• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Toplumun mental değişime ihtiyacı var

13 Kasım 2019 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Toplumun mental değişime ihtiyacı var

   ► “Toplumda mental dönüşümü sağlamak için tüm sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerekiyor”

           KÜBRA TOPAL     
     İzmir’de üçüncüsü düzenlenen Ege Ekonomik Forum kapsamında iki gün boyunca ‘Yarın için hayal et’ ana konusu altında oturumlar gerçekleştiriliyor. Birinci oturum, ‘Teknolojinin geliştirdiği dünya; yarının kodları’ başlığı altında yapıldı. Moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi’nden Şahver Kaya’nın gerçekleştirdiği oturumda, UIPHATH Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora, Eknonomist Yusuf Işık, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, BMC Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav katıldı.

Başarı için anahtar birliktelik
     Toplumda mental dönüşümü sağlamak için tüm sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “Algının dünyadaki değişimden etkilenmesi gerekiyor. Bu etkilenme belli kurumların tek olarak yapabilecekleri bir şey değil. İzmir’de ciddi bir birliktelik yakaladık. Hem valilik hem belediye kapsamında ve tüm STK’lar olarak bir araya geldik. Bu işin başarıya ulaşması için en önemli anahtar birliktelik.

     Birlikteliği sağladıktan sonra yapacağımız işlerin zorluğu yarı yarıya azalıyor. Mental dönüşüm ile bizim kültürümüzün değişime uğraması gerekliliği ortaya çıkıyor. İnovasyon merkezimizde için projeye başlamadan önce dünyada birçok yeri inceledik. Amacımız bizim gençlerimizi bilime ısıtmamız ve daha yakın durmalarını sağlamamız lazım. Son 25-30 yılda eğitimde çok başarılı veremedik ama son yıllarda kırılım yaşıyoruz. Özellikle gençlerimize müthiş bir ilgi var. Toplantılarımızda inanılmaz sayıda genç geliyor. Bizim gibi ülkelerde kaynak yaratmak zor, birliktelik ile taşın altına elimizi koyarak bunu sağlayabiliriz. Gençlerimizi cesaretlendirebiliriz” diye konuştu.

     Türkiye’nin önemli bir kırılımın başında olduğunu aktaran Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, “Bir takım küçük kırılımlar yaşanıyor. Teknoloji bilimin daha yüksek ağırlıkta olduğu dönemde önümüzdeki 50 yılı planlayacak durumda. Konfor alanları kayboluyor. İster ekonomik olaylara bakın. Karakterlerin hepsini yakalamak mümkün. Korku tutku ve cesaret aynı anda yoğrulmak zorunda. Ben özellikle şu anda okumaya başlayan çocuklar için üzerinde durmak istediğim,  Genç arkadaşlar yeni hipotezleri öğrenmeleri ve sorgulamaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dönüşüm 10 yılda gerçekleşecek
     Teknolojik gelişmeleri Türkiye’nin zamanda gerçekleştireceğine bakıldığında dönüşümün 7-8 yıl sonra gerçekleşeceğini ifade eden Eknonomist Yusuf Işık ise “Yapay zeka daha da ileri gidecek, biyoteknolojide büyük değişimler olacak. Henüz her şeyin çok fazla değiştiği zamanı görememek normal. Şu anda çok robot var ama bir yerde insan işin içine giriyor. Ama 10 yıl içerisinde bir sabah uyandığımızda her şeyi robot yapıyor olacak. O zaman bunları yapan ülkeler çok ileride olacak. Gelişmelerin kendisi ilerleme olanağını da veriyor. Bir tane bilgisayar ile müthiş bilgiler veriliyor. Türkiye’nin büyük bir potansiyeli var. Dünyanın en ileri ülkeler grubuna Türkiye ulaşmaya çalışıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» İki Ur-Ge projesi birden başlıyor
» Cari denge 1.55 milyar $ fazla verdi
» Soyer: Destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı
» Palandöken, “Krediye ulaşmanın önündeki engeller kaldırılsın”
» Balıkta KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilsin
» Buca Metrosu için start verildi
» İşler: Nitelikli yabancı ziyaretçiyle buluşmalıyız
» EMİNEVİM kentsel dönüşüm modelini tanıttı
» Konak’ta atık ilaç projesinde büyük başarı
» MEDREG’de türkiye rüzgarı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2019
  Ticaret 11.12.2019
  Ticaret 10.12.2019
  Ticaret 09.12.2019
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni