• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Toros Semt Merkezi temeli atıldı

12 Nisan 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Toros Semt Merkezi temeli atıldı

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Toros Semt Merkezi temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ülke sıkıntıda, ekonomi sıkıntıda, barış sıkıntıda, yapacak çok işimiz var. Biz ülkemizi korumak kollamak birlik ve beraberliği sağlamak durumundayız. Birleşeceğiz, aşımızı da birleştireceğiz, gücümüzü de birleştireceğiz, ülkeyi bu dar boğazdan kurtaracağız. Bunu her zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başarmıştır, yine de başaracaktır” dedi.
     Konak Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Toros Semt Merkezi’nin temel atma töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Projenin yarı bedelinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilecek olan Toros Semt Merkezi temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İzmir Milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

     Toros Semt Merkezi temel atma töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Kentimize zenginlik katan bölgelerden biri de Gültepe. Ama ihmal edilmiş, biraz köşeye bırakılmış bir bölgemiz. En önemli sorunu da gecekondu ile yapılaşması nedeniyle pek çok sıkıntıyı içinde barındırması. Artık Türkiye dünya, imar planları, yönetmelikler değişti ve Gültepe’deki hiçbir parsel inşaat parselinde değil. Gültepe’nin yeniden planlaması için çalıştık. Gültepe’de başka cazibe merkezleri oluşturmak zorundaydık. Gültepe Spor Tesisleri hayata geçiyor. Burada bir pazar kuruluyordu. İlkel koşullarda pazar vardı. Yeniden planladık. Kamu olarak o kadar taşınmaz fakiriyiz ki kamusal alan yok.

     Mekanlar için arsalar oluşturmak zorundayız. Bu nedenle ‘burada pazaryeri olsun ama üstüne semt merkezi yapalım’ dedik. İçinde spor salonu olan, kurs salonu olan, çocuk merkezi olan bir kat düzenledik. En üst katta da nikah ve düğün salonu olacak. Düğün salonu 900 metre kare olacak. Bodrumda iki kat 100 araçlı otopark var. Çalışmalara başlandı, ihale yer teslimi yapıldı. 4 aydır çalışmalar devam ediyor. Bir yıl sonra hizmete girecek” ifadelerini kullandı. Başkan Pekdaş, tesisin yarı bedelinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edildiğini ifade ederek iki belediyenin kaynaklarını ve güçlerini birleştirdiğini kaydetti.
     Temel atma töreninde, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı kutlayarak ilk defa belediye başkanı seçilen belediye başkanı performansının bir sene kala görünür olduğu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ise “Diğer geçen dönem alışma devridir. Bu gelişimi Konak Belediye başkanında net görüyoruz. Sosyal alanlar, kamu alanları, meydanlar insanların davet beklemeden gireceği sohbet edeceği yerlerdir. Bu alanları parkları, yeşil alanları artırmalıyız. İnsanlar kaynaşsın, birbirini tanısın ve barış içinde yaşasın” şeklinde konuştu.

“İzmir’e en pahalı yolu yapıyoruz”
     İzmir’in kentsel dönüşüm problemlerine de değinen Kocaoğlu, “Biz Toros’un ve Gültepe’nin kaderini değiştirecek İzmir’in tarihindeki en pahalı yolu yapıyoruz Homeros adını verdiğimiz bu yol Konak, Yeşildere’nin belli kısmına geldik.  2.5 km tünel yapıyoruz oradan Bornova Altındağ merkez mahalle üzerinden garaja ve çevre yoluna kadar 2 bin 220 metrelik viyadükle geçiyoruz. Kamulaştırma yapıldı, Tünel ihalesine çıkıldı. Önümüzdeki 2 sene içinde orayı da açmayı planlıyoruz . Yol giderse kalkınma var maliyeti 1 milyar ile 1 milyar 200 milyon arasında ve bugüne kadar yapılmış en pahalı yolu yapıyoruz. Bu yol ile Gültepe ve Toros kazanacak” diye konuştu.

“Birleşeceğiz ve ülkeyi darboğazdan kurtaracağız”
     Yerel seçimlere kadar Türkiye’nin en büyük belediyesinin seçilmiş başkanı olduğunu da dile getiren Kocaoğlu, “Biz onurumuzla evrensel ahlak kuralına uyarak çalmadan çaldırmadan çalışarak alnımız açık yüzümüz ak bu kente hizmet etmeye çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nde seçilmiş ve göreve devam eden bir numaralı en büyük belediye başkanı oldum. Şu anda son 6 aydır ve önümüzdeki bir sene içerisinde İzmir’in seçilmiş en büyük belediye başkanı olarak görev yapacağım. İşimiz çok, ülke sıkıntıda, ekonomi sıkıntıda, barış sıkıntıda, yapacak çok işimiz var. Biz ülkemizi korumak kollamak birlik ve beraberliği sağlamak durumundayız. Birleşeceğiz, aşımızı da birleştireceğiz, gücümüzü de birleştireceğiz, ülkeyi bu dar boğazdan kurtaracağız. Bunu her zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başarmıştır, yine de başaracaktır. Yeter ki birlik olalım” dedi.
     Konuşmaların ardından protokol tarafından temsili olarak temel atma butonuna basıldı.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni