• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”

21 Mayıs 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

   ► Şehirdeki atıl alanları tarıma elverişli hale getirdiklerini belirten Forfarming Kurucu Ortaklarından Levent Atlas, “Kullandığımız Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı makine öğrenmesi yazılımımız sayesinde hiçbir zirai bilgi bilmeden sadece yetiştireceğiniz bitkiyi mobil uygulamadan seçerek kimyasal kullanmadan sağlıklı ve taze ürünler yetiştirebiliyorsunuz” dedi.

     Organik tarım hem insan sağlığı hem de doğa için faydalı olduğu kadar sürdürülebilir üretim açısından da oldukça önemli. Topraksız tarım ise organik tarım odaklı olduğu için önemli bir rol taşıyor. Topraksız ve Dikey tarım çözümlerini yapay zekâ ve IoT gibi teknolojik altyapısıyla birleştiren ForFarming firması, üreticilerin hem üretim yapmasını kolaylaştırıyor hem de onları organik tarıma teşvik ediyor. Forfarming Kurucu Ortaklarından Levent Atlas ile çevreye duyarlı tarım tesisi kurma aşamalarını, yapay zekânın topraksız tarımda nasıl rol oynadığını ve kimyasal kullanıma ihtiyaç duyulmayan modern tarım sürecini konuştuk.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
     Ben Levent Atlas, 1986 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimimi Ekonometri üzerine yüksek lisans eğitimimi ise Marka Yönetimi konusunda tamamladım. Yaklaşık 6 sene finans ve otomotiv sektörlerinde kurumsal hayat tecrübem oldu.

Forfarming firmasını kurma fikri nasıl ortaya çıktı ve kaç yıldır faaliyet gösteriyorsunuz?
     Yaklaşık 2,5 sene önce firmamızı kurduk. Çevremdeki insanların özellikle çocukları için sağlık ve temiz gıdaya ulaşmak istemeleri ama bu konuda oldukça zorlanmaları ForFarming fikrini ortaya çıkardı.

Firmadan biraz bahsedebilir misiniz?
     ForFarming, kapalı alanlarda tam otomatik bir şekilde sağlıklı ve taze bitki üretmenize olanak sağlayan cihazlar tasarlayan tarım-teknoloji şirketidir. Biz şehirdeki atıl alanları tarıma elverişli hale getiriyoruz. Kullandığımız Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı makine öğrenmesi yazılımımız sayesinde de hiçbir zirai bilgi bilmeden sadece yetiştireceğiniz bitkiyi mobil uygulamadan seçerek kimyasal kullanmadan sağlıklı ve taze ürünler yetiştirebiliyorsunuz.

Topraksız dikey tarımı anlatabilir misiniz? Geleneksel tarıma göre artıları nelerdir?
     Dünyanın nüfusu hızla artış gösterirken gıdaya olan talep de artıyor. İnsanlar tüm yıl boyunca meyve ve sebze tüketmeyi bekliyor. Artan talebi karşılamak için seralar giderek daha önemli hale geliyor. Dikey tarım gibi en son teknolojik gelişmelerle birlikte mahsul verimi artmakta ve çevre sorunları tarım endüstrisi için daha az tehlikeli hale gelmektedir. Dikey tarımla, çiftçiler böcek ilacı gibi kimyasallar kullanmazlar, bu nedenle tüm süreç çevre dostu çalışır. Bu nedenle dikey tarımın sürdürülebilir çevre üzerinde önemli bir rolü vardır. Topraksız tarımın en büyük avantajı ise toprağa bağlı üretim olmadığından dolayı hemen hemen her yerde bu sistemi kullanabilirsiniz. Ayrıca suyu daha az kullanır, alandan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Dikey tarım daha çok hangi alanlarda tercih ediliyor?
     Genellikle büyük şehirlerde veya büyük şehirlere yakın konumlarda daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca iklim koşulları bitki yetiştirmeye daha elverişsiz ülkelerde daha fazla ilgi görmektedir.

“Dikey tarım uzun vadede daha karlı bir yatırım”
Topraksız tarım ile hangi ürünler yetiştirilebilir?
     Mevsimden bağımsız olarak 30’dan fazla ürün yetiştirilebilir. Örneğin, fesleğen, çilek, tere, roka, nane vb. çeşitler yer almaktadır.

Yapay zekâ bu alanda nasıl bir fonksiyon gösteriyor?
     Biz bitki için önemli değerleri sensörler yardımıyla ölçümlüyoruz ve bu değerleri yapay zekâ yardımı ile işliyoruz. Bu sayede uzmanlık gerektirmeden bitki yetiştirebiliyorsunuz. Çünkü sistem her şeyi otomatik olarak kontrol ediyor. Ne zaman sulanması lazım ne kadar gübrelenmesi lazım gibi bütün aksiyonlar otomatik oluşturuluyor. Ayrıca tam otomatik olması insan hatalarını da ortadan kaldırıyor.

Dikey tarımın geleneksel tarıma oranla maliyeti nedir?
     İlk yatırım maliyeti geleneksel tarıma göre daha maliyetli. Fakat hem operasyonel maliyetlerin düşmesi hem de sürdürebilirlik göz önüne alındığında uzun vadede daha karlı bir yatırım olarak gözükmektedir.

“Salgın döneminde dikey tarıma geçişlerde artış var
Türkiye ve yurt dışında dikey tarım nerelerde uygulanmaya başlandı?

     Türkiye de İstanbul ve çevresinden daha çok talep var. Yurt dışında ise Amerika, Japonya gibi ülkelerde daha çok kullanılmakta. Ayrıca üretim yapılan sera, park ve bahçelerde uygulanabildiği gibi süpermarketlerden restoranlara, ofislerden de otellere kadar birçok yerde kullanıma uygun bir haldedir.

Salgın döneminde geleneksel tarımdan dikey tarıma geçişlerde artış oldu mu?
     Bize gelen taleplerde artış var. Sanırım bunun en büyük nedeni de insanlar güvenli ve sağlıklı gıdaya daha çok ilgi göstermeye başladı.

Son olarak bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?
     Aslında tarım gerçekten zor bir iş. Biz teknoloji ile bu işi biraz daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Klasik veya dikey tarım hangisi olursa olsun teknolojinin tarıma daha çok entegre edilmesi gerektiğini düşünüyorum.


+ Benzer Haberler
» “Salgın süreci sonunda kreşlerin yüzde 40’ı kapanacak”
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni