• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tıbbi cihaz sektörü feragatsiz acil ödeme bekliyor

17 Eylül 2020 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Tıbbi cihaz sektörü feragatsiz acil ödeme bekliyor

   ► SEİS Başkanı Metin Demir: Kamuya mal tedariği yapan hiçbir sektörden bugüne kadar feragat istenmezken tıbbi cihaz sektöründen istendi

           SEDA GÖK     
     Tıbbi cihaz sektörü çalışanlarının, derneklerinin, birlik ve sendikalarının oluşturduğu “Sağlık Endüstrisi Platformu”nun düzenlediği  basın toplantısı Ankara Wyndham Otel’de yapıldı.
     Toplantıda; Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir yaptığı konuşmada; “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kamuya mal tedariği yapan hiçbir sektörden bugüne kadar feragat ya da indirim istenmezken tıbbi cihaz sektöründen istendi. STK başkanları olarak asla ve kata yüzde 1 bile indirim kabul edilemez. Katma değeri bu kadar yüksek, sağlığın önemli olduğu bir dönemde biz halen kendimizin önemini anlatmaya çalışıyoruz, bu da bize gerçekten acı veriyor” dedi.
     TOBB Türkiye Medikal Sektör Meclisi Başkanı Mete Özgürbüz de, ihale ile sunulan ürünlerin paralarını kamu hastanelerinden 16 ay, üniversite hastanelerinden 36 aydır tahsil edemediklerini anlattı. Toplantıda Basın Metnini Platform adına ARTED Başkanı Ayhan Öztürk okudu.

“İlave indirimi finansal olarak kaldıramayız”
     Kamunun ‘Yüzde 30-60 aralığında Iskonto yapın’ talebine karşı çıkan Sağlık Platformu, sektörün ilave indirimi kaldıramayacak noktada olduğunu açıkladı. Tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri üreticisi, satıcısı ulusal ve uluslararası firmaların tamamının üye olduğu dernek, federasyon ve sendikaların oluşturduğu Sağlık Platformu, kamu alacaklarının ödenmesi için istenen ilave iskontoyu sektörün finansal olarak kaldıramayacağını; sağlık hizmet sunumunda darboğaza girecek bir sürecin içinde olduklarını açıkladı.

Bakanlığın her hafta yaptığı ödemeler durdu
     İlaç, tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri üreticileri, üniversite hastanelerinden 36 ay, kamu hastanelerinden ise 16 aydır ödeme alamadıklarını açıklamış, bu alacakların ödenmesi için ise kamunun kendilerinden ilave olarak yüzde 3060 aralığında iskonto istediğini duyurmuştu. Bunun ardından, son olarak sektöre Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı haftalık ödemenin durdurulduğu açıklandı. Bu kez sektörün ilave indirimi kaldıramayacağı noktada bulunulduğu ve ödemelerin aksamasının cihaz ve sarf malzemeleri tedarikinde sorun yaratabilecek noktaya geldiği uyarısında bulunuldu.

     ARTED Başkanı Ayhan Öztürk tarafından okunan ortak basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan çözüm talep edilerek şu değerlendirmeler yapıldı: “Türkiye’de sağlık alanında büyük hamlelerin yapıldığı bu dönemde, güçlü bir tıbbi cihaz sektörüne ihtiyaç varken ve halihazırda sağlık sistemi zorlu bir pandemi sürecinden geçerken Sağlık Platformu olarak bu açıklamayı yapmayı bir zorunluluk olarak görüyoruz. Şu bir gerçektir ki; yaşanan bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye’de ulusal ve uluslararası tıbbi cihaz tedarikinde bugüne kadar ciddi bir sorun yaşanmamıştır.

     Tarihi sorumluluğumuzun gereği, sağlık teknolojileri alanında hizmet sunumunun darboğaza gireceğini ve bunun sağlık sisteminde geri dönüşü olmayan etkileri olacağını ifade etmek Sağlık Platformu olarak vazifemizdir. Firmalarımızın bu zor süreçte ayakta kalarak üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirebilmeleri için vadesi geçen kamu ve üniversite alacaklarının feragat olmaksızın ödenmesi hususunda yetkililerden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan acilen destek bekliyoruz.” Salgın döneminde sektörün olağanüstü seviyede denetlendiği, dünyada talep artarken ödeme ve maliyet baskısı altında küresel pazara ihracat için üretim yapmakta zorlandıkları belirtildi.

“Devlet ödeme yaparsa yat-kat alınmayacak, maaş ve SGK borçları yatacak”
     Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı(SEİS) Metin Demir, toplantıda “Sağlık sektörünün önemini anlatıyor olmak durumunda kalmaktan gerçekten üzülüyoruz. Türkiye’de hiçbir sektöre reva görülmeyen bir uygulama bize reva görüldü” dedi. Sektörün üretim ya da yeni ürün geliştirecek, hatta ihracat yapacak finansmanı bulamaz durumda olduğunu belirten Demir, son olarak 420 milyon TL’lik ödemenin durdurulmasıyla ücret ve SGK primlerini yatırmakta zorlanmaya başladığını belirterek, “Bu bizi gerçekten üzdü. Çığlık atıyoruz, duyulmuyor. Bu ödeme ile yat-kat alınmayacak, bir sonraki ihaleye girebilmek için maaş ödenecek, SGK borçları yatacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Serter, kamyoncu esnafının sorunlarını dinledi
» İhracatın ‘Metalik Yıldızları’ ödüllerini aldı
» “Herkesin ortak ekmeği turizm”
» Doğal Yaşam Parkı 15 gün kapalı kalacak
» Menderes’te okullar yeni döneme hazır
» Başkan Arda’dan bisikletli mesai
» Fuar Matbaası sergisi açıldı
» Covid-19 ‘liderliği’ yeniden tanımladı
» TÜGİAD Ege Buluşması Çeşme’de yapıldı
» Akbank, 5. kez “Doğu ve Orta Avrupa’nın En İyi Ödeme Bankası” seçildi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.09.2020
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni