapılan yağlar, toplum sağlığını tehlikeye atarken, tereyağı üreticilerini ve toptancılarını sıkıntıya sokuyor. İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve Süt Ürünleri Toptan Ticareti Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Koyuncuoğlu, tereyağında tağşiş ve yol açtığı haksız rekabet konusunda çözüm önerilerini ve değerlendirmelerini paylaştı.

“Gerçek bir tereyağının kilogram toptan fiyatı 45 TL”
     Tereyağında yapılan tağşişten ziyade tereyağındaki perakende fiyatlarının piyasada büyük soruna yol açtığını ifade eden Koyuncuoğlu, “Şu anda gerçek bir tereyağının kilogram fiyatı toptan satışlarda 40 ile 45 TL arasında. Perakendede ise bu tereyağının 60 TL ile 80 TL arasında satıldığını görebiliyoruz. Toptan satış fiyatı ile perakende satış fiyatı arasındaki kar marjı çok yüksek olduğu için son noktadaki tüketicinin tağşiş ürüne talebi artıyor. Tağşiş üründeki tereyağı kilogram fiyatları 10 ila 15 TL arasında satılıyor. Sahte tereyağı, tamamen margarinden üretilen, margarine gıda boyası ve tereyağı esansı karıştırılıp üretiliyor. Yemekhaneler tarafından fiyatları uygun olduğu için tercih ediliyor. En büyük hata bu sahte yağların bilerek alıp kullanılmasında” diye konuştu.

“Kayıt dışı üretene cezalar caydırıcı olmalı”
     Türkiye’de son yıllarda organik ürünlere talebin büyük ölçüde arttığını aktaran Koyuncuoğlu, “Tüketiciler, yol kenarlarında satılan bu yağları organik sanarak satın alıyorlar. Üstelik kayıt dışı bu ürünler gerçek tereyağı fiyatından satılıyor. Margarin tüm süt mamullerinde kullanılıyor. Devlet bununla ilgili ciddi çalışmalar yapıyor, azalma oldu ancak hala önüne tam anlamıyla geçilmiş değil. Cezaların biraz daha caydırıcı olması gerekiyor. Eskiye göre bunu yapanlar denetimler sayesinde oldukça azaldı. Ancak yüzde yüz önüne geçilemedi. Doğal olarak haksız rekabet doğuyor. Sadece tereyağında değil diğer süt mamullerinde de bu sorunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Margarin toptancıları tereyağı üreticilerine satış yapmasın”
     Piyasada yaşanan sahte ürün sorununun önüne margarin toptancılarının, tereyağı üreticilerine satış yapmamasını sağlayarak geçilebileceğini ifade eden Koyuncuoğlu, “Gıda insan sağlığı açısından önemli ve maalesef insanların sağlığı ile oynuyorlar. Bu işin artık hapis cezasına kadar çevrilmesi gerekiyor, böylece kayıt dışı üretim yapanlar için caydırıcı olabilir. Yakalanıp 10 bin TL ile 20 bin TL arasında ceza ödeyenler satış yapmaya devam ediyor. Bu düşük cezalar onları çok fazla etkilemiyor. Diğer taraftan kremayı 28 TL ile 30 TL arasında alıp tereyağı haline getirmeye çalışanlar ise maalesef sıkıntı çekiyor, 40 TL’ye tereyağı satmaya çalışıyor. Birçok üründe perakendede kar marjına bir baraj konulabilir, bu da yüzde yüz faturalı alışverişle sağlanabilir” açıklamalarında bulundu.
     Şu anda süt mamullerindeki yüzde 8’lik KDV oranının, yüzde 1’e çekilerek faturalı alışverişle kayıt dışının önüne geçilebileceğini belirten Koyuncuoğlu, “Faturalı alışverişe teşvik ederek perakende fiyatlarının kontrol altına alınma şansı da yüksek olur” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni