• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TOBB’un ABD’deki ticaret merkezi açıldı

08 Ocak 2021 Cuma 17:00
12
14
16
18

TOBB’un ABD’deki ticaret merkezi açıldı

           SELDA AK      
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Ticaret Bakanlığı’nın desteği, oda ve borsaların katkılarıyla ABD’de kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) açıldı. Şikago’da kurulan TTM’nin açılışı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla video konferans ile yapıldı. Türkiye’nin 2020 yılında ihracat rekoru kırdığı 44 ülke arasında ABD’nin birinci sırada yer aldığını vurgulayan Pekcan, “ABD ile sağladığımız bu ivmeyi sürekli ve sürdürülebilir kılmak önem taşıyor. Şikago’da açılan TTM’nin de bu anlamda önemli katkıları olacak” dedi.

     2020 yılında ABD ile önemli bir ihracat artışı yakaladıklarını değinen Pekcan, salgına rağmen, yüzde 13,5 artışla 10,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Bakanlık olarak ikili ticaretin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalarda tekstil, konfeksiyon, mobilya, beyaz eşya, ev tekstili, makine, seramik, çimento, mermer ve deri ürünlerinin ABD Ticaret Bakanlığı ile yapılan çalışmalarda öncelikli sektörler olarak belirlendiğini aktaran Pekcan, TOBB önderliğinde açılan Şikago TTM’nin faaliyette bulunacağı sektörlerin, öncelikli sektörlerle de uyum gösterdiğini belirtti.

“Her zaman hazırız ve destekliyoruz”
     Türk ihraç ürünlerinin prestijine yaraşır yepyeni bir mekanı firmaların hizmetine sunduklarını dile getiren Pekcan, “Şikago TTM, modern bir binada, ofis, depo, sergi salonu ve diğer ortak alanlarla ihracatçımıza hizmet vermeye başlıyor. Bu vesileyle bir kez daha, tüm ihracatçı firmalarımıza çağrı yaparak, kendilerini yurt dışındaki TTM’lerde bulunmaya, bu merkezlerimizin sunduğu imkanlardan faydalanmaya davet ediyorum. İhtiyaca ve talebe göre, dünyanın farklı merkezlerinde yeni TTM’lerin kurulmasına Ticaret Bakanlığı olarak her zaman hazırız ve destekliyoruz” diye konuştu. “Yeni TTM’ler kuracak, bu ağı genişleteceğiz”
     Birliğin ilk Türkiye Ticaret Merkezini (TTM) ABD’de Şikago’da açtıklarını kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “Başarı hikayeleri ile dolu tecrübeler oluşturduktan sonra ABD’nin farklı eyaletlerinde TTM ağımızı büyüteceğiz. Daha sonra ABD ile kalmayıp Çin, Hindistan, Brezilya gibi uzak ve çok ticaret yapmayı bilmediğimiz pazarlarda yeni TTM’ler kuracak, bu ağı genişleteceğiz” dedi.

“Şimdi biz de artık ABD’deyiz, bu büyük pazarda varız”
     Sadece TTM ile değil Ticaret Bakanlığı’nın yeni hizmeti olan lojistik merkezleri de kuracaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “İlk TTM’yi ABD’de kurmamızın sebebi, şüphesiz 330 milyonluk nüfusu, yüksek satın alma gücü ve senelik 2,5 trilyon dolar hacimle dünyanın en büyük ithalatçısı olması. Yılda 650 milyar dolar tüketim maddesi alıyorlar. 150 milyar dolar gıda ve içecek ithal ediyorlar ve 70 milyar dolarlık mobilya getiriyorlar. ABD, dünyanın en büyük inşaat malzemeleri ithalatçısı ülke 120 milyar dolar tutarında inşaat malzemesi ithalatı da gerçekleştiriyor. Bizim ise buralardaki payımız genelde hep bindeli rakamlarda kalmış durumda. İşte ‘şimdi biz de artık ABD’deyiz, bu büyük pazarda varız’ diyoruz. Biz bu hamlemizle şimdi şirketlerimize diyoruz ki ‘gel, 2,5 trilyon dolarlık bu pazardan sen de pay al” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İletişimin devlerinden yerli iş birliği
» Kısa vadeli dış borç 134,6 milyar dolar
» Değerli Konut Vergi oranında artış
» KÇÖ için yeni başvurular 31 Ocak tarihine uzatıldı
» Gelir kaybı ve kira desteğine 2 milyondan fazla esnaf başvurdu
» TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,15 oldu
» TTO Başkanı Olgun, 2020’yi değerlendirdi
» Gürer: Sağlık Meslek Lisesi mezunları atama bekliyor
» Aylin Nazlıaka: Halkın iktidarına ulaşmaya az kaldı
» Büyükşehir’den sokak sanatçılarına ve müzisyenlere pandemi desteği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni