• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TÜGİAD’dan kadın işçilere sağlık taraması

08 Mart 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

TÜGİAD’dan kadın işçilere sağlık taraması

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın işçilere sağlık taraması yapıldı. KOSBİ bünyesindeki Anatolia Tarım firmasında 100’e yakın kadın işçinin katıldığı sağlık taraması öncesinde TÜGİAD Ege Şubesi Sağlık Komisyonu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Gültekin kadın çalışanlara bir sunum gerçekleştirdi.

     Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla OSB bünyesinde faaliyet gösteren Anatolia Tarım’ın kadın çalışanlarına sağlık taraması yaptırdı. Anatolia Tarım’da çalışan 100’e yakın kadın işçiye iki grup halinde bir sunum gerçekleştiren TÜGİAD Ege Şubesi Sağlık Komisyonu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Gültekin, kadınların özellikle kadın hastalıkları ve kanser konusunda bilinçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. 100’e yakın kadın çalışanın katıldığı sağlık taramasından memnuniyet duyan işçiler, uzman sağlık ekibi ile birebir görüşmeler de yaptı.
     Testlerin sonuçları Güneş Pataloji Labaratuvarı Prof. Dr. Ali Küpelioğlu tarafından değerlendirilerek, kadın işçilere daha sonra gönderilecek.

Herşeyin başı sağlık
     TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş, söz konusu sağlık taramasını daha önce de farklı işyerlerinde kadınlara yaptıklarını ifade ederek, “8 Mart vesilesiyle kadınlarımızın en temel ihtiyacı olan sağlık hizmetini ayaklarına götürmeyi kendimize bir görev bildik. Bu konuda görüştüğümüz KOSBİ aracılığıyla OSB bünyesindeki Anatolia Tarım’da çalışan 100 çalışan kadınımızı hem bilinçlendirmek hem de sağlık taraması yapmak üzere fabrikaya geldik. Özellikle rahim ağzı kanseri gibi sinsi kanser türlerinde erken tanı ve teşhis çok önemli. Kadınların bilinçlendirilmesi, bir risk varsa erken tanı konulması ve hızlıca tedavisi hayati önem taşıyor. Bu bilinçle bu tarz sağlık taramalarına devam edeceğiz” diye konuştu.

     TÜGİAD Ege Şubesi Sağlık Komisyonu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Gültekin ise sağlık taraması öncesi kadınlara özellikle rahim ağzı kanseri ve kadın hastalıkları konusunda sunum yapmanın son derece faydalı olduğunu belirtti. Gültekin, “Ülkemizde kadınlar genelde bu konuda bilinçsiz oluyor. ‘Sağlığım yerinde’ diyerek kontrolü ihmal edebiliyorlar. Ancak kanserin seyri, yapılan taramanın nasıl hayat kurtardığını anlattığımızda muayene olmaya karar veriyorlar ve burada öğrendikleri bilgileri kendi ortamlarında diğer kadınlara da ulaştırıyorlar.

     Tarama kadar kadınların bilinçlenmesine vesile bu olan bu sunumlar da çok önemli” dedi. Geçtiğimiz senelerde başka bir fabrikada yaptıkları taramada iki kadında kanser başlangıcı tespit ettiklerini ve erken müdahale ile kadınların hayatlarının kurtulduğunu söyleyen Gültekin, smear testini artık aile hekimlerinin de yaptığını, kadınların iki dakikalarını ayırarak bu testi her yıl tekrarlamaları gerektiğini özellikle vurguladı.

 


+ Benzer Haberler
» Akkuyu NGS’de ilk fonlama yapıldı
» Elektronik Ticarette Güven Damgası Uygulaması başladı
» “30 kişi iş kazasıyla 25 kişi doğal yolla yaşamını yitirdi”
» EBSOV eğitim için kermes düzenledi
» İşler: Travel Turkey turist ithal eden fuar olmalı
» EPDK’dan sert yaptırım
» “Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürü istifa etmeli”
» Palandöken, “Kültürümüzün mirası mesleklerimiz yok olmasın”
» ‘70 Hayat’ın geliri Koruncuk Vakfı’na
» Corendon, QM Awards’tan iki ödülle döndü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni