• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmin ilk 5 ayında yüzde 20’lik gerileme

24 Temmuz 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Turizmin ilk 5 ayında
yüzde 20’lik gerileme


   ► Sektör temsilcileri, İzmir ve çevre illerine gelen turist sayısının 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 72 bin 500’den 58 bin 300’e gerilediğini belirtti.

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Pandemi döneminde en çok etkilenen sektörlerden biri turizm oldu. Turist sayısında ve buna bağlı olarak turizm gelirindeki düşüş turizmcileri zor durumda bıraktı. İzmir ve çevre illerine gelen turist sayısında ciddi bir azalma yaşandığını ifade eden sektör temsilcileri, bu sayının 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 72 bin 500’den 58 bin 300’e gerilediğini belirtti. Sektör temsilcileri, bu süreçte ise turizmcinin kendi sermayesini tüketmeye devam ettiğini, borçlandığını ve kendini su üstünde tutmak için mücadele ettiğini dile getirdi.

Turist sayısı 2020’de yüzde 75,5 azaldı
     Ege Bölgesi’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra hareketlilik kazanan ve sezonun daha kısa sürdüğü bir bölge olduğunu ifade eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Kıvanç Meriç, “Bunun dezavantajını yıllardır yaşıyoruz. İzmir ve çevresi 2020 yılını bir önceki seneye göre yüzde 75,70 düşüşle 297 bin 500 yabancı turist ile kapatmış bulunuyor. Aslında 2020 ve 2021 yılının hasar tespitini yapmanın realist bir yolu yok, rakamsal olarak milyar dolarlarla ifade edilen bir zarardan bahsedebiliriz ama bana göre asıl zarar psikoloji ve insan kaynağı açısından yaşanıyor ve yaşanacak. Yatırımcı, çok zor geçen 2015-2018 yıllarından sonra iyi başlayan 2019 sezonuna ve hükümetin turizmin stratejik sektör olarak adlandırmaya başlamasından dolayı umutlanarak, standartlarını yükseltmeye ve daha iyi hizmet vermek için tekrar yatırım yapmaya başlamıştı. Bu yatırımlar 2020 yılında pandemi ile kabusa dönüştü. Bir yandan çalışmayan işletmeyi ayakta tutma çabası diğer yandan alınmış ve vadesi gelmiş kredilerin ödenmesi için çareler aranması ve bulunamaması yatırımcıyı ve turizmciyi psikolojik olarak çok etkiledi. Bugün turizm yatırımcısı çok da ihtiyatlı davranmak zorunda olduğunu düşünüyor” diye konuştu.

“Turizmci ve turizm sektörü korunmalı”
     Stratejik sektör olarak adlandırılan turizm sektörünün ekonominin ana dişlilerden biri olmaya devam etmesi için geleceğe yönelik adımlar atılması gerektiğine vurgu yapan Meriç, “Hizmet sektörünün omurgasını oluşturan kaliteli insan kaynağının 7 yıldır süren krizden etkilenip sektör değiştiriyor. Sonuç ise yatırım yapılmayan işletmeler ve düşük hizmet kalitesi. Bu iki konunun Türk turizmine gelecek dönemde açacağı zarar asıl büyük tehlikedir. Dünya turizm pazarında ilk 5 içinde yer edinmiş, yıllık 50 milyar dolar döviz girdisi sağlayan devasa bir turizm ülkesinden bahsediyoruz, bu özelliğimizi kaybetmemiz sadece Türk turizmcisi için değil tüm Türkiye için büyük tehlikedir. Turizmci ve turizm sektörü korunmalı, turizm işletmesi açacak yatırımcıdan yeterlilik aranmalı. Turizm artık bir bilim, Türkiye’de artık sektöre girerim yavaş yavaş da öğrenirim noktasını çoktan aştı. Uzmanlaşmalı ve belgelendirilmeli. Yapılan hatalarla yatırımcı büyük paralar kaybediyor ve sektöre ciddi zarar veriyor. Kaliteli istihdama yönelik çalışmalar sözde değil özde yürütülmeli, kaliteli yetişmiş personel en az o işletme kadar değerli. Seyahat acentası, otelcisi ve taşımacısı olsun müşterinin muhatap olduğu kişi işinde uzmanlaşmış olmalı ki standartlarımızı daha yukarı taşıyalım” ifadesinde bulundu.

Kayıpları 5-6 yıl içinde telafi edilebilir
     Turizm yatırımcısı ve turizm çalışanının motive edilmesi gerektiğini söyleyen Meriç, “Bu kara tabloya rağmen önümüzdeki döneme umutla bakmamız gerekiyor. Devlete gelir anlamında geri dönüşü en hızlı sektör turizm ve ayrıca yaklaşık 60 farklı sektörü dolaylı veya doğrudan etkiliyor. Anlık duruma gelirsek, aşılanma hızı ve yasakların kalkmasından dolayı bölgemizde hareketlenme başladı, Temmuz ayına geçen seneye göre daha hızlı bir giriş yapıldı. Otellerde doluluklar bölgelere göre değişkenlik gösterse de yüzde 60-85 arası değişmekte. Sezonun iç ve dış pazarda Ekim ayı sonuna kadar dinamik bir şekilde devam edeceğe benziyor, yeter ki aşılanma hızı düşmesin ve gerekli tedbirler alınmaya devam etsin. Yaşanan kayıpları 5-6 yıldan önce telafi etmemiz söz konusu değil elbette ama belirttiğim gibi, motivasyon açısından hayati önem taşımakta bu gelişmeler” dedi.

“Aşılanma umudu arttırdı”
     Aşı uygulamalarının yaygınlaşması ve yüksek oranlara çıkması turizmcinin umutlarını arttırdığını dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “2020 yılına tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs damgasını vurdu ve tüm hesapları alt üst etti. Dış pazarlardaki düşüş yanında 2020 yılında yurt içi piyasa da umulan karşılığı vermedi. Pandemiyle mücadeleye dönük önlem, kısıtlama ve düzenlemeler nedeniyle iç pazarda da umulan hareketlilik görülmedi. Aşı uygulamalarının yaygınlaşması ve yüksek oranlara çıkması umutlarımızı arttırdı. Hastalık riskinden dolayı 2020 yılında seyahat planlarını erteleyen, seyahat edemeyen, tatil yapamayan özellikle Avrupalı turistlerin kararlarını gözden geçirmelerine yol açıyor. İngiltere dışında tüm hedef pazarlar Türkiye’ye uçuş ve seyahat kısıtlamalarını kaldırdı. Aşılamadaki başarı, güvenli turizm sertifikası uygulaması ve ülkemizde sağlık altyapısının iyi olması bunda etkili oldu. Geçen yıl Türkiye’de belirli destinasyonlara seyahate izin verilirken şimdi tüm destinasyonlara izin veriliyor. İngiltere’nin de önümüzdeki hafta Türkiye’ye seyahat kararını gözden geçireceğini ve Ağustos ayında ülkemize uçuşları başlatacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Kurban Bayramı turizmde hareketlilik sağladı”
     Kurban Bayramı tatilinin iç turizmde önemli hareketliliğe yol açtığını söyleyen İşler, “Dış pazarlardaki hareketlenme yanında iç pazardaki hareketliliğin turizm gelirlerindeki yüksek oranda kaybı gidermesini bekleyemeyiz. 1 Temmuz’dan sonra yerli turistin özellikle Fethiye’den Marmaris, Bodrum, Didim, Kuşadası, Pamucak, Özdere, Çeşme, Foça, Dikili, Ayvalık ve Asos’a kadar uzanan bölgeyi, Ege’de herkese ve her keseye hitap eden tesisleri tercih etmesi biz turizmcileri sevindiriyor. Vatandaşlarımızı plan, program, rezervasyon yapmadan tatile çıkmamaları konusunda uyarmak isterim. Tatil için turizm tesislerini tercih eden vatandaşlarımız tedirgin olmasın. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen 150 kriteri yerine getirerek güvenli turizm sertifikası alan tesislerimiz güvenlidir” dedi.


+ Benzer Haberler
» Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı
» Yumurtada psikolojik sınır 80 krş
» Pandemi mahpuslar için dolaylı tecrit oldu
» Ortak amaç: ‘Ara’ değil, ‘ana’ eleman yetiştirmek
» Yangın defneyi vurdu fiyat %20 arttı
» ‘Yarım Adam’ romanına İzmir’den destek
» Müzik aletlerinde pandemi hareketliliği
» Taşımacılık sektörü şoför sıkıntısına takıldı
» İzmir esnafı üniversitelilerin dönüşünden umutlu
» Eğitimciler: Yeni bir kapanmayı kaldıramayız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni