• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Turizmdeki krizle fırsatçılara gün doğdu

11 Ağustos 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

Turizmdeki krizle fırsatçılara gün doğdu

   ► Antalya başta olmak üzere İzmir ve Muğla’daki 5 yıldızlı otellere ait internet sitelerini taklit eden dolandırıcılar yüzlerce tüketiciyi dolandırdı.

           KENAN YEŞİL     
     Online siteler tarafından dolandırılan tüketici sayısı her geçen gün artıyor. Booking.com kapandıktan sonra Türkiye’de çok kapsamlı hizmet veren internet sitesi yok. Bu büyüklükte bir site kurulması da kısa zamanda imkânsız. Bu süreçte de vatandaş farklı siteler üzerinden rezervasyon işlemleri yapmaya başladı. Rezervasyon yapan tüketiciler ise, tatile gittiklerinde aynı odanın 5 farklı kişiye satıldığını ya da böyle bir rezerve olmadığı şokuyla karşı karşıya kalıyor.

Sorunun kaynağı online satış değil
     Dolandırıcı sitelerin her geçen gün sayısının artması sonrası Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) başkanının tüketicileri acentelere yönlendirmeye çalışmasını eleştiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “TÜRSAB Başkanı insanların acente kullanmasını istiyor. Bu alana yönlendirmeye çalışıyor. Yani, ‘Rezervasyonlar online yaptırıldığında sanki sorun oluşacak ama acente kanalıyla yaptırırsanız herhangi bir sorun oluşmayacak’ gibi bir ifadeye yol açılıyor. TÜRSAB başkanı online yani teknolojiye düşman. Dolayısıyla da tüketicileri online rezervasyon yerine acenteye yönlendirmek adına kamuoyuna aba gösteriyor. Ancak o istediği kadar göstersin teknolojiyle kimse mücadele edemez.

     Sorun ülke turizmindeki krizden yararlanmak isteyen fırsatçı ve kötü niyetli otelcilerden kaynaklanıyor. Mağduriyetin asıl kaynağı budur. Çünkü acente aracılığıyla alınan rezervasyonlarda da sorun var. Acente ile gelen sorunsuz ama online yapılınca sorunlu algısı yaratmaya gerek yok. Asıl sorun, tesislerin denetiminin az ve yetersiz olması, insanların her şey dahil sistemiyle en düşük ücrete ve en çok hizmeti istemesi. Bu her şey dahil fırsatçılığının yarattığı krizden kaynaklanıyor. Her şey dahil tatil mantığının maliyetleri belli. Ancak kötü niyetli olan turizmciler, bu paketleri çok daha ucuza pazarlıyor ve insanlar da bunu fırsat bilip paketi satın alıyor. Sonra tesise gidince de aynı odanın 5 kişiye satıldığını ya da böyle bir oda ve tesisin olmadığını görüyorlar. Mesele online sorunu değil sistemin sorunudur” diye konuştu.

Booking.com kapatıldı, art niyetliler arttı
     ‘Booking.com’un güvenilir bir site olduğunu ve sitenin alandan çekilmesiyle alan art niyetlere açıldı’ diye konuşan Mehmet İşler, şöyle devam etti: “Saha güvenilir olana kapatılıp, güvenilmeyenlere açıldı. Fırsatçı site sorununu da şimdi yaşıyoruz. Her şey dâhil sisteminde bir sorun yok. Ancak bu sistemi çok ucuza almak isteyen bir tüketici ve bundan da kazanamayacağını bilen ama son dakika büyük bir vurgun yapmak isteyen otelciyle karşı karşıya kaldık. Bunun nedeni ise turizmdeki krizdir. Çünkü turizmci kazanamıyor. Fiyatlarda da rekabet edemeyince büyük bir vurgun yapmaya kalkıyor.

     Asıl sorun otelci, online rezervasyon ve her şey dahil sisteminde değil. 200 liradan aşağıya her şey dâhil fiyat olamayacakken 90 liraya her şey dahil fiyat çıkartılıyor. 90 liraya her şey dahil olmaz. Bugün bir mekânda sadece 40-50 liraya kahvaltı yapılıyorken, 90 liraya üç öğün yiyecek, içecek ve konaklama yapılamaz. Bu doğru bir fiyat değil. Ancak vatandaş da en ucuz fiyatların peşinden gidiyor. En ucuzunu arayanları da dolandırıcıların eline düşüyor. Sektörde 2 bin 500 tesis ve 2,5 milyon yatağı kapsıyoruz. Bu kadar büyük sektörün içinde maksimum 5-10 tesis çıkar.”

Booking.com yeniden açılmalı
     Çeşme’de herhangi sahte bir rezervasyon ya da aldatıcı bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Çeşme Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir, “Bu konuda bize bir şikâyet gelmedi. Ne beş yıldızlı ne de diğer otellerimizde böyle bir sıkıntı yok. Çeşme’de böyle bir sorun yaşanmaması otelcilerin bilinçli olması ve kaliteye önem vermesinden de kaynaklanıyor. Booking.com’un 30-40 yıllık bir geçmişi var. Kapandıktan sonra bu kadar kısa bir sürede onun kadar etkili bir site kurulamadı ve kurulamazdı. 205 ülkede şubesi olan böyle büyüklükteki bir siteye ülke olarak kuracağımız bir siteyle kısa vadede ulaşmak da çok zor. Ülkedeki siteler alternatif dahi olamaz. Booking.com’un sisteme bir an önce girmesi gerekiyor. Çünkü son derece güvenli bir siteydi ve kullanıcılar da memnundu. Booking.com’u yeniden başlatmak zorundayız’ dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Karşıyaka dünyaya açıldı
» Miniklerden gökyüzüne yolculuk
» Bayraklı’da onlara engel yok
» Tasarım, çocuklarla daha güzel
» Bizim Picasso
» Yeni Xerox Global Print Driver® V4 hem kaynak hem de zaman tasarrufu sağlıyor
» Sahte hediye kartlarıyla dolandırıyorlar
» Tasarımıyla dikkat çeken Alcatel 5 Türkiye’de
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %3,44 arttı
» Türkiye’de her 100 mezundan 61’i iş buluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni