• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TSKB, Uluslarası Kalkınma Finansmanı Kulübü’nün yönetiminde yerini aldı

17 Ocak 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

TSKB, Uluslarası Kalkınma Finansmanı Kulübü’nün yönetiminde yerini aldı

           HABER MERKEZİ     
     TSKB, dünyanın önde gelen kalkınma bankalarının yer aldığı Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü’nde (IDFC) etkinliği artırmaya devam ediyor. IDFC’nin Washington’da gerçekleştirilen CEO toplantısında, IDFC Yönetim Komitesi’ne katılan TSKB, ayrıca AFD ile işbirliğini güçlendiren bir mutabakat bildirisi (MoU) imzaladı. 2011 yılında aralarında TSKB’nin de bulunduğu kurucu üyeler tarafından hayata geçirilen IDFC, dünya çapında sürdürülebilir kalkınma yatırımlarını teşvik için çalışıyor.
     Bütünleşik kalkınma yaklaşımıyla “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına” katkıda bulunan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), uluslararası inisiyatiflerle sürdürdüğü iş birlikleriyle bu misyonunu daha da güçlendiriyor. 2011 yılında kurulan Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü’nün (IDFC) kurucu üyeleri arasında yer alan banka, bu platforma desteklerini aktif olarak sürdürürken, sorumluluklarını artırıyor.
     Temel misyonu, sürdürülebilir kalkınma bankacılığına yönelik ulusal, uluslararası ve bölgesel kalkınma finansmanı kurumları arasında stratejik iş birliklerini desteklemek olan IDFC’nin 26 ulusal, uluslararası ve bölgesel kalkınma bankası üyesi bulunuyor. IDFC’nin günümüzdeki öncelikleri arasında, Paris İklim Anlaşması ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile uyumluluk yer alıyor.

TSKB-IDFC İşbirliği artıyor
     Washington’da gerçekleştirilen IDFC CEO toplantısında, TSKB’nin IDFC Yönetim Komitesi’ne katılımı gerçekleşti. TSKB, dünyanın ileri gelen kalkınma bankalarından AFD (Fransız Kalkınma Ajansı), KfW (Alman Kalkınma Bankası), BNDES (Brezilya Kalkınma Bankası), CAF (Latin Amerika Kalkınma Bankası), CDB (Çin Kalkınma Bankası), CDG (Caisse de Dépôt et de gestion), DBSA (Güney Afrika Kalkınma Bankası), ICD (Islami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu) ve JICA (Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı)’nın ve da bulunduğu Yönetim Komitesi’nin 10’uncu üyesi olarak yerini aldı.
     Bununla birlikte, IDFC bünyesinde işbirliğini güçlendirmek için AFD ve TSKB arasında Mutabakat Bildirisi (MoU) imzalandı. Bu bildiriyle iki kurum, ikili ilişkilerinin yanı sıra IDFC altında mevcut işbirliklerinin geliştirilmesi, yeni işbirliği alanlarının doğması ve kurumlar arası bilgi alışverişini güçlendirme arzularını beyan etti.

Suat İnce: “İşbirliklerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz”
     TSKB’nin kurulduğu 1950 yılından bu yana Türkiye’nin kalkınmasını sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık temelinde yaptığı çalışmalarla desteklediğinin altını çizen TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Sürdürülebilirlik konularında uluslararası inisiyatiflerle kurduğumuz köklü işbirliklerimiz,  bu yöndeki bankacılık anlayışımızın önemli bir tamamlayıcısı. IDFC’nin de aralarında yer aldığı bu inisiyatifler aracılığıyla sürdürülebilirlik konusunda sahip olduğumuz deneyimi hem paylaşma hem de derinleştirme imkanı buluyoruz. Bu da Türkiye’de sürdürülebilir ve kapsayıcı finansman alanında daha çok yenilikçi uygulamaya imza atmamızı sağlıyor. Çevik iş modelimizle müşterilerimize sunduğumuz inovatif ve tamamlayıcı enstrümanlar, bizi ayrıştıran en önemli faktörler arasında yer alıyor.  Bu çerçevede, IDFC Yönetim Komitesi’ne katılımımızı global kalkınma finansmanı trendlerini ülkemize kazandırmak açısından önemli buluyoruz. Gerek koordinatörü olduğumuz IDFC Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu, gerek IDFC Climate Facility ve diğer çalışma gruplarına desteklerimizi sürdürürken, IDFC’deki değerli paydaşlarımızla işbirliklerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Adaleti Deklarasyonu
     İklim değişikliğiyle mücadelenin yanı sıra ‘’Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’’ açısından bir diğer önemli hedef için 2017 yılında IDFC bünyesinde, TSKB’nin koordinatörlüğünü üstlendiği Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu kurulmuştu. Grup, fırsat eşitliği finansmanı ve danışmanlık destekleriyle Türkiye’de öncü olan TSKB’nin rehberliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu eksende, geçtiğimiz günlerde IDFC üyeleri tarafından bir taahhüt olarak kabul edilen cinsiyet eşitliği ve adaleti odağındaki ortak bir deklarasyon imzalandı.

İklim Değişikliği ile Mücadelede Birlik
     Son dört yılda üyelerinin gerçekleştirdiği yeşil finansman tutarı 700 milyar dolar seviyesinde olan IDFC, geçtiğimiz günlerde “Climate Facility” ortak oluşumuna da imza attı. Yine TSKB temsilcisinin koordinasyon direktörlüğüne atandığı bu oluşumla, iklim değişikliğiyle mücadele ve adaptasyon alanlarında ortak akılla belirlenmiş küresel amaçlar etrafında birleşmek ve deneyim paylaşımında bulunmak amaçlanıyor.


+ Benzer Haberler
» Başkan Arda atletizm pistinde
» Universal Robots, Dünya Otomotiv Konferansına katıldı
» Açlıkla birlikte obezite de küresel bir sorun
» E-ticaret sitelerinin kullanımı %159 artış gösterdi
» Gmail hesapları, kredi kartı verilerinden pahalı
» Bucalı öğrencilerin sağlığı için 100 tonluk hijyen desteği
» Karşıyaka’dan Destek Kampanyası: “Sen de destek ol, uzakta kalmasınlar”
» Heykel Çalıştayı’nda üretilen eserler Halk Park’ı süslüyor
» Güneşle dans
» Yıldız Holding’in dijital projelerine IDC CIO’dan iki ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni