• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmciler 2021’den umutlu

27 Şubat 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Turizmciler 2021’den umutlu

   ► Kademeli normalleşme sürecine yönelik gelişmeler, Türkiye turizminde hazırlıkları hızlandırdı.

           SELDA AK      
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs önlemleriyle ilgili Mart ayı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatacağını açıklaması ve aşılama çalışmaları, turizm sektöründe olumlu etki yarattı. Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, koronavirüs kısıtlamalarını 21 Haziran’a kadar 4 aşamada kaldıracaklarını ve tatil amaçlı yurt dışına seyahat edebileceği kararı turizm sektöründe beklentileri artırdı. Türkiye turizminde olumlu hava yaratan bu gelişmeler ardından turizmciler önümüzdeki haftadan itibaren rezervasyonlarda artış beklediğini kaydetti. Türkiye’ye en çok turist gelen ülke sıralamasında ilk üçte yer alan İngiltere’deki bu gelişme ardından turizmciler, 2021 yılının daha iyi geçeceğini ön görüyor.

“2021’de yüzde 100’lük bir artış öngörüyoruz”
     Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kavaloğlu, İngiltere pazarındaki bu gelişmenin sektöre olumlu yansıdığını belirtti. 2021 yılı beklentilerinin mutasyon haberleri öncesi çok iyi göründüğünü kaydeden Kavaloğlu, “Mutasyon haberleriyle birlikte kısmen duraklama oldu. Ama en son Mayıs ayı itibariyle İngiltere pazarının açılacağını öğrendik. Almanya pazarı da Haziran gibi açılacaktır. Rusya ise devam ediyor. Bütün bu gelişmeler ve yurtiçi pazarındaki ivme ile geçtiğimiz seneye göre 2021’de yaklaşık yüzde 100’lük bir artış olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Antalya’ya 9 milyon turist bekliyoruz”
     Türkiye turizminin 2021 yılı hedefinin 30 milyon turist olduğunu kaydeden Kavaloğlu, “Bu yıl Antalya’ya 9 milyon turist bekliyoruz. Burada 500’ün üzerinde tesis var. Geçtiğimiz yaz döneminde 200 otel açıktı. Kış döneminde ise 40 otel hizmet verdi. 2021 yılında Antalya’daki otellerin en az yüzde 80’i açılacaktır” dedi.
     Rezervasyon genelinin daha önce Türkiye’de konaklamış, pandemi döneminde ülkemizi bilen, deneyimleyen misafirler olduğunu anlatan Kavaloğlu, “Öte yandan 2020’de konaklayamamış, tur operatörlerine para ödeyen kişiler rezervasyonlarını 2021’e kaydırdı. Dolayısıyla bu süreç içerisinde bizim için yeterli rezervasyonlar diyebiliriz. Ayrıca geçtiğimiz seneye göre bu yıl daha fazla otel açılacaktır. Doluluk oranlarımızda, “Güvenli Turizm Sertifikası” kapsamındaki sosyal mesafe izolasyonu gereği çok fazla dolu olmayı planlamıyoruz. Maksimum yüzde 70 olacak. Bu potansiyel ikiye katlandığında Antalya için yeterli olacaktır” şeklinde konuştu.

“Yaz sezonunda turizm trafiği yoğun olacak”
     Aşılama çalışmaları ve normalleşme programlarının yurtdışındaki kaynak pazarları olumlu yönde etkilediğini belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Cumhurbaşkanımızın normalleşme programıyla ön gördüğü veya atacağı adımlar sektörde olumlu etki yaratacak. Ayrıca kaynak pazarlarımızda oluşacak yüksek potansiyel, o ülkelerdeki hükümetlerin normalleştirme programlarıyla beraber yürütülecek bir iş. Yaşanan pozitif gelişmelerden dolayı, iç pazardaki hareketlilikle birlikte turizmcinin 2021 yılına yönelik ümitleri yüksek” dedi.
     İngiltere, Ukrayna pazarlarındaki hareketliliğin turizmciler için çok önemli olduğunu belirten Bülbüloğlu, “İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ülkesindeki uluslararası uçuşların sivil havacılığa açılacağına yönelik demeç vermesi turizmcileri sevindirdi. Bu haber bizleri heyecanlandırdı ve umutlarımızı yükseltti. Bu gelişme, hafta başı itibariyle İngiltere pazarından yoğun rezervasyon almaya başlayacağımız anlamına geliyor. Rusya ve Ukrayna’da aşılama sürecini takip ettiğimiz kadarıyla iyi gidiyor. Bu gelişmeler Mayıs ayında başlayacak yaz sezonu trafiğinin hareketli olacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Rezervasyonlarda yüzde 50 indirim fırsatı
     Önümüzdeki haftalara rezervasyonların artacağını ön gören Bülbüloğlu, “2021 daha verimli daha fazla iş yapacağımız bir yıl olacak. Geçtiğimiz yıl bölgedeki tesislerin yüzde 70’i konaklamaya açılmıştı. Bu yıl tesislerin yüzde 100’ün açılacağını düşünüyorum” dedi.
     Maliyetlerdeki yüzde 40’lık artışın yaklaşık yüzde 20’lik kısmını satış fiyatlarına yansıttıklarını kaydeden Bülbüloğlu, “Yurt içindeki misafirlerimiz yine de rahatlıkla çok hesaplı tatile çıkabilecek. Yaklaşık yüzde 50 indirimle rezervasyon yapma imkanları var. Mart ayından sonra yurtdışından yüksek rezervasyon geldiğinde bu indirimleri bulamayabilirler. Erkenden tatil rezervasyonu yapmalarını tavsiye ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Kısıtlamalar gevşedikçe, rezervasyonlarımız artacak”
     Normalleşme kelimesinin sıklıkla dile getirilmesiyle turizmcilerin hazırlıklarının hızlandığını belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Devlet erkanının ‘normalleşme’ kelimesini daha fazla kullanması lazım. Normalleşme adımları atıldıkça, turizm sektöründe hareketlilik olmaya başladı. Bu doğrultuda hem işletmelerin hazırlıkları hızlanıyor hem de sektörün motivasyonu artıyor. Geçtiğimiz günlere göre rezervasyonlarda yoğunluk olmaya başladı. Normalleşmeyle ilgili turizmcilerin beklentisi yüksek. Bu beklentiye piyasa da cevap veriyor. Rezervasyonlardaki artışla ve işletmelerin sezon hazırlıklarına başlamasıyla anlayabiliyoruz. Rezervasyon için telefonlarımız çalmaya başladı. Kısıtlamalarda gevşeme olursa, hafta sonu yasakları ve kafe restoran gibi mekanlarda açılma söz konusu olursa rezervasyonlarımız daha hızlı bir şekilde artacaktır. Bu anlamda ümitliyiz” diye konuştu.

“Turizmdeki beklentimiz tüm sektörlere yansıyacak”
     Yurtdışındaki normalleşme adımlarının, ülke turizmine kısa zamanda yansıyacağını belirten Demir, “2021 yılı beklentimiz geçen yılın her şekilde üstünde yer alıyor. Satış fiyatlarımız da geçen yıl ile aynı düzeyde seyrediyor. Fiyatlandırma ve doluluk oranlarında beklentimiz yüksek. Önümüzdeki dumanlı hava, baharla birlikte güneşli havaya dönüşürse önümüzü göreceğiz. Turizmdeki beklentimiz ülke genelindeki tüm sektörlere yansıyacaktır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni