• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül

23 Ekim 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) 14 Temmuz 2021 tarihinde yayımlamaya başladığı Tarımsal Ürün Endeksleri, IDC DX Summit 2021 zirvesi kapsamında dijital dönüşüm projelerine yönelik gerçekleştirilen yarışmada ‘Endüstri Ekosistemlerinin Geleceği’ dalında tarım ekosisteminin dijital dönüşüme katkısı nedeniyle birincilik ödülüne layık görüldü. Bu sene ‘Dijital Ekonominin Yükselişi ve Yöneticilerin Yeni Ajandası’ teması ile ikincisi düzenlenen zirvenin organizasyonu; 110’dan fazla ülkede bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici teknolojileri alanlarında sektör fırsatları ve trendleri konusunda pazar araştırma danışmanlığı yapan International Data Corporation (IDC) tarafından gerçekleştiriliyor. Endeksler, TÜRİB Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasasında gerçekleşen işlemleri kullanarak tek bir tarımsal ürünün (arpa, buğday, mısır) veya bir grup tarımsal ürünün (hububat) fiyat performansını ölçmek için tasarlandı.

ENDEKSLER TARIMIN NABZI, ÇİFTÇİNİN VE YATIRIMCININ PUSULASI
     TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri, Borsa’da işlem gören tarım ürünlerinin fiyat hareketleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, fiyat değişikliklerini daha kolay tahmin edebilmek ve analiz yapabilmek isteyen çiftçilerimizin, üreticilerimizin, gıda endüstrisi ile finans sektöründeki paydaşlarımızın, ürün performans ölçümlerinde kullanabileceği yeni bir gösterge niteliğinde. TÜRİB, Tarımsal Ürün Endekslerinin yayımlanmasına Türkiye açısından stratejik öneme ve en yüksek likiditeye sahip Buğday (ekmeklik ve makarnalık alt endeks kırımı ile birlikte), Mısır (1. Sınıf ve 2. Sınıf alt endeks kırılımı ile birlikte) ve Arpa ürünleri ile bu ürünlerden oluşan TÜRİB Hububat Endeksiyle başladı. Böylece yatırımcılarımız için fiyatların takibinde tek bir gösterge değerin kullanılmasına ve Türkiye ile dünya tarımsal emtia piyasaları arasındaki ilişkinin izlenmesine olanak sağlandı.

ÜRÜN ENDEKSLERİ, PİYASANIN DURUMUNUN ŞEFFAF VERİLMESİNİ SAĞLIYOR
     TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri, özünde TÜRİB ELÜS Piyasasının mevcut durumunun anlık görüntüsünün anlaşılabilir ve şeffaf bir şekilde verilmesini sağlanıyor. Hesaplanan TÜRİB Tarımsal Ürün Endekslerinin üç farklı şekilde kullanılması hedefleniyor. Bunlar; yatırım aracı olarak yatırım fonları, vadeli işlem sözleşmeleri gibi farklı yatırım araçlarına dönüştürülebilir olması. Karşılaştırma ölçütü olarak diğer yatırım araçları ile tarımsal ürünlerin performansının karşılaştırılmasında ölçüt olması. Gösterge aracı olarak tarımsal ekonomik aktivitenin bir göstergesi olması.

     TÜRİB Tarımsal Ürün Endekslerinin yaratacağı temel faydalar şu şekilde sıralanıyor: Türkiye’deki ürün piyasalarının ana yönünün belirlenmesi. Türkiye genelinde tarımsal faaliyetlerde bulunan paydaşlar için tarımsal ürünlerde ortaya çıkan fırsatların en geniş ve en doğru şekilde temsil edilmesi. Türkiye ile dünya tarımsal emtia piyasaları arasındaki ilişkinin izlenmesi. Geniş kapsamlı ürün endeks serilerinin oluşturulması. Lisanslı depo işletmesi tarafından ihraç edilen binlerce ürünü temsil eden farklı kodlarda (ISIN) oluşan fiyatlar kullanılarak ana ürün bazında kıyaslama göstergesi oluşturulması. Bir ürün sepetinin fiyatının ve yatırım getirisinin izlenmesi. Farklı coğrafi bölgeler bazında farklı ürün sınıflarında oluşan fiyatların tekil ürün bazında kolaylıkla temsil edilebilmesi. Şeffaf ve önceden ilan edilen kurallara dayalı metodolojinin uygulanması. Yüksek veri kalitesi ve esnek veri dağıtım seçeneklerinin sunulması.


+ Benzer Haberler
» Haftanın son iş gününde 24.002 vak’a ve 201 vefat
» “Türkiye tarımsal üretimde avantajlı”
» Gıda Etiketleme Mevzuatı’nda düzenleme
» MB: Ticari kredi büyümesinde toparlanma var
» “Enflasyonda kalıcı düşüşe kadar elimizdeki araçları kullanacağız”
» Hisarcıklıoğlu: Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artırılmalı
» Krea ve 48 bayisinin soruşturma toplantısı 4 Ocak’ta
» Doğalgazda kapasite rezervasyonu 10 Aralık’a uzatıldı
» Linyit üretimi Eylül ayında 6 milyon 516 bin 119 ton oldu
» İBB Meclisinden gazetelere büyük destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni