• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

TÜBİTAK 11’inci ortaokul öğrenciler arası projeler bölge yarışmasına İzmir damgası

20 Nisan 2017 Perşembe 23:00
12
14
16
18

TÜBİTAK 11’inci ortaokul öğrenciler arası projeler bölge yarışmasına İzmir damgası

           NURETTİN BAKİ     
     TÜBİTAK 11’inci Ortaokul öğrenciler arası projeler bölge yarışması ödül töreni Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Salonu’nda düzenlendi. Törende dereceye girenlere ödül verilirken İzmir 11 okul ile dereceye girerek yarışmaya damga vuran kent oldu.
     Törene; TÜBİTAK Ortaokulu araştırma projeleri yarışması İzmir Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Serdar Korukoğlu, proje danışman öğretmenleri, öğrencileri, veliler ve çok sayıda eğitimci yer aldı.

     “Amaç öğrencileri bilime teşvik etmek”
     12 farklı bölgede eş zamanlı olarak bölge yarışmalarının ödül törenleri gerçekleştirildiğini söyleyen TÜBİTAK Ortaokulu araştırma projeleri yarışması İzmir Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Serdar Korukoğlu proje ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Projenin ortaokul öğrencileri için temel bilim alanlarına teşvik etmek amacıyla yapıldığını dile getiren Korukoğlu, “Bu proje niye düzenleniyor ortaokul öğrencileri için temel bilim alanlarından çalışma yapılmasını teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor” dedi.

     “İzmir’den 560 proje başvurdu”
     Proje ile ilgili detaylı bilgi de veren Korukoğlu, “Öğrenci ve öğretmenlerimiz proje çalışmalarını tamamladıktan sonra bölge jürimiz bir ön değerlendirme yaptılar. Arkasından sergi değerlendirmesi olarak bir değerlendirme daha yapıldı. Ayrıca proje Türkiye genelinde 12 farklı bölgede gerçekleşiyor. Her bölgenin bir de bölge merkezi var. Bizim bölge merkezimiz İzmir. Türkiye genelinde 7.905 proje başvurusu gerçekleşti bunlardan 560 proje İzmir Bölgesi tarafından yapıldı. Ayrıca 10 bin 918 öğrenci tarafından proje başvurusu yapıldı. En fazla proje başvurusu 1656 proje ile Erzurum bölgesi olurken en az başvuruyu ise 218 proje ile Ankara bölgesinden yapıldı. Projelere kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha fazla başvurdu. 4982 erkek öğrenci projelere başvururken kız öğrencilerin sayısı 5936 oldu” şeklinde konuştu.

     Projede dereceye giren öğrenci ve okullar şöyle sıralandı:
     Projede 1’incilik dereceleri; Biyoloji alanında; Ali Uzel İzmir Karşıyaka Özel TAKEV Ortaokulu, Barkın Onaran ve Akif Ozan Kınsız Muğla Özel Yönelt Ortaokulu oldu. Fizik alanında Reyhan Bilgili İzmir Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu, Kerem Balkır ve Ege Efe çelik İzmir Özel Bahçeşehir Ortaokulu, Batuhan Algan Manisa Bilim ve Sanat merkezi. Kimya alanında ise Zehra Eylül Yalçın İzmir Özel İzmir ortaokulu, matematik alanında da Aslı Turan İzmir Özel Ege Ortaokulu, Giray Güler İzmir Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat merkezi.

     Projede 2’ncilik dereceleri; Biyoloji alanında Ecenaz Eryılmaz ve Ada Erdoğan Özel İzmir Ortaokulu Kimya alanında Belinay Aydın Manisa Bilim ve sanat     Merkezi, Fizik alanında ise Mehmet Efe ve Taner Ege Sezak İzmir Özel gelişim ortaokulu, Matematik alanında Zeynep Başaran ve Zeynep Köseoğlu İzmir TED özel ortaokulu oldu.

     Projede 3’üncü projeler ise şöyle; Biyoloji alanında Pelin Dura ve Melisa Aksoy İzmir TAKEV, Kimya alanında İlkim İnan Muğla Bilim ve Sanat Merkezi, Fizik alanında ise Ali Nali Somuncu ve Doğa Erdunay İzmir TAKEV, Matematik alanında berke önlü alperen Doğan Manisa Akhisar bilim ve sanat merkezi.

 


+ Benzer Haberler
» Rusya’dan turistlere yeni ambargo
» Sarıeroğlu: SUT Fiyatlarında Reform Gerçekleştireceğiz
» Türk firmalar Expo Turkey by Qatar’da büyük ilgi gördü
» Havayolu yatırımlarına destek
» Çin-Avrupa Birliği turizm yılı açıldı
» Geleceğin ustaları karne heyecanı yaşadı
» Hotpoint’le ızgaralar 3 kat daha az yağlı
» EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu
» EY Türkiye, İzmir Ofisi ile büyümeye devam ediyor
» MS hastaları, Fisioterapia’da sağlığına kavuşuyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2018
  Ticaret 19.01.2018
  Ticaret 18.01.2018
  Ticaret 17.01.2018
  Ticaret 16.01.2018
  Ticaret 15.01.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni